szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Tárki Társadalomkutatási Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint kis mozgás látszik a baloldali pártok szavazótábora körül, mérsékelt növekedés látható az MSZP, csökkenés tapasztalható az Együtt 2014 Mozgalom támogatottságában. Ezzel párhuzamosan a Jobbik népszerűsége is számottevő mértékben csökkent az elmúlt fél évben, a Fidesz-KDNP azonban stabilan őrzi vezető helyét - derül ki a kutatásból.

A Tárki 1000 fő megkérdezésén alapuló, a 18 éves és idősebb lakosságot életkor, nem, iskolai végzettség és lakóhely szerint reprezentáló kutatása alapján némi átrendeződés látszik a pártok táborai körül. Az utóbbi hónapokhoz képest némileg emelkedett ugyanis a szocialista pártra szavazók aránya, miközben a kezdeti nagy lendületet követően az Együtt 2014 Mozgalom tábora folyamatosan olvad.

Ezzel párhuzamosan a kormánypártok népszerűsége stabil, és az LMP támogatottsága is változatlan (a kutatás még az LMP legutóbbi kongresszusának fejleményei előtt történt - a szerk.), ugyanakkor továbbra is ez utóbbi párt szimpatizánsai a legkevésbé elkötelezettek pártjuknak a választási hajlandóságot tekintve.

A Jobbik a kutatás szerint vesztett népszerűségéből: fél éve tartó folyamatos csökkenő trendje részeként az elmúlt bő másfél év legalacsonyabb támogatottságát mérték.

Ami a bizonytalanokat illeti, változatlanul a választók fele (decemberben 50%, januárban 49%) nem tudja vagy nem mondja meg, hogy kire szavazna; lakóhelyi bontásban nézve a legkevésbé a fővárosiak bizonytalanok, életkor szerint vizsgálva pedig a leginkább a fiatalokra jellemző a választói passzivitás vagy elbizonytalanodás.

A Fidesz-KDNP a teljes népességen belül a december 19% után januárban 20%-on áll, míg az MSZP szavazótábora 12%-ról 14%-ra nőtt. A pártválasztók között a Fidesz-KDNP támogatottsága a decemberi 39% után januárra 40%, az MSZP-é pedig 24%-ról 28%-ra emelkedett.

A többi parlamenti párt közül a teljes népesség körében a Jobbik népszerűsége 9%-ról 8%-ra módosult, a pártválasztók körében azonban már számottevő mértékben, 3 százalékponttal csökkent a táboruk (a decemberi 19%-ról 16%-ra). A másik két kisebb parlamenti párt esetében azonban nem történt lényegi az elmozdulás: a teljes népességen belül az LMP változatlanul 3%-on, a Demokratikus Koalíció pedig 1%-on áll, míg a pártválasztók körében az LMP a decemberi 5%-ot követően januárban 6%-ot szerezne, a Demokratikus Koalíció pedig hónapok óta nem mozdul el 2%-os szintről.

Az Együtt 2014 Mozgalom támogatottságát három hónapja méri az intézet, ezalatt folyamatos csökkenést tapasztaltak: a teljes népesség körében a decemberi 5%-ot követően januárban 3%-os szavazótábort tudhat maga mögött, míg a pártválasztók körében 10% után 7%-nyian szavaznának rájuk januárban.

Az adatfelvétel 2013. január 17. és 22. között zajlott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!