szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tűzszerészek megsemmisítették péntek délután a Dunában talált féltonnás, második világháborús bomba mindkét gyújtószerkezetét. A szerkezetek megsemmisítése után feloldották a zárlatot a pesti oldalon, a hídon és a folyón is, a honvédség hajója elszállítja a bombatestet.

Várkonyi Melinda, a honvédség tűzszerészetének kommunikációs tisztje közölte: a tűzszerészek megsemmisítették péntek délután a Dunában talált féltonnás, második világháborús bomba mindkét gyújtószerkezetét. A szerkezetek megsemmisítése után feloldották a zárlatot a pesti oldalon, a hídon és a folyón is, a honvédség hajója elszállítja a bombatestet.

Korábban azt közölték: sikerült hatástalanítani az északi összekötő vasúti hídnál talált amerikai légibombát, a budai oldalon elrendelt zárást feloldották. A budai oldalon élők visszatérhetnek otthonaikba. A pesti oldalon, illetve a vasúti hídon és a folyón továbbra is életben volt a korlátozás, míg a bomba két gyújtószerkezetét a parton megsemmisítették.

MTI / Máthé Zoltán

Mint korábban megírtuk: röviddel dél után kiürítették a III. kerület veszélyeztetett részét, és elvégezték a biztonsági ellenőrzést az érintett házakban, így a búvárok rövidesen megkezdhetik a Dunában talált második világháborús bombával összefüggő munkálatokat. Az Aquincum Általános Iskolában negyven embert helyeztek el, az Óbudai Szociális Szolgáltató Intézmény idősek klubjába pedig öt embert szállítottak, további hárman egyénileg érkeztek oda.

500 kilós bomba

Az Északi összekötő vasúti hídnál szerdán találtak a Dunában egy fémtárgyat, a tűzszerészek másnap megállapították, hogy az egy ötszáz kilogrammos második világháborús, éles bomba. A szerkezetet kiemelik és elszállítják, az épületeket egy kilométeres körzetben ürítették ki.

MTI / Máthé Zoltán

A IV. és a XIII. kerületben többnyire ipari vagy lakatlan területet érint az intézkedés, de a III. kerületben a Pók utcai lakótelep egy részét és a Graphisoft parkot is ki kellett üríteni. Az intézkedés a tervek szerint 18 óráig lesz érvényben.

A Pók utca és a Nánási út környékén élők sorra hagyták el otthonaikat, a kitelepítés mintegy 8 ezer embert érintett. Reggel nyolc óra után a rendőrség minden házat ellenőrzött, gyakorlatilag végigkopogtatták a lakások ajtaját, az érintett terület határát pedig lezárták.

MTI / Máthé Zoltán

Korábban a rendőrség, a katasztrófavédelem, a polgárőrség emberei a közös képviselőkön keresztül és személyesen is megpróbáltak mindenkit tájékoztatni a szükséges intézkedésről. Akik nem tudták elhagyni otthonukat, mert betegek, vagy mozgásukban korlátozottak, azokat délelőtt mentővel vitték el megfelelő helyre.

Minden máshogy járt

A bomba hatástalanítása és elszállítása idején pénteken 8 órától várhatóan 18 óráig hajózási zárlatot rendeltek el a Dunán az Újpesti vasúti híd térségében. Emiatt a D11-es és a D12-es hajójáratok csak a Kopaszi-gát és a Népfürdő utca (Árpád híd) hajóállomások között közlekednek - közölte a BKK.

MTI / Máthé Zoltán

A 106-os jelzésű autóbuszok 8 és 11 óra között eredeti útvonalukon közlekednek, de a Római lakótelep, Varsa utca megállóhelytől a lezárásra kerülő területen csak különösen indokolt esetben szabad leszállni, ezt a megállóhelyeken tartózkodó rendőrök ellenőrizték.

11 órától várhatóan 18 óráig az autóbuszokat terelve közlekedtetik, emiatt nem érintik a Római lakótelep, Varsa utca; a Nánási út; a Silvanus sétány; a Pók utca és az Aquincum H megállóhelyeket. Helyettük a buszok a Kadosa utcáig eredeti útvonalon közlekednek, majd a Keve utca – Emőd utca – Csalma utca – Attila utca – Czecz János köz – Szentendrei út útvonalon közlekednek. A buszokra ideiglenesen a 34-es busz Dósa utca, Szentendrei út és Aquincum H megállóhelyein lehet felszállni.

Ezer kilós bombákat is dobtak le a Dunába

Akár ezer kilogrammos légibombát is találhatnak Magyarországon, hiszen az amerikai hadsereg ilyeneket is ledobott a második világháborúban - mondta Horváth Csaba hadtörténész az MTI-nek pénteken. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense közölte: hivatalosan 1944 áprilisa körül kezdték az amerikaiak bombázni Magyarországot. Elsősorban olyan célpontokat támadtak, amelyek logisztikai szempontból fontosak voltak, vagyis hidakat, vasútvonalakat és utakat. A folyópartszakaszok jelenleg is "gyűjtőhelyei" a második világháborús légibombáknak - fűzte hozzá.

Nagyrészt a XV. amerikai légi hadsereg végezte a bombázásokat ebben az időszakban B-17-es és B-24-es repülőgépekkel. A gépek átlagosan 2,5 tonnányi bombát szállítottak, amelyeket akár egyszerre is ledobhattak. Ez volt az úgynevezett "bombaszőnyeg" - fogalmazott a szakértő.

Az északi összekötő vasúti hídnál talált amerikai légibomba 1000-es típusú. A szám a szerkezet fontban meghatározott súlyára utal. A bomba nagyjából 500 kilogrammos, ebből körülbelül 270 kilogramm a robbanószer. Az ilyen, több gyújtószerkezettel ellátott rombolóbombát, általában akkor vetették be, ha nagy pusztítást akartak elérni, viszont nem lehetett pontos támadást végrehajtani. Ebből a bombából az amerikaiak használtak kétszer ekkorát is.

Horváth Csaba szerint az északi vasúti híd nagyon fontos átkelőnek számított már a múlt század elején is; a II. világháborúban pedig többször is célpontja volt a szövetségesek támadásainak. A bombázók többször is megrongálták, 1944 decemberében viszont a németek robbantották fel. A történész elmondta: a bombákat nagyon magasról dobták le, tehát valószínűleg a becsapódás szöge miatt nem robbantak fel azok, amelyeket eddig az északi összekötő vasúti hídnál találtak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!