szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Főpolgármesteri Hivatal szerint túllépte a jogszabályi felhatalmazást a XIII. kerületi építésügyi szakhatóság állásfoglalása a Szabolcs utcai hajléktalanellátó központtal kapcsolatban. A fővárosi önkormányzat fellebbez a kormányhivatal döntése ellen, amely szerint nem kaphat működési engedélyt a gondozóház.

Szűcs Somlyó Mária, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta: szakhatósági állásfoglalásában a városrész nem a szociális ellátás szempontjai vagy az építéshatósági követelmények, hanem az intézmény egészségügyi feladatainak megítélése alapján döntött. Ezzel szerintük túllépte a jogszabályi felhatalmazást.

A közleményben az áll: a központ érintett épületrészei megfelelnek az átmeneti szállásokra előírt minimális tárgyi feltételeknek, azt pedig semmilyen rendelkezés nem tiltja, hogy egy átmeneti szálláson orvosi rendelőt alakítsanak ki.

Kedden az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt közölte az MTI-vel, hogy nem adta meg a működési engedélyt a fővárosi Szabolcs utcában kialakított hajléktalangondozóra az illetékes XIII. kerületi önkormányzat, ezért az egészségügyi centrum nem fogadhatja a rászorulókat.

Előzőleg az Index azt írta: az október 5-én átadott, többfunkciós hajléktalangondozó központ bizonytalan ideig nem nyithat meg, mert a területileg illetékes XIII. kerületi önkormányzat jegyzője szabálytalannak találta az épület kialakítását, és megtagadta a működési engedély kiadását. A jegyző szakhatósági állásfoglalása szerint az átmeneti szállóként szolgáló, és az ettől elkülönített, egészségügyi célú egységek egyidejű használata külön-külön nem biztosítható: a 150 férőhelyes szálláshelyet az odaérkező hajléktalanok nem tudják úgy igénybe venni, hogy közben ne zavarnák a többi helyiségben folyó orvosi ellátást.

A XIII. kerületi önkormányzat sajtóreferense kedden azt közölte az MTI-vel, hogy a Szabolcs utcai hajléktalangondozó központ a jelenlegi kialakításával a hatályos rendelkezések szerint nem kaphat működési engedélyt, a kerület ennek megfelelően fogalmazta meg a szakhatósági véleményt. Gellért Lajos hangsúlyozta, tévedés, hogy a kerület nem engedélyezte a működést, hiszen az csak a szakhatósági véleményt adta ki, az engedélyt a kormányhivatal utasította el. 

A Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója közleményében megjegyezte: a szintén XIII. kerületi Budapesti Módszertani Szociális Központ székhelyén a hasonlóan integrált szolgáltatásokat ugyanez a kerületi hatóság ugyanilyen eljárásban 1999 óta mindig engedélyezte. 

A közleményben beszámolt arról: a szakhatósági állásfoglalásban nem térnek ki konkrét hiányosságokra, amelyek miatt a Szabolcs utcai épület ne felelne meg az építéshatósági követelményeknek. A kerület ráadásul olyan jogszabályi rendelkezésre is hivatkozik elutasító döntésében, amely a kérelem elbírálásakor már nem volt hatályban - hangsúlyozta.

Budapest Főváros Önkormányzata fellebbezést nyújt be a kerület szakhatósági döntésén alapuló, a kormányhivatal szociális és gyámhivatala által hozott döntése ellen, amely nem adta meg a központ működési engedélyét - írta. A kommunikációs igazgató közlése szerint a jogorvoslat során az ügy a Nemzeti Rehabilitációs és Szociálpolitikai Hivatalhoz kerül, amely a másodfokú építésügyi hatóság szakhatósági állásfoglalásának figyelembevételével dönt. A Szabolcs utcai intézmény működési engedélye megadásának kérdésében két hónapon belül várható jogerős döntés. 

Az egykor az Orvostovábbképző Intézet belgyógyászati osztályaként működő Szabolcs utcai épületet 345 millió forintból újították fel. Az intézményben 50 ágyas krónikus belgyógyászati és 23 ágyas ápolási osztály, valamint 20 ágyas lábadozó kapott helyet. Itt működne a hajléktalanok háziorvosi ellátását 24 órában biztosító, mozgó orvosi szolgálat, továbbá az idős hajléktalanoknak kialakított 64 férőhelyes részleg is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!