szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyílt levélben tiltakoznak a szociális törvény tervezett módosítása ellen civil szervezetek, amelyek azt kifogásolják, hogy továbbra sem bontják le a fogyatékos állampolgárokat ellátó bentlakásos tömegintézményeket.

Színleg lebontaná, valójában továbbépítené a fogyatékosokat elzáró tömegintézetek rendszerét a kormány a lebontásra adott európai uniós forrásokból. Az Országgyűlés előtt fekvő törvénymódosítás nemzetközi kötelezettségeink megszegését legitimálhatja - közölte a Társaság a Szabadságjokért (TASZ).

A szervezet szerint a kormány a szociális törvény legújabb tervezett módosításával a fogyatékos személyeket elzáró tömegintézetekhez képest alternatív lakhatási szolgáltatások kialakításának kíván törvényi hátteret biztosítani, és ezzel lehetőséget adni az évtizedes szegregáló gyakorlat felszámolására.

A törvénytervezet azonban – minden benne található pozitív elem ellenére is – ellentmond a hazánk által kihirdetett a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezménynek, sérti a fogyatékos személyek jogait és az esélyegyenlőséset, és nincs összhangban a kormányprogram vállalásaival sem.

Müller Judit

A TASZ, valamint a Balog Zoltán emberi erőforrás miniszternek nyílt levelet író civil szervezetek (A Város Mindenkié Csoport, Autisták Országos Szövetsége, Központ a Fogyatépkos Emberek Jogaiért Alapítvány, Down Alapítvány, Mental Disability Advocacy Center, Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórumt, Siketvakok Alapítvány, Soteria Alapítvány és több magánszemély) szerint a jogszabály zöld utat adna ahhoz, hogy az intézetek megszüntetésére és kitagolására szánt 7 milliárd forintnyi európai uniós forrást új intézetek építésére fordítsák, ám a tervezet akár 50 fős tömegintézetek építését is lehetővé tenné, annak ellenére, hogy minden hazai és nemzetközi tudományos bizonyíték igazolja, hogy ezek az intézetek ugyanolyan embertelenek és elszigetelők lehetnek, mint a 2-300 fős otthonok.

A szervezetek szerint a törvénytervezet továbbra sem biztosítaná a fogyatékos állampolgárokat elszigetelő intézményrendszer megújítását, ehelyett csak tovább erősítené a fizikai elszigeteltségüket például azzal, hogy a régi intézetek udvarán lehet létrehozni az új szolgáltatásokat, valamint nem biztosítaná a fogyatékos személyek szabad választásának tiszteletben tartását sem.

A nyílt levél aláírói szerint hazánk egyik legsúlyosabb emberi jogi kérdéséről van szó, ezért elvárják a minisztertől, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a törvénytervezet jelenlegi formájában ne kerülhessen elfogadásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!