szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Nem közölte szerkesztőségünkkel, de következő reggel közzétette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, hogy mely céggel szerződött az orvosi receptek előállítására és szállítására. A közbeszerzési eljárás csúszott, és emiatt elfogytak a vények. A helyettük igényelhető biankó vényekből kevés van, használatuk körülményes. A pénztár most azt ígéri, azonnal megkezdődik a vények gyártása.

Többszöri érdeklődésünk ellenére sem árulta el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), hogy kivel szerződött március 26-tól az orvosi vények legyártására. A receptek a napokban több háziorvosnál is elfogytak. Ezt a prolémát a kamara is jelezte, ám az OEP nem tudott a nyertessel korábban megállapodni, mert a tenderen alulmaradó pályázó és a pénztár között vita alakult ki. Ennek lezárulta alá szignózták a felek a szerződést, amelynek részleteit később hozta nyilvánosságra az OEP.

Válasszon az orvos a betegek közül?

Mit mondjak a betegnek, aki gyógyszert jön felíratni hozzám, de nem tudom neki a receptet kitölteni, mert az elfogyott? – ezzel a kérdéssel nyitott egy, a hvg.hu-hoz forduló budapesti háziorvos. Elmondta, olyan kerületben dolgozik, ahol az idős emberek miatt sok vény fogy, naponta 350-400 receptet kell a betegeknek megírnia. „Miután a legutóbb megrendelt vényeket nem kaptam meg időben, az egészségbiztosítóhoz fordultam, hogy megtudjam, mi a késlekedés oka. Kiderült, még egy ideig nem is fogok hozzájutni az újabb adaghoz, amely egyébként ötezer orvosi receptet jelent. Az OEP-nek ugyanis február 1-jén lejárt a szerződése a recepteket nyomtató nyomdával, és a feladatra kiírt közbeszerzési eljárás még nem zárult le, így az újabb megállapodást még nem tudták megkötni” – mesélte a doktornő, miről tájékoztatták az OEP-nél.

A háziorvos felvetette, mivel az illetékesek tudták mikor jár le a szerződés, ezért időben kellett volna gondoskodniuk arról, hogy ne legyen ilyen fennakadás. „Még kilencszáz receptem van, ami legkésőbb kedden teljesen elfogy. Persze biankó vényből naponta háromszázat személyeset átvehetek az egészségbiztosítónál. Ennek kitöltése időigényes, ugyanakkor nekem nem is ez a főproblémám a biankó receptekkel, hanem az, hogy ennyi nekem egy napra nem elég. Mit csináljak? Válogassak a betegek között, hogy ki kaphatja meg a gyógyszerét és ki nem? Felháborító!” – fakadt ki a doktornő.

A kamarát se tudta

– Nem tudom, ki a felelős, remélem, kiderül – mondta a hvg.hu-nak Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, miután kiderült, hogy azért nincs elég vény, mert az OEP későn írták ki a közbeszerzést az orvosi receptek legyártására. „Biankó vényt kaphatnak ugyan az orvosok, de az nem oldja meg a helyzetet. A problémát egyébként jeleztük az OEP-nek, de érdemi tájékoztatást nem kaptunk” – közölte Éger István.

Túry Gergely

– Botrány – minősítette a történteket a MOK elnöke. Hozzátette: a háziorvosok, akikre eddig is rengeteg terhet raktak, most ezzel a gonddal találják szembe magukat. Éger hangsúlyozta, rendezné a helyzetet és környezetvédelem szempontjából sem volna rossz, ha minél előbb bevezetnék – mint az tervbe is van véve – az e-receptet.

Elhúzódó vita

Az OEP egyébként idén január végén jelentette be, hogy az idén márciustól jövő február végéig tartó időszakra, 216 millió orvosi vény gyártására és szállítására írt ki tendert, amelyen a legalacsonyabb összegű ajánlat nyer.  A receptek elállítója eddig a Szenzor Számítóközpont Kft. volt, a munkát 278,1 millió forintért végezte. Az új közbeszerzési eljárásról az OEP szerkesztőségünk megkeresésére azt közölte, hogy két cég nyújtotta be ajánlatát. „Szakértői vélemény alapján az egyik pályázat érvénytelen lett” – közölte az OEP, de azt nem részletezte, hogy milyen kifogás merült fel a pályázó anyagával kapcsolatban. A döntés miatt az eredménytelennek minősített vállalkozás kérelmet adott be arra, hogy rendezzék a vitát, majd az eljárás ellen a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz (KDB) jogorvoslati kérelmet nyújtott be. „Mind a vitarendezési, mind a jogorvoslati kérelem, halasztó hatállyal bír a szerződés megkötésére, így jelenleg az OEP nem tudott szerződni a vények gyártására” – írta az egészségbiztosító pénztár.

