szerző:
Kovács István, Miskolc
Tetszett a cikk?

Borsod-Abaúj-Zemplén megye közgyűlése a komoly hiány miatt a képviselők és bizottsági tagok tiszteletdíjának csökkentéséről döntött, csakhogy azok Mengyi Roland elnök és a két alelnök jövedelmét nem érintették. Ózdon a kritikus költségvetési helyzet ellenére három vezető egy-egy havi jutalmát szavazta meg az önkormányzat.

Egy napon tartotta soros közgyűlését a megyei és az ózdi testület, mindkét tanácsteremben pénzről szólt a vita. A fideszes Mengyi Roland vezette megyegyűlésen 15 százalék tiszteletdíj-csökkenésről döntöttek, ami átlagban havi 11 600 forint megvonást jelent a képviselőknek. Emellett csökkentették a külsős bizottsági tagok számát is. A jobbikos Pasztorniczky István „úgy morális, mint költségvetési szempontból” elfogadhatatlannak tartotta, hogy az önkormányzati vezetők jövedelmét érintetlenül hagyták, vagyis Mengyinek havi 579 750, Riz Gábor alelnöknek 574 400, Csiger Lajos társadalmi megbízatású alelnöknek pedig 251 000 forint tiszteletdíj jár a továbbiakban is.

A jobbikos képviselő erre vonatkozó módosító indítványát Mengyi Roland „nem hallotta meg”, így napirendre sem tűzte. Az ellenzéknek azt sem sikerült elérnie, hogy a vezetők egyéb juttatásai – például az elnök korlátlan gépkocsihasználata – csökkenjenek. A spórolás jegyében szerették volna, ha egy alelnök marad a testületben, de a Fidesz-többség erre sem volt vevő.

Minek két alelnök?

A megyeháza előtt aztán Kormos Dénes MSZP-s képviselő tartott sajtótájékoztatót, aki megkérdőjelezte, hogy az oktatási, egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi feladatoktól megfosztott megyének van-e szüksége két alelnökre. Kifogásolta azt is, hogy a külsős tagok számának csökkentésével visszaszorult a civilkontroll, és szóvá tette az elnök és a két alelnök addigi tiszteletdíjának meghagyását, amikor a közgyűlésben mindenkiét csökkentették. A hvg.hu írásban tett fel néhány konkrét kérdést F. Bacsó Bea sajtóreferensnek a fideszes vezetők juttatásaival kapcsolatban, ám ezekre napok óta nem érkezett válasz.

Fürjes Pál, Ózd polgármestere. Adakozni fog
Kajdi Szabolcs

Ózdon Fürjes Pál fideszes polgármester a költségvetés tárgyalása és elfogadása előtt dicsérően beszélt  a képviselő-testület munkájáról, mondván, szigorú gazdálkodásuk meghozta az eredményt. A város működési és felhalmozási hiánya összesen 467 millió forint, amit terveik szerint év végére 202 millióra tudnak csökkenteni. A szükségintézkedések egyike volt a szemétdíj emelése is, ami azonban – mint azt egy kérdésre válaszolva a mélyszegénységtől sújtott település első embere elmondta –  igazán nem nagy összeg, a „drágulás mértéke csupán 2-3 üveg sör ára”.

A költségvetés részletes vitájában Márton Ferenc jobbikos képviselő szóvá tette, hogy az elmúlt évben a polgármester és Fazekas Zoltán alpolgármester részére egyhavi jutalmat szavaztak meg, aminek kifizetését feltételekhez kötötték. Idén viszont már a pénzügyi és gazdasági bizottság elnökét, Vitális Istvánt is rátették a jutalmazási listára.

"Munkaköri kötelesség"

A hozzászóló szerint azért nem jár nekik plusz juttatás, mert munkaköri kötelességüket teljesítik, az „így kidobandó hárommillió forintot pedig jobb helyre is el lehet költeni”. Márton Ferenc azt javasolta, amennyiben a beígért kétezer fős munkahelyteremtésből 2012-ben 500 teljesül, a városvezetők kapják meg ezt a jutalmat a költségvetési év végén. A jobbikos képviselő szerint Vitális, a tavaly leváltott városi Fidesz-elnök most kabinetvezetőként 434 ezer forintot keres, összes jövedelme pedig költségtérítés nélkül eléri a 800 ezer forintot. A képviselő kifogásolta azt is, hogy a polgármesteri hivatalban és önkormányzati cégeknél egyre több állást töltenek be pályáztatás nélkül.

