szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Harminc új határátkelő megépítéséről is tárgyalt pénteken Bécsben Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára.

Szijjártó megbeszélést folytatott Josef Ostermayerrel, az osztrák kancellári hivatal államtitkárával, Johannes Kyrle osztrák külügyminisztériumi főtitkárral, valamint Richard Schenz osztrák gazdasági kamarai elnökhelyettessel, Johann Mariharttal, az Agrana csoport elnök-vezérigazgatójával, és Gulmirza Javadovval, a Socar azeri földgázvállalat bécsi vezetőjével is.

Az államtitkár szerint Ausztriában is az egyik elsőszámú gazdasági partnerként tekintenek Magyarországra, hiszen Ausztriából a negyedik legtöbb tőke Magyarországra áramlik, tavaly a két ország közötti kereskedelmi forgalom megközelítette a 10 milliárd eurót, illetve Magyarország exportja Ausztria irányába 4 százalékkal, az osztrákok exportja Magyarországra pedig 7 százalékkal növekedett.

Közölte, a gazdasági kapcsolatok erősítése érdekében a két ország kereskedelmi és iparkamarája közötti együttműködés a jövőben még szorosabbá válik, elsősorban a duális szakképzés területén osztják majd meg egymással nagyobb mértékben a tapasztalatokat, mint eddig.

Emellett szeretnék bővíteni a Magyarország és Ausztria közötti 356 kilométernyi határszakaszon található átkelési lehetőségeket, amiből jelenleg 29 van. Mint mondta, Magyarország 2014-ig két új utat épít a határon, és azt szeretnék elérni, hogy a 2014 és 2020 közötti hétéves fejlesztési periódusban még újabb 30 határátkelő épüljön.

Ezért azt javasolták, hogy abból a nagyjából 100 millió euróból, ami az osztrák-magyar határon átnyúló programok finanszírozására áll majd rendelkezésre, 30-35 millió eurót költsenek erre a projektre.

Szijjártó tárgyalópartnereinek elmondta, hogy Magyarország európai sikertörténet lesz, hiszen a folyamatosan csökkenő államadósság mellett három egymást követő évben 3 százalék alatt tudja tartani a költségvetési hiányt, ezért abban bíznak, hogy az Európai Unió kiengedi Magyarországot a 2004-es EU-csatlakozása óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól.

Az államtitkár szerint a tárgyalások alapján "egyértelműen számíthatunk az osztrákokra, amikor arra törekszünk, hogy a túlzottdeficit-eljárás során kizárólag az európai szabályok és a valós költségvetési adatok alapján szülessen döntés". Hozzátette: a magyar kormány úgy látja, hogy az európai szabályok és a valós költségvetési adatok alapján nem hozhat más döntést az EU, mint hogy kiengedi Magyarországot az eljárás alól.

Közölte, tárgyalásain az energiabiztonság is szóba került, Ausztriának is az az érdeke, mint Magyarországnak, hogy minél több forrásból, minél több útvonalon szerezze be az energiahordozókat.

Szijjártó Péter kérdésre válaszolva elmondta: az azeri földgázvállalat közép-európai irodavezetőjével egyrészt azért találkozott, mert a magyar-azeri gazdasági vegyesbizottság elnöke, másrészt pedig mert idén lesz döntés arról, hogy az azeri gáz milyen útvonalon érkezik majd Európába. Magyarország abban érdekelt, hogy a Nabucco West legyen a nyertes projekt - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!