szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő tanévben biztosan nem fog változni az iskolai szünet hossza, de elképzelhető, hogy a későbbiekben az általános iskolákban rövidebb lesz a nyári szünet - mondta az oktatásért felelős államtitkár pénteken Balatonalmádiban.

Hoffmann Rózsa ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy a későbbiekben az általános iskolákban rövidebb legyen a nyári szünet. Hangsúlyozta, ezt a döntést alapos előkészítésnek, a társadalmi igények pontos felmérésének kell megelőznie. 

Hoffmann Rózsa a hétfői rendkívüli osztályfőnöki órán azt mondta, nehezen tudják megoldani a szülők a gyerekek elhelyezését nyáron, ezért az oktatási államtitkárság lerövidítené az általános iskolások nyári szünetét - idézte az Origo az óráról beszámoló Zalai Hírlap hírét.

Hoffmann Rózsa szerint az általános iskolás és az óvodás korú gyermekek esetében problémát okoz, hogy az iskolai szünetben a szülők nem tudnak gondoskodni a felügyeletről, ezért foglalkoznak a kérdéssel, de semmilyen döntést nem hoztak erről; a következő tanévben ez nem okoz változást. Az államtitkár az MTI kérdésére válaszolta azt mondta: a gimnáziumokban a rövidebb nyári szünetre nincs lehetőség, hiszen ott igazodni kell a felsőoktatás elvárásaihoz, ezért csak az általános iskolákban lehet erről szó, ha a körülmények azt megengedik és arra igény van. Ez nem politikai, hanem alapvető szakmai kérdés, amelyet illetően meg kell felelni azoknak az elvárásoknak, amelyek markánsan kirajzolódnak - fűzte hozzá. 

Szintén kérdésre válaszolva kitért arra: a tanfelügyeleti rendszer megyei szinten szervezett feladat lesz, erre a most hatályos törvény lehetőséget ad, csak a rendszert nem dolgozták ki és nem működtették. Hozzátette: a külső, objektív ellenőrzésre képzett szakemberek, egyébként gyakorló pedagógusok meghatározott módszer szerint ellenőrzik a pedagógusok munkáját, azt, hogy a Nemzeti Alaptanterv és más elvárások hogyan teljesülnek, s erről jelentést készítenek. Az ellenőrzés alapvető célja a folyamatok megerősítése, jobbítása, nem feltétlenül a hibakeresés - szögezte le Hoffmann Rózsa.

Kifejtette: a vizsgálatot végző szakértőknek intézkedési jogosítványuk nincs; ha a pedagógiai munkát kritizálja a jelentés, akkor a munkáltató intézkedik. Az ellenőrzésnek minőségjavító szerepe van, ezt várják a tanfelügyeleti rendszertől is - tette hozzá. Tájékoztatása szerint az ellenőrzések a szakma által elfogadott protokoll szerint zajlanak majd, azokban a minimálisra próbálják csökkenteni a szubjektív véleményt, a tanfelügyeleti rendszer pedig a megyei kormányhivatalokhoz tartozik. A tanfelügyeleti rendszer Hoffmann Rózsa közlése szerint a jövő szeptemberben kísérleti jelleggel indul.

A Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnöke, Székely Hajnalka korábban azt mondta az Origónak, szerinte nem a nyári szünet hosszúsága, hanem a családok pénzügyi gondjai jelentik a legnagyobb problémát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!