szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia külügyi szóvivő szerint Csatáry Lászlónak bíróság előtt kell felelnie tetteiért. Bernard Valéro hétfői nyilatkozatában arra hivatkozott, hogy a náci bűnök elévülhetetlenek. Közben a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ vezetője a dpa német hírügynökségnek azt mondta: kétséges, hogy a magyar hatóságok felelősségre akarják-e vonni a kassai zsidó gyűjtőtábor egykori parancsnokát.

Bernard Valéro külügyi szóvivőt hétfőn arról kérdezték újságírók, hogy a francia kormány álláspontja szerint le kellene-e tartóztatniuk a magyar hatóságoknak Csatáry Lászlót.

"A náci bűnök elévülhetetlenek. Úgy véljük, hogy a náci bűnösöknek, bárhol is tartózkodjanak, a bíróság előtt kell felelniük tetteikért. A budapesti főügyész azt közölte, hogy az igazságszolgáltatás már vizsgálja a tényeket. A magyar hatóságok dolga, hogy megfelelően lépjenek fel az ügyben" – mondta.

A francia médiában hétfőn vezető hír volt, hogy az egyik brit lap felkereste budapesti lakásán az egyik kassai gyűjtőtábor egykori parancsnokát, akit 1948-ban háborús bűnök miatt halálra ítélték távollétében Csehszlovákiában. Azért büntették meg, mert 1944 tavaszán aktív szerepet játszott 15 700 ezer zsidó Auschwitzba történő deportálásának megszervezésében.

A francia országos televíziók és rádiók budapesti helyszíni tudósításokban számoltak be Csatáry László életútjáról, illetve a Simon Wiesenthal Központ feljelentése nyomán ellene a Budapesti Nyomozó Ügyészség által tavaly szeptemberben elrendelt nyomozás fejleményeiről.

Franciaországban hétfőn emlékeznek meg a legnagyobb franciaországi zsidóellenes razzia hetvenedik évfordulójáról: 1942. július 16-án a francia rendőrség több mint 13 ezer párizsi zsidót, köztük 4 ezer gyereket tartóztatott le és hurcolt az Eiffel-torony melletti Vél d,Hiv nevű kerékpárarénába, ahol napokig étlen-szomjan tartották őket. Többségük egy franciaországi gyűjtőtáborba került, onnan pedig Auschwitzba deportálták őket.

A razzia napjának emlékére - amelyben 4500 francia rendőr és csendőr működött közre - a július 16-a utáni első vasárnap a rasszista és antiszemita bűncselekmények emlékének nemzeti napja Franciaországban. Ezen a napon ismerte el 1995-ben először Jacques Chirac akkori elnök a francia állam, nevezetesen a Vichy-kormány felelősségét a franciaországi zsidók deportálásában.

Zuroff kételkedik

A jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ vezetője kételyét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a magyar hatóságok felelősségre akarják-e vonni a háborús bűntettekkel gyanúsított Csatáry Lászlót.

"A legfontosabb kérdés az, vajon megvan-e a politikai akarat Magyarországon ahhoz, hogy a Csatáry-ügyet bíróság elé vigyék. Mi azt követeljük, hogy az ügy végre kezdődjön el. Hogy Csatáryt nevezzék meg mint gyanúsítottat, és vessenek véget a lavírozásnak" - mondta Efraim Zuroff a dpa német hírügynökségnek.

Ketelyeit Zuroff azzal magyarázta, hogy a magyar hatóságok már négy és fél éve ismerik az ügyet. "Én már 2006-ban bizonyítékokkal szolgáltam az ügyészségnek. 2011 szeptemberében pedig még Csatáry budapesti címét is megadtam" - állította a náci bűnösök felkutatásával foglalkozó központ igazgatója. "Nyilván abban reménykedtek, hogy eltűnik" – tette hozzá.

A német hírügynökség felidézte, hogy a 97 éves Csatáry László a Simon Wiesenthal Központ és a média értesülései szerint Budapesten él, és a vádak szerint 1944 tavaszán Kassán rendőrparancsnokként szerepet játszott körülbelül 16 ezer magyar zsidó Auschwitzba deportálásának megszervezésében.

A Fővárosi Főügyészség április 20-i közlése szerint a Budapesti Nyomozó Ügyészség tavaly szeptemberben rendelt el nyomozást háborús bűntett elkövetésének gyanúja miatt Csatáry ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!