Megkoszorúzták Tormay Cécile emléktábláját

Az írónő VIII. kerületi emléktábláját májusban és júliusban vörös festékkel öntötték le. Kerényi Imre hétfőn megkoszorúzta.

  • MTI MTI
Megkoszorúzták Tormay Cécile emléktábláját

Koszorúzással emlékeztek Tormay Cécile-re születésének 137. évfordulóján, hétfőn. Az írónő egykori lakóházán, a VIII. kerületi Kőfaragó utcában található emléktáblánál a Tormay Cécile Kör, a Petőfi Irodalmi Múzeum és Kerényi Imre helyezett el virágokat.

Kerényi, az alaptörvény terjesztésével kapcsolatos koncepció kidolgozásáért, végrehajtásának irányításáért felelős miniszterelnöki megbízott azt mondta: örömet érez, hogy a Tormay Cécile Kör által meghirdetett, kezdetben "nem nagy sugarú" emlékév végül gazdag programsorozatban csúcsosodott ki, hiszen konferenciákkal, szoboravatással és emléktábla-avatással is tisztelegtek az írónő előtt.

Kiemelte, hogy az október 3-án elindult Nemzeti Könyvtár-sorozat első kötete is Tormay Cécile egyik regénye. A miniszterelnöki megbízott emlékeztetett arra, hogy A régi ház című történetet 17 nyelvre fordították le.

Az emléktáblát júliusban és májusban is vörös festékkel öntötték le ismeretlenek.

Tormay Cécile (1875-1937) 1930-ban kulturális tevékenysége elismeréseként Corvin-koszorút kapott, 1935-ben a Népszövetség Szellemi Együttműködés Nemzetközi Bizottságába egyhangúlag választották a Marie Curie halálával megüresedett helyre. 1937-ben Nobel-díjra jelölték. Könyveit több nyelvre lefordították. Műveit 1945 után indexre tették, csak a kilencvenes években ismerhette meg ismét az olvasóközönség.

Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.