szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Minden forintról el tudott számolni kihallgatásán Gulyás Imre, a Nemzeti Nyomozó Iroda Szervezett Bűnözés Elleni Főosztályának volt vezetője az egy hónappal ezelőtt napvilágra került korrupciós ügy egyik gyanúsítottja - mondta a hvg.hu-nak ügyvédje. Zsurkán Béla és a lapunk által megkérdezett többi szereplő is az újabb gyanúsításokat várják, mert szerintük négy rendőr önmagában éveken át nem vezethetett meg több hatóságot is egyszerre.

A földkerekség legjobb rendőre a V. László érdekeltségeivel kapcsolatos korrupciós ügy négy rendőr gyanúsítottja, mert manipulálni tudták az egész Budapesti Rendőr-főkapitányságot, a Nemzeti Nyomozó Irodát, sőt az adóhivatalt, a munkaügyi főfelügyelőséget, a tűzoltóságot és az önkormányzatokat – mondta némi iróniával a hvg.hu-nak egy volt rendőr a több mint egy hónappal ezelőtt indult büntetőeljárásra vonatozóan. Szerinte az ügy abból a szempontból "leült", hogy nem történtek újabb gyanúsítások a Központi Nyomozó Főügyészség részéről.

Maga Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában azt mondta, bízik benne, hogy az alvilág a rendőrségen belül „nem jutott tovább azon a szinten, ameddig az ügyészségi eljárás már eljutott, és az ügy itt be is fejeződik. Ez azt is bizonyítja, hogy a rendőrség nem korrupt, csak volt néhány korrupt tagja”. A Népszabadságnak arról számolt be néhány napja, hogy a korrupciós ügy nyomozása során az abban érintett legmagasabb szintű vezetőkig elértek. Pintér Sándor szerint a beszerzett bizonyítékok alapján a gyanúsított rendőrök képesek voltak észrevétlenül megszervezni az őket lefizető vállalkozó érdekeltségeinek törvénytelen védelmét és akciókat indítani a konkurensek gyengítésére. Orbán Viktor kormányfő egyébként korábban, a június 24-i rendőrtiszt avatáson arról beszélt: vége a világnak, „amikor bárki azt gondolhatta, hogy a bűnözök összefonódtak a rendőrséggel”.

Taktika vagy újabb gyanúsítások előkészítése?

Ezt a véleményt osztotta Zsurkán Béla ügyvéd is, aki Gulyás Imrét, a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni főosztályának volt vezetőjét, és Hopka Lajost, az NNI speciális ügyekkel foglalkozó egységének egykori irányítóját védi. „V. István házi őrizetbe helyezésével azt várjuk, hogy lesznek-e további gyanúsítottai az eljárásnak, vagy ami történt, az csak taktika az ügyészség részéről” – közölte.

Mint ismert, július 2-án a Központi Nyomozó Főügyészség javaslatára a bíróság V. László bizalmi emberét harminc napra házi őrizetbe helyezte. Az ügyészség szerint a korrupciós ügyben gyanúsított rendőrök V. Lászlótól V. István segítségével kapták a pénzt, amiért cserébe elintézték, hogy a vállalkozó érdekeltségein, leginkább óbudai és belvárosi szórakozóhelyein a hatóságok ne tartsanak razziákat, a konkurenseket viszont minél inkább ellenőrizzék.

Zsurkán Béla ügyvéd a hvg.hu-nak megerősítette a Magyar Nemzet információját, miszerint a Központi Nyomozó Főügyészség immár bűnszövetkezetben elkövetett vesztegetéssel gyanúsítja védenceit, amit ráadásul vezető beosztású hivatalos személyként kötelességszegéssel, folytatólagosan és üzletszerűen tettek. Ezt ugyan még nem közölték vele hivatalosan, de az előzetes letartóztatás meghosszabbításáról szóló tárgyalásra benyújtott ügyészi indítványban már ez szerepelt.

