szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?

Nem valószínű, hogy egy pártok fölött álló értelmiségi kövesse Schmitt Pált az elnöki székben, az általunk megkérdezett kormánytagok és fideszes képviselők kifejezetten erős pártkötődésű jelöltre számítanak. Valószínűleg ma délelőtt dőlt el Schmitt Pál sorsa, amikor Orbán Viktor is belátta: a plágiumbotrány nem csak afféle értelmiségi ügy.

Ma délelőtt dőlhetett el Schmitt Pál sorsa. A Magyar Rádiónak adott – még a köztévésnél is barátibb hangulatú – vasárnapi interjúja azt sejtette, a hétvégén még nem kapta meg a selyemzsinórt az elnök a miniszterelnöktől, sőt, az általunk megkérdezett fideszesek még ma is jórészt meglepetéssel fogadták a döntést. Mint ismert, a képviselőcsoport mai ülése előtt még mindenki tagadta, hogy hivatalosan egyáltalán szóba kerül majd az elnök plágiumbotránya és az ennek következményeként a doktori címtől való megfosztása nyomán előállt helyzet. Lázár János hétfő reggel azonban váratlanul rendkívüli frakcióülést hívott össze, kifejezetten ezzel a témával.

Mint egy képviselő elmondta, ezen a megjelentek – ahhoz képest, hogy ez elvileg kötelező volt, azért jópár olyan frakciótaggal találkoztunk, aki nem volt jelen, legalábbis ezzel hárította el érdeklődésünket – nagyjából fele-fele arányban oszlottak meg a menni vagy maradni ügyében. A Fidesz vezérkara és Orbán Viktor nem volt hajlandó nyilvánosan bírálni az elnököt, a kormányfő környezetéhez tartozó forrásunk pedig a hétvégén még arról beszélt, hogy a miniszterelnök már csak azért sem akarja elengedni Schmitt Pál kezét, mert az elnök távozása nyilvánvalóvá tenné, hogy rossz személyi döntést hozott, ezt pedig nem csak beismerni esne nehezére, de könnyen lehet, hogy maga a Fidesz is nagyobb beleszólást szeretne majd az új jelölt kiválasztásába.

Információink szerint a kormányfő kezdetben azt gondolta, Schmitt plágiumügye igazából csak az értelmiség körében okoz felháborodást, a szavazók szélesebb köreit hidegen hagyja, így a Fidesz akkor sem sérül, ha marad az elnök. Azonban hétfő délelőttre Orbánt a hozzá közel állók meggyőzték arról, hogy ez könnyen az egész társadalom számára fontos üggyé válhat, és ha kiáll Schmitt mellett, akkor „ráéghet” a botrány. Ezért forrásaink ma délelőttre, a frakcióülést követő időszakra teszik azt az időszakot, amikor végül is Orbán eldöntötte: Schmittet mégis rábeszéli a lemondásra. „Nem volt itt önjáróság, nem volt itt kiborulás, Orbán felmérte, hogy neki most az a jobb, ha Schmitt megy. A Schmitt Pálnak mindig is alapvető fontosságú volt a kormányfő véleménye, így szerintem könnyen meg lehetett győzni” – értékelte egy forrásunk az eseményeket, hangsúlyozva, persze, hogy ami négyszemközt hangzott el a két politikus között, arról senki nem tudhat semmit.

Nagyítás-fotógalériánk Schmitt Pál karrierjéről - kattintson a képre!
Túry Gergely

Kérdés, mikor lehet új elnökjelöltje az országnak. „Öt órán belül, vagy öt hét alatt sem” – érzékeltette a helyzetet egy fideszes képviselő. Egy forrásunk szerint az lenne az érdeke a Fidesznek, ha minél hamarabb meglenne az illető, így már az is elképzelhető, hogy ma délután ülésezik majd a Fidesz elnöksége, és dönthetnek az ügyben. (A lemondás után kétórás parlament szünetet rendeltek el, Orbán Viktor, Lázár János, Kövér László elvonult tárgyalni.)

Az új jelölt személyével kapcsolatban az általunk megkérdezettek – és akik hajlandóak voltak véleményt mondani – mind arra tippeltek, nem egy szélesebb társadalmi támogatottságot maga mögött tudható értelmiségi, hanem kifejezetten erős pártkötődéssel rendelkező valaki lehet az új jelölt. A kormányfő ezzel kapcsolatban csak annyit volt hajlandó közölni a várakozó újságírókkal, hogy „kellő időben értesülni fognak” róla.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!