szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem sokkal szerda este kilenc előtt kiürült a Kossuth tér. A felsőoktatási keretszámok ellen szervezett diáktüntetés résztvevői fél nyolc előtt értek a Parlament elé, több ezren lehettek. A tüntetők egy része elfoglalta a parlamenti kordonon belüli részt is, a rendőrség nem avatkozott közbe, de sorfalat állt. Előzőleg a Műegyetemen tartottak hallgatói fórumot, melyet a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szervezett és melyhez a Budapesti Corvinus Egyetem diákjai is csatlakoztak.

Most érkezett

A budapesti tüntetőket támogatják Nyíregyházán

A nyíregyházi tüntetők már a Városházánál vannak, kb. 200-an lehetnek tudósítónk szerint, ám fogynak, mert hideg van. Felolvasták a Budapesten elfogadott 5 pontot. A szervezők elmondták, azért vannak itt, mert támogatják a budapesti demonstrálókat és tiltakoznak a keretszámok ellen.

Mindenki hozzászólhat, főként főiskolások ragadják magukhoz a hangosbeszélőt. Egy aktivista Együtt 2014-es szórólapot osztogat. "Aki csak azért szerzi meg az orvosi diplomát, mert pénze van, annak nem biztos, hogy a kése alá fekszünk" - mondta egy főiskolás, egyébként szülők és gimnazisták is felszólalnak.

A tüntetők azt skandálják, "nem hagyjuk". Az összegyűltek szerint ha azt akarják, hogy maradjanak az országban a fiatalok, akkor ne röghöz kötéssel, hanem munkahelyteremtéssel érje el ezt a kormány.

Több fővárosi egyetem hallgatói hirdettek tüntetést szerdára a kormány felsőoktatási keretszám-csökkentési tervei miatt, mivel eszerint a felvetteknek csupán 10-20 százaléka,10480 hallgató részesülhetne teljeskörű állami támogatásban, a többi jelentkezőnek vállalnia kell a képzési költségek 50 százalékát, ami havonta tízezres összegeket is elérhet.

A HÖOK délután négyre a Budapesti Műszaki Egyetem főépülete elé hirdette meg demonstrációját, a Corvinus hallgatói önkormányzatának elnöke pedig keddi Facebook-bejegyzésében arra hívta fel diáktársait: csatlakozzanak ehhez a tüntetéshez. Ugyancsak szerdára hirdettek tiltakozó megmozdulást a Debreceni Egyetemen is. Térképünkön nyomon követheti a tiltakozások elterjedését. Több vidéki egyetemen is lesznek hallgatói-oktatói fórumok és tiltakozások a felsőoktatási keretszámok tervezett csökkentése ellen.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
5 6 7 8 9 10 11

"Nem hagyjuk"

Nem hagyjuk, Nem hagyjuk! - skandálták a hallgatók a HaHa felszólalói beszéde közben. Vastapssal fogadták, amikor a Hallgatói Hálózat képviselői azt mondták: „nem megyünk el, itt maradunk és harcolni fogunk a jövönkért a saját hazánkban”.

Gyurcsány a neten figyeli, mi történik

Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán közölte, hogy az interneten követi a diákok műegyetemi tiltakozását. "Fegyelmezettnek, felelősnek, okosnak tűnnek. Tárgyalni akarnak. Ez bölcs. Persze ehhez erőt mutatnak" - írja a volt kormányfő. "Remelem, ahhoz is lesz erejük, hogy készen álljanak ne csak a kormánytól követelni, de maguk is áldozatot hozni.... ez a legnehezebb" - teszi hozzá.

A HaHa újabb akciókat ígér

A Hallgatói Hálózat nevében felszólalók szerint ha Hoffmann Rózsa, Balog Zoltán vagy Orbán Viktor jelen lenne, és azt mondanák, hogy adnak még tízezer hallgatói helyet, kinevetnék őket, mert nem szúrhatják ki a diákok szemét egy kompromisszummal. Szerintük addig fognak demonstrálni és akciókat szervezni, amíg nem teljesíti a kormány a követelésekeit.

Schiffer András is felbukkant

Tudósítónk beszámolója szerint sokan vannak érettségi előtt álló gimnazisták a teremben. Az aulában feltűnt Schiffer András, az LMP frakcióvezetője is.

 

Újabb tüntetés készül

A Műegyetem aulája mostanra zsúfolásig megtelt, a hallgatók a bejáratig állnak. Közben a Human Platform vezetője bejelentette, hogy jövő hétfőn, 17-én, 17 órakor tüntetést tartanak az Emmi épülete előtt. A demonstráción a HÖOK is részt vesz.

Ismét átvonulnak a városon a diákok

Tudósítónk szerint megvan a diákok tervezett ma esti vonulási útvonala: az Erzsébet hídon mennek át Pestre, onnan a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz, majd a Corvinus Egyetemhez vonulnak.

A PDSZ elnöke nem tud fizetni a lánya után

A PDSZ elnöke szerint biztos nem tudja kifizetni lányának a 200 ezres tandíjat. Mint mondta, tiszteli a diákokat, mert kiállnak a jogaikért, és a tanárok is példát mutatnak ezzel.

Mendrey Bokrost állítja példának Orbán elé

Mendrey László, a PDSZ elnöke azt mondta, eddig minden kormány fejőstehénnek nézte az oktatást. Mint hozzátette: emlékszik arra, hogy a ’90-es években Bokros Lajos kiállt eléjük és szemükbe mondta: miért akarja a tandíjat bevezetni. Szégyennek nevezte, hogy Orbán most nem ment el.

Diákok a Műegyetem épületében

A követelések nem változtak

Ismét felolvasták a hallgatók hétfőn elfogadott követeléseit. Többek között minden szakmának jusson államilag finanszírozott hely, ne csökkenjenek a keretszámok, töröljék el a hallgatói szerződéseket, tartsák tiszteletben az egyetemi autonómiát, hajtsanak végre átfogó reformokat. Minden pontot nagy taps fogadott.

1
5 6 7 8 9 10 11
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!