„Ezzel az ügyészség nehéz mezsgyére lépett” – mondta Zsurkán, mert szerinte a vesztegetés bizonyítása is nehéz, az, hogy bűnszervezetben követték, el még bonyolultabb és összetettebb bizonyítást igényel. „Gulyás Imrét az ügyészek ismét meghallgatták, de ez még nem került szóba, ügyfelem vagyoni helyzetéről beszélt, és minden forinttal el is tudott számolni” – hangsúlyozta az ügyvéd. Gulyás Imre (aki információink egy nagy értékű ingatlanban lakik) "rengeteget túlórázott", és huszonötször kapott jutalmat soron kívüli előléptetése során, ami mind plusz összeget jelentett a fizetésén felül.

A másik gyanúsítottról, Gulyás Imre volt kollégájáról, Hopka Lajosról pedig azt mondta a jogi képviselő, hogy a túlórák és jutalmak mellett – mint megírtuk Hopka Lajos az év rendőre is volt – a Rendőrtiszti Főiskolán is tanított. Zsurkán Béla egyetértett egyébként a volt rendőr véleményével, mert szerinte is nehezen elképzelhető, hogy ez a négy rendőr manipulált egy egész testületet.

Szövetkeztek a gyanúsítottak?

Azt, hogy a gyanúsítások a bűnszövetkezetben való elkövetéssel súlyosbodnak várható volt, hiszen a néhány nap különbséggel elfogott és meggyanúsított rendőröket a nem vezető beosztású felderítő nyomozó kivételével, ugyanazzal gyanúsították meg, mégpedig vezető beosztású hivatalos személy által részben kötelességszegéssel, részben hivatali helyzetével visszaélve folytatólagosan és üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel. A vesztegetéséért önmagában is egytől öt évig terjedő szabadságvesztés szabható ki, a minősítő körülmények (így az, ha hivatalos személy követi el, többször, vagyis folytatólagosan és üzletszerűen) növelik a kiszabható büntetést. Amennyiben pedig bűnszövetkezetben történik, a büntetési tétel mértéke a duplájára emelkedhet.

Többek között ezért mondták azt korábban a hvg.hu által megkérdezett rendőrök, volt rendőrök, hogy akár a tíz évet meghaladó szabadságvesztés kilátásba helyezésével könnyen megtörhették és rávehették V. László bizalmi emberét, V. Istvánt, hogy mindenről beszámoljon, esetleg terhelő vallomást tegyen a gyanúsítottakra, vagy másokra, akik még nem az eljárás érintettjei. V. Istvánt egyik ismerőse a hvg.hu-nak úgy jellemezte, hogy „nem konok csibész”. Neve elhallgatását kérő informátorunk ezért vélte úgy, hogy enyhébb büntetést ígértek az ügyészek a férfinak, vagy csalinak használják őt, hogy további embereket gyanúsítsanak meg az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: a "daloló" volt rendőröket is kihallgatják

Előfordulhat, hogy a V. László szórakozóhelyeinek rendőri védéséről nyilatkozó volt rendőröket is kifaggatja a nyomozóhatóság, a rendőrségen kirobbant korrupciós ügyben - tudta meg a hvg.hu. Az is kiderült, egy a Hajógyári-szigeten holtan talált fiatal ügyét már nem közigazgatási eljárásban vizsgálják, hanem nyomozást indítottak. A Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője csak annyit közölt, hogy a szövevényes ügy minden részletét vizsgálják.

MTI Itthon

Rendőr küldte a fenyegető e-mailt a korrupciós ügyben

Egy hivatásos rendőr küldte a fenyegető e-mailt a Nemzeti Védelmi Szolgálatnak. A Budapesti Nyomozó Ügyészség csütörtök délután hallgatta ki a Köztársasági Őrezrednél szolgáló férfit, aki a Külügyminisztérium objektumőreként dolgozott - értesült az MTI Hírcentrum. A férfi tagad és panasszal élt a gyanúsítás ellen.

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: izzik a levegő a BRFK-n, vegzálják a kisrendőröket?

Őrült ellenőrzésbe kezdtek a BRFK-n a két hete kirobbant rendőri korrupciós botrány nyomán, amit a szolgálati állomány tagjai vegzálásként élnek meg – mondták a hvg.hu-nak rendőrök. Megkérdeztünk két egykori BRFK-s vezetőt is a V. László szórakozóhelyein folytatott razziákról.

