szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mansfeld Péter öccse 53 évet várt, hogy kézbe vegye mártír bátyja levéltári iratait. Mansfeld László csak most szánta el magát, hogy Az Este stábjával közösen megismerje a múltat.

Az iratokból kiderül, hogy Biszku Béla, aki 1957 és 1961 között belügyminiszter volt, tudott a legfiatalabb '56-os mártír, Mansfeld Péter letartóztatásáról és kivégzéséről. Bár Biszku azt is tagadta, hogy egyáltalán tudná, ki az a Mansfeld Péter, a most átadott akták szerint hazudott. Mansfeld Péter és társai 1958-as letartoztatásának jegyzőkönyvében négy név szerepel, akiknek meg kell küldeni a dokumentumot, köztük az első: "Biszku elvtárs". Mansfeld László szerint Biszku Béla "ugyanúgy hazudik és ugyanúgy ártalmas erre a társadalomra, mint egész életében volt".

A Mansfeld-dossziéra véletlenül bukkant rá Az Este riportere, aki eredetileg annak kívánt utánajárni, hogy az egyszerű polgár hogyan, mennyi idő alatt, milyen iratokhoz juthat hozzá, ha felkeresi az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárát. A riporter először a saját nagyapjára vonatkozó dokumentumokat igényelte, ám ez nem hozott eredményt. Ezzel szinte egy időben kérte ki több mint fél évszázad elteltével Mansfeld László is a rá és öccsére vonatkozó iratokat.

Mansfeld László eddig az ügynöktörvény hiányosságai miatt nem fordult a levéltárhoz, mert úgy gondolta, hogy nem kaphatja meg a teljes anyagot, pedig az ő bosszúja a nyilvánosság lenne. Mint fogalmazott: "nincs fegyverem, de ha lenne sem lőnék senkire. Annyi bosszúvágy van bennem, hogy a neveket ismerje meg a társadalom. Tudja meg mindenki, kik mit műveltek." Mansfeld Péter bátyja 600 oldal iratot és számtalan fotót kapott meg, ám várhatóan háromszor ennyi lesz a kutatás végeztével. 

A törvényi szabályozás miatt azonban nem mindent adhatnak oda. A Mansfeld-ügyben keletkezett zárkajelentéseket például nem adhatja ki a levéltár vágatlan formában, csak azt, ami konkrétan Mansfeld Péterre vonatkozik. Így viszont lehetetlen megérteni a folyamatot, ahogy a kihallgatásban és a későbbi koncepció elkészítésében a társakat egymás ellen hergelték, ahogy spiclik által nyomást gyakoroltak a vádlottakra, hogy végül összeálljon az ellenforradalmi terrorcsoport alapításának vádja és az ebből következő ítélet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!