szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyári délutáni zivatarok elsősorban száraz területek felett alakulnak ki a korábbi feltételezésekkel ellentétben. A megdöbbentő eredményre egy nemzetközi kutatócsoport jutott, akiknek tagjai szerint az új információ befolyásolja majd a jelenleg használt időjárási és klímamodelleket.

Az angliai Wallingfordban lévő Ökológiai és Hidrológiai Központ és a Bécsi Műszaki Egyetem vezetésével elkészült tanulmányhoz a szakértők a talajnedvességre vonatkozó globális műholdas adatokat elemezték. Az eredmények összegzését a Nature című szaklapban mutatták be.

A talajnedvesség és az úgynevezett konvektív csapadék összefüggéseit vizsgálták a tudósok. Konvektív csapadék elsősorban forró napok délutánján következik be, amikor felforrósodnak a légtömegek, merőlegesen felfelé szállnak, nagy esőfelhőket képeznek, majd az eső viszonylag kis területre zúdul le. 

Ilyen esőrendszer csaknem mindenhol előfordul a világban, nyáron Közép-Európában is. 

Eddig a szakértők úgy vélték, hogy a nedves talaj felett több víz párolog el és ez járul hozzá a konvektív csapadék kialakulásához. Azaz, ahol több a nedvesség, ott több a csapadék, ahol száraz a terület, ott ritkább az eső is.

A különböző műholdak adatainak elemzése azonban más képet adott, a kutatók egyelőre nem tudják, mivel magyarázható a jelenség. 

Wouter Dorigo, a bécsi egyetem munkatársa szerint az állhat a háttérben, hogy a száraz talaj felett könnyebben felmelegszik a levegő, így felfelé irányuló mozgása is intenzívebb. A kutatók abban mindenesetre megegyeznek, hogy az új ismereteknek hatása lesz a jelenleg használt időjárási és klímamodellekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!