szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Semmitmondó közleménnyel reagált a Pázmány Péter Katolikus Egyetem a Népszabadság december 22-i, Sántít Semjén PhD-je című cikkére - áll a napilap pénteki számában. A rektor közleménye szerint sem a tudományos előélet, sem a nyelvismeret dokumentálását nem kérték Semjéntől, amikor teológia doktoriját tudományos Phd-fokozattá minősítették.

A Népszabadság pénteki cikke szerint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora azt közölte a lappal, hogy Semjén Zsolt hittudományi doktorijának PhD-vé minősítésénél minden előírást betartottak, ám - írja a Népszabadság - a doktori fokozat kiadásakor többszörösen megszegték az érvényes szabályokat.

A hvg.hu november 18-án számolt be arról, hogy Semjén Zsolt a budapesti Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémia (a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának jogelődje) civil hallgatója 1991-ben summa cum laude szerzett doktori fokozatot, ám a 20. század második felében feltűnt spirituális és ezoterikus mozgalom, a New Age egyes irányzatairól, a kereszténységgel szemben támasztott kihívásra adandó katolikus válaszokról szóló dolgozat jelentős részben – a hvg.hu számításai szerint közel negyven százalékban – más munkák átvétele, átfogalmazása, illetve fordítása. Semjén 1997-ben doktorijának átminősítésével szerzett PhD tudományos fokozatot.

A Népszabadság utal saját, december 22-én megjelent cikkére, amely szerint Semjén Zsolt az átminősítési irányelvek szerint nem kaphatott volna PhD-t, mivel az átminősítés idején nem tudott felmutatni érdemi tudományos munkásságot és publikációkat, továbbá megfelelően dokumentált nyelvtudást, holott a PPKE doktori szabályzata mindezeket előírja.

Túry Gergely

A napilap szerint az egyetem hittudományi doktori szabályzata ellentmond a rektor azon állításának, hogy „nem kérhetők számon a katolikus teológia tudományának művelésén sem a humán-, sem a reáltudományok területén alkalmazott kritériumok, hiszen a szabályzat a tudományos publikációk bemutatását és értékelését felvételi követelményként említi. Ráadásul - írják - amennyiben Semjén nem hittudományi, hanem vallástudományi (bölcsész) PhD-fokozatot kapott, akkor a minősítésénél a teológiai tudományok művelésére vonatkozó speciális előírások kevéssé lehettek mérvadók.

Arra is rámutat a Népszabadság cikke, hogy a doktori szabályzat egyértelműen állami nyelvvizsgát ír elő („egy nyugati – a kutatás témájában alkalmazható – idegen nyelv középfokú állami C típusú – vagy azzal egyenértékű – nyelvvizsga letétele”), és hangsúlyozza, hogy a fokozat kiadásának feltétele „a doktorjelölt nyelvismereteit igazoló dokumentumok” bemutatása, és a rektor közleménye inkább arra enged következtetni, hogy ilyennel Semjén az átminősítéskor nem rendelkezett.

Ezen túlmenően - írja a napilap - a Pázmány Péter Hittudományi Akadémián (a PPKE Hittudományi Karának jogelődjén) írt doktori disszertációját sem elemezték behatóan, mivel a hittudományi doktori iskola szabályzatában az szerepel, hogy „A doktori disszertáció olyan, a doktorjelölt saját kutatásaira épülő, tudományos módszerrel megírt összefoglaló munka, amely a vonatkozó magyar és idegen nyelvű szakirodalmat lehetőség szerint kimerítően feldolgozza, és a megfogalmazott konkrét, nyitott tudományos kérdésre új és előrevivő választ ad.” Semjén dolgozata azonban nyomokban sem tartalmaz önálló kutatásokat és új tudományos eredményt, másrészt forrásul használt munkák (amelyekből a politikus jelöletlenül vett át nagy terjedelmű idézeteket) nagyrészt az ismeretterjesztő irodalom kategóriájába tartoznak - mutat rá a Népszabadság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!