szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A földhivatalok munkatársai az ország különböző pontjain eddig 275 esetben összesen 468 hektáron találtak parlagfűvel fertőzött területet, közérdekű védekezést 157 ügyben összesen 77 hektáron kellett elrendelniük a kormányhivataloknak.

A következő napokban-hetekben helikopterrel is keresni fogják a parlagfüves területeket több megyében. Az eljárással a földi felderítéssel nehezen megközelíthető vagy nem látható fertőzött területeket is észreveszik – mondta Szalkai Gábor, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeleti főosztályának főosztályvezető-helyettese.

Hangsúlyozta: idén csökkent a parlagfűvel fertőzött mezőgazdasági területek aránya, a gabonatarlókon a gazdák döntő többsége elvégezte a megelőzéshez nélkülözhetetlen tarlóhántást, így ezeken a területeken a tavalyinál kevesebb parlagfűre számítanak. A tarlók ápolását azonban folytatni kell. Tájékoztatása szerint a szárazság miatt idén a szokásosnál két héttel később virágzik a parlagfű, a tömeges virágzása a napokban kezdődik. Az Országos Környezet-egészségügyi Intézet vizsgálatai eddig alacsony parlagfűpollen-szennyezettséget regisztráltak.

A főosztályvezető-helyettes elmondta: azokon a fertőzött területeken, ahol a növényen még nem alakultak ki a virágbimbók, az első ellenőrzés után a gazdálkodók figyelmeztető levelet kaptak a hatóságtól. Ebben felszólítják őket a jogszabályban előírt kötelezettségeik elvégzésére, és ha az utóellenőrzésen virágzó növényt találnak a szakemberek, akkor bírságot szabnak ki. Növényvédelmi bírságot tíz esetben kellett kiszabniuk az ellenőröknek, az eljárás a tulajdonosok, a földhasználók értesítése nélkül azonnal megkezdődik. Az esetek száma és a bírságok összege naponta változik, erről végső számadat a szezon után áll majd rendelkezésre - jegyezte meg. A művelésbe be nem vont területek veszélyt jelentenek, de az aszály miatt itt is csúszik a virágbimbók kialakulása.

Emlékeztetett, hogy az élelmiszerlánc-felügyeleti törvény szerint minden földhasználónak és -tulajdonosnak június 30-ig meg kell akadályoznia a területén a gyomnövény virágbimbójának kialakulását, és ezután köteles ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig fenntartani.

A főosztályvezető-helyettes szerint a parlagfűprobléma csak erős társadalmi összefogással oldható meg, ezt segíti az az akcióterv, amelyet a kormány júliusban fogadott el a parlagfű elleni védekezésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!