Vitális István válaszában arról beszélt, hogy „csak” a bizottsági elnöknek járó 166 ezer forint járna neki jutalomként, ha teljesülnek a papírra fektetett feltételek. Egyébként pedig ő főállásban saját üzletét vezeti, és „fegyelmit kellene adnia magának, amiért a vállalkozásával keveset foglalkozik”. Abban az esetben viszont, ha valaki úgy érzi, nem végzi el azt a munkát, amiért az önkormányzatnál felveszi a járandóságát, jelentsék fel. Fürjes Pál ezután úgy döntött, ha jár majd számára a jutalom, akkor azt a városfejlesztést szolgáló Rombauer Alapítvány számára átutalja. A másik két érintett nem tett ilyen felajánlást.

Nincs válasz a kérdéseinkre

A jobbikos Márton Ferenc a testületi ülés után a hvg.hu-nak elmondta, ő úgy tudja, Vitális a kabinetvezetői 300 ezer forintos tiszteletdíját azokban a napokban emelte(tte) meg 134 ezer forinttal, amikor - a Fidesz belső köreiből származó információk szerint - Bíró Márk regionális elnök nem javasolta, hogy újra városi elnökké válasszák. A képviselő szerint „így költi az önkormányzati többség a város pénzét zsíros pártfunkciók fenntartására, ami azért is irritáló, mert Ózdon egyre többen küzdenek mindennapi megélhetési gondokkal”.

Mivel az ülésen a vitát az elnöklő Fazekas Zoltán alpolgármester rövidre zárta, a Fidesz városi vezetésétől akartunk részleteket megtudni arról, hány állást tölt be az önkormányzatnál Vitális István, és tényleg annyi-e a jövedelme, amennyiről Márton Ferenc beszélt. (Az ozdindex.hu közösségi portálon ezek az adatok szintén olvashatók, cáfolat viszont nincs.) Az is érdekelte volna a hvg.hu tudósítóját, ha igazak az ülésen elhangzottak az álláshelyek betöltéséről, akkor milyen szempontok alapján döntenek a személyekről, ha tényleg nem írnak ki pályázatot. A Fidesz illetékesei közül megkeresésünk ellenére senki nem akart nyilatkozni ezekről a kérdésekről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács István Itthon

Házak százait lopták el Ózdon. Nyomor a kövön - galéria

Megközelítheti akár a hétszázat is az elmúlt húsz évben Ózdon illegálisan lebontott önkormányzati bérlakások száma. Két – egyenként 96 lakásos – épületet maga a tulajdonos önkormányzat robbantott le, mert csak így tudta biztosítani a mintegy tízezer lakosú Béke-telep viszonylagos rendjét. A kohászvárosban egész utcákat loptak el arra szakosodott csoportok - a rendőrség, az önkormányzat tehetetlen.

Kovács István, Miskolc Itthon

Terjed a nyomor: többen, de kevesebb fát lopnak

Bár messze még a tél, augusztus végétől egyre gyakoribbak a falopások Észak-Magyarországon. Az idei év első hét hónapjában a tavalyi esztendő hasonló időszakához képest közel 56 millió forinttal csökkent a lopási kár, de az összeg még így is megközelíti a félmilliárdot. Meglehet, mindez az új, szigorú szabályozásnak köszönhető. Sokaknak kell az elzárás és a hideg között választani.

Kovács István, Miskolc Itthon

A belterjes bűnözés és külterjes nyomor hétköznapjai - galéria

Sajónémetit egy álriport kapcsán fedezte fel a sajtó. A Tv2 hirhedett kukoricatolvajos anyagának helyben vegyes volt a megítélése, mert volt, aki örült a figyelemfelhívásnak, mások azon bosszankodtak, hogy rossz hírét keltették a falunak. Egy hónappal a forgatást követően utánajártunk, megnyugodtak-e már a kedélyek. Látlelet.