A közbeszerzési törvény alapján – indokolta az előzőeket a pénztár – ha jogorvoslati eljárás indul egy tender során, a szerződést nem lehet addig megkötni, amíg érdemi vagy a közbeszerzési ügy befejezését eredményező határozatot meg nem hozzák. Hozzátették: a törvény azonban megengedi a szerződés megkötését, amennyiben ahhoz a KDB hozzájárul.

„Tekintettel a vényellátás betegellátáshoz elengedhetetlen szerepére, az OEP kiemelten fontos érdekre történő hivatkozással azonnal kérte a szerződés megkötésének engedélyezését” – hangsúlyozták. A KDB-nek öt napja van arra, hogy erről döntsön, ami március 26-án jár le. Ha megvan az engedély a döntőbizottságtól, akkor az OEP haladéktalanul szerződést köt, és a nyomda megkezdi a vények azonnali gyártását és postázását. Az OEP „minden lehetséges eszközzel megoldja a zavartalan vényellátás biztosítását”.

Ezzel együtt jelezték azt, hogy a nyertes pályázó kilétét addig nem fedik fel, amíg alá nem írják vele a kontraktust. Az OEP sajtó osztálya részéről hétfőn 17 óra után pár perccel közölték, megtörtént a szerződéskötés. Ám, hogy kivel, nem árulták el. Érdeklődésünkre azt válaszolták, hogy mivel a főigazgató már nincs bent, ezért egyelőre nem tudják megadni a vényeket ezután gyártó nyertes vállalkozás nevét. Később aztán a tender teljes anyagát közzétették.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az orvosi kamara támogatja a tömeges felmondást

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) határozottan támogat minden nyomásgyakorló akciót az orvosok érdekében, így például a tömeges felmondást vagy az önkéntes túlmunka megtagadását - tudatta a köztestület közleményben szombaton az MTI-vel.

MTI Gazdaság

OEP: már egyeztetnek a gyógyszertámogatások csökkentéséről

Megkezdődtek az egyeztetések az ez évi, illetve a jövő évre vonatkozó gyógyszertámogatások csökkentéséről, amelyet kormányhatározat írt elő - közölték az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól pénteken, de jelezték: nem válaszolnak kérdésekre addig, amíg nem fejezik be a tárgyalásokat.

MTI Itthon

Vényekre írt ki közbeszerzést az OEP

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) újabb egy évre - a márciustól jövő február végéig tartó időszakra - összesen 216 millió orvosi vény gyártására és szállítására írt ki közbeszerzési eljárást - írta a Napi Gazdaság csütörtökön.

MTI Itthon

83 milliárdot kell megtakarítania az OEP-nek

Szeptember végéig kell elkészülnie a részletes intézkedési tervnek, ami alapján jövőre 83 milliárd forintot takarít meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) - nyilatkozta a Népszabadság szombati számában Sélleiné Márki Mária, az OEP főigazgatója.

MTI/FH Itthon

Kiderült, mennyit keresnek az orvosi kamara vezetői

Nyilvános a Magyar Orvosi Kamara (MOK) vezetőinek fizetése: Éger István elnök 1,3 millió forintos, Gyenes Géza ügyviteli vezető, a Jobbik országgyűlési képviselője 717 ezer forint tiszteletdíjat kap.

hvg.hu Itthon

Elterelő akciók az orvosi kamara tisztújítása előtt

Szakmai körökben a Magyar Orvosi Kamara szombati küldöttgyűlésének és elnökválasztásának ellehetetlenítését látják abban, hogy a Magyar Hírlap kiemelt cikkben foglalkozott a kamara és az egészségügyi államtitkárság közötti vitával. Kérdés, kinek jó az állóvíz felkeverése.

MTI Itthon

Érdektelenségbe fulladt az orvosi kamara nagygyűlése

Nem döntött újabb érdekérvényesítési akcióról a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az alapellátó orvos és fogorvos tagjainak szombati nagygyűlésén, amelyen mindössze kétszázan jelentek meg a tízezer meghívottból.