szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Balaton védett öbleit tisztítják meg a karóktól a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai - mondta Fischer József, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálat-vezetője hétfőn.

Az igazgatóság munkatársai - a vízirendőrség biztosítása mellett - kezdték meg a nemzeti parki besorolású nádasokban a vízben használat után bennhagyott karók, ideiglenes vízi állások és "egyéb máshová nem sorolható műtárgyak" maradványainak eltávolítását. A Bózsai-öblöt a Palóznaki-, majd a Kerekedi-öböl követi. Fischer József tájékoztatás szerint a több mint 500-ra becsült tárgyból eddig csaknem 100-at vettek ki a vízből.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai természetvédelmi kezelőként kiemelt figyelmet fordítanak a Balaton természeti értékeinek védelmére, megőrzésére; ennek egy nagyon sajátságos feladata a tó nádasainak védelme - magyarázta a természetvédelmi szakember. Kifejtette: elsősorban a Balaton északi partján találhatók még olyan nagy kiterjedésű nádasok, amelyek egész öblöket borítanak és élőhelyeik egymásutánisága még megőrizte a természetes partközeli és parti élőhelyek vonásait. Ezek a legértékesebb nádasok, amelyek védett, nemzeti parki területek.

Az emberi tevékenység károsító hatásai sajnos e területeket sem kímélik, azonban kis odafigyeléssel hosszú távon fenntartható a  természetességük. A folyamatos emberi jelenlét jelei az öblök nádasaiban és az előttük elterülő víztesten a horgászcsónakok rögzítésére szolgáló karók, de a felmért területeken fémtárgyak és traktorgumik is vannak - tájékoztatott Fischer József.

Hozzátette: a vízi közlekedés szabályairól szóló rendelet alapján "hajóútban hajózást veszélyeztető tárgyat elhelyezni, karót leverni, kishajót, csónakot, tutajt, vízi sporteszközt lehorgonyozni tilos. Hajóúton kívül csónak rögzítésére karó leverhető, azonban a helyszínről távozáskor azt az elhelyezőjének el kell távolítania." Ennek értelmében a horgászok a horgászcsónakjaik rögzítésére szolgáló karókat a horgászat befejeztével el kell, hogy távolítsák. 

A tóban hagyott horgászkarók idővel eltörnek, rövidülnek, és a tó vízszintje is változik. Így a bennfelejtett karók könnyen víz alá kerülhetnek láthatatlan életveszély és vagyonkár forrásává válva még az óvatos fürdőzők, szörfözők és vitorlázók számára is - figyelmeztetett az őrszolgálat vezetője. Megjegyezte azt is, hogy a "karóerdő" látványa természetvédelmi, tájvédelmi szempontból sem kívánatos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!