MTI/hvg.hu Itthon

Korrupciós botrány: előzetesbe került a kedden előállított két rendőr

A Pesti Központi Kerületi Bíróság csütörtökön előzetes letartóztatásba helyezte a múlt héten kirobbant rendőrségi korrupciós ügyben őrizetbe vett G. Imrét, a Nemzeti Nyomozó Iroda volt szervezett bűnözés elleni főosztályának vezetőjét és K. Attilát, a BRFK bűnügyi információs főosztály kiemelt ügyek osztályának felderítéssel foglalkozó egykori nyomozóját.

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: miért most bukott meg az éjszaka császára?

Valaminek történnie kellett, ami miatt az éjszaka császára mára „kilőhetővé” vált, vagyis eljárás indulhatott vele szemben – vélekedtek a hvg.hu-nak egyformán rendőrök és V. László ismerősei is. A megkérdezettek leginkább terület-újraosztási terveket látnak a letartóztatások mögött.

Csikász Brigitta Itthon

Bilincsben vittek el egy főrendőrt

Korrupciós bűncselekmények gyanúja miatt indított eljárást az ügyészség vezető beosztású rendőrökkel és civilekkel szemben. A hvg.hu úgy tudja, az egyik gyanúsított a Budapesti Rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Osztályának vezetője. A rendőrség egyelőre nem adott tájékoztatást a példátlan ügyben.

MTI/Népszabadság Bűnügy

A korrupcióval gyanúsított főrendőrök is átestek a C típusú átvilágításon

Minden esetben indul belső vizsgálat, amikor olyan embert gyanúsítanak meg bűncselekménnyel, akiről biztonsági szakvélemény, C típusú átvilágítás készült; a felettes azonban nem köteles figyelembe venni a biztonsági véleményt, amikor a kinevezésről dönt - tudta meg a Népszabadság a Belügyminisztériumtól a rendőrségi korrupciós ügy kapcsán.

MTI Bűnügy

Korrupciós ügy: július 3-ig előzetesben maradnak a rendőri vezetők

A bíróság július 3-ig rendelte el V. László vállalkozó és társa, illetve a vesztegetési ügybe keveredett rendőrtisztek előzetes letartóztatását. A Fővárosi Törvényszék honlapjára kedden felkerült közlemény szerint a Pesti Központi Kerületi Bíróság június 3-án a vesztegetés bűntette miatt a Központi Nyomozó Főügyészségen folyamatban lévő büntetőügyben elrendelte K. Tamás és társai előzetes letartóztatását július 3-ig.

Csikász Brigitta - Dezső András Itthon

A politika is védte? V. László felemelkedése és bukása

Büszke volt V. László az általa kiépített mintegy negyven szórakozóhelyből álló birodalomra – mondta el a hvg.hu-nak egyik ismerőse, aki szerint "nem ő kérte, hogy adhasson, hanem tőle vettek el pénzt, hogy létezhessen". Rendőri forrásaink szerint az "éjszaka császára" túlnőtte magát, és mostani elfogásával odaveszhet az általa felépített birodalom is.

hvg.hu Itthon

Rendőrök bilincsben: újabb két ember a gyanú árnyékában?

Újabb két embert vehettek őrizetbe azután, hogy pénteken két főrendőrt és két civilt is bilincsbe kísértek el – értesült a hvg.hu. A Magyar Nemzet arról ír, hogy az alvilág egyik ismert szereplője vesztegethette meg a rendőröket.

Csikász Brigitta Itthon

Rendőri korrupció: őrizetben újabb két rendőr

Újabb két rendőrt állítottak elő a Központi Nyomozó Ügyészség (KNYF) munkatársai a napokban kibukott korrupció gyanús ügyekkel kapcsolatban - tudta meg a hvg.hu. Információink szerint egyikük az a Nemzeti Nyomozó Irodán dolgozó Gulyás Imre, akinek vezetői megbízatását hétfőn vonta vissza az országos rendőrfőkapitány. A másikuk pedig a BRFK egyik nyomozója. Az ügyészség mindkettőjüket őrizetbe vette.