szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már a gyilkosság megtörténte után a büntetőeljárás elejétől kezdve, a jogerős ítélet megszületéséig erős diplomáciai nyomás nehezedett az azeriek részéről Ramil Safarov érdekében a magyar hatóságokra – emlékezett vissza a férfit védő Magyar György a hvg.hu-nak, aki elmondta, hogy az eljárást áthatotta a nacionalizmus.

Az azeri nagykövetség kérte fel az aljas indokból, különös kegyetlenséggel és előre megfontoltan elkövetett emberöléssel vádolt Safarov képviseletére – idézte fel az ügyet a hvg.hu-nak Magyar György. „Később egy azerbajdzsáni ügyvéd is bekapcsolódott a védelem ellátásába, ami nem tett jót az ügynek, mert onnantól kezdve az eljárást áthatotta a nacionalizmus” – közölte Magyar György. „Olyanok voltak a tárgyalások, mintha Fradi-Dózsa meccseken lettünk volna. Az egyik oldalon ültek a megölt örmény férfi hozzátartozói és szimpatizánsai, mögöttünk pedig az azeri tábor tagjai foglaltak helyet.”

A védő hangsúlyozta, hogy a pszichológus szakértők azt állapították meg a védelem ezirányú kérdésére, hogy Ramil Safarov tudatállapota beszűkült, úgynevezett poszt traumás stresszben szenved. „Safarov tizenéves volt, amikor a szeme láttára megölték családtagjait az örmények. Ez pszichésen megterhelte. Így amikor örmény hallgatótársa folyamatosan froclizta, felnagyította az őt ért sérelmeket, és úgy gondolta, hazájáért cselekednie kell. Ráadásul tőle, mint azeri katonatiszttől hazája el i várja. Ez hatotta át lelkiállapotát, amikor két cigaretta elszívása közben végrehajtotta a szörnyű tettet” – emlékezett vissza az ügyre Magyar György.

Kiemelte azt is, hogy éppen ezért ezt az emberölést másként kell értékelni, mint egy „egyszerű tényállású” baltás gyilkosságot. A nacionalista gondolkodásmódról, amely Ramil Safarovot áthatotta az azeri tudományos akadémia véleményét is kikérték – közölte az ügyvéd, megjegyezve, hogy mindezt nehéz a magyaroknak megérteniük, mert a mi gondolkodásmódunkba ez nem fér bele.

Magyar György beszélt arról is, hogy Safarov érdekében folyamatosak voltak a diplomáciai tárgyalások az azeriek és a magyarok között. A jogerős ítélet, ami életfogytiglani szabadságvesztésről szólt, azzal, hogy a férfi harminc év múlva feltételesen szabadlábra helyezhető, az azeri államelnök külön megbízottja azonnal kérte, hogy Magyarország az ítélet letöltésére adja ki Ramil Safarovot.

„Hazánk és Azerbajdzsán tagja az Európa Tanácsnak, amelynek megállapodásai lehetővé teszik ezt, de nyilván kint élt a „király” a jogával, vagyis, az államelnök kegyelmet adott, aminek azonban nincs jó üzenete” – közölte Magyar György. „Nyilvánvaló volt, hogy az azeriek Safarovot nemzeti hősnek tekintik, 2006-ban az év embere is lett Azerbajdzsánban, így számítani lehetett arra, hogy átadása esetén, akár szabadon engedik. Hogy most a magyar kormány üzletelni akar az azeriekkel és esetleg Ramil Safarov kiadása lett volna a feltétel, nem tudni, de nem is akarok politikai színezetű döntéseket kommentálni, ez nem szakmai kérdés” – mondta az ügyvéd.

Cs. B.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!