szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Sándor-palota előtti Szent György tér lezárása a Magyar Helsinki Bizottság szerint indokolatlan és sérti a véleménynyilvánítási szabadságát. A Társaság a szabadságjogokért (TASZ) szerint szintén jogellenes a lezárás.

Hajdu János rendőr-dandártábornok, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója március 7-én, azaz a Fidesz-székház „elfoglalásának” napján úgynevezett „személy- és létesítménybiztosítási intézkedés” keretében rendelte el a Sándor-palota előtti terület lezárását március 8-ától március 16. éjfélig - idézte fel közleményében a Magyar Helsinki Bizottság.

Mivel az intézkedés egyik fontos eleme, hogy a lezárt területre való belépést a rendőrség megakadályozhatja, a lezárás nyilvánvaló következménye, hogy az Alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakozó, a köztársasági elnök vétóját követelő demonstrálók véleményüket nem nyilváníthatják ki a Sándor-palota előtt tették hozzá.

"Az intézkedést olvasva nehéz szabadulni attól az érzéstől, hogy éppen ez volt a cél. Az indoklás szerint ugyanis az intézkedés célja a Sándor-palota biztonságának és az úgynevezett 'védett' – azaz fontos tisztséget betöltő – személyek szabad mozgásának garantálása arra tekintettel, hogy a palota előtt nagy létszámú és jelentős gépjárműmozgással járó programokat bonyolítanak le, ide értve a március 15-i ünnepség előkészítését is" írta a jogvédő szervezet közleménye.

Csakhogy a TEK honlapjáról kiderül, hogy például 2012. március 15-én nem volt szükség ilyen intézkedésre, pedig nyilván akkor is mozogtak arra védett személyek, a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) honlapján nincs információ róla, hogy a hétvégén, a mai napon, vagy a héten péntekig bármikor lett volna, illetve lenne a téren vagy a hivatalban olyan rendezvény, amelyen fontos személyiségek vesznek részt, így még ha – az előző évek gyakorlatától eltérően – indokolt lenne is a március 15-i rendezvény ilyen biztosítása, akkor sem érthető, miért is kell már március 8-ától lezárni a teret tették hozzá.

"Ismerős? Nagyon is. A mindenkori hatalom nem szereti, ha szimbolikus jelentőségű tereken vele nem szimpatizáló tüntetők kiabálnak kellemetlen jelszavakat" írta a Magyar Helsinki Bizottság.

A szervezet felidézte, hogy a 2006-os Kossuth téri kordonnal szemben is megtette a jogi lépéseket, és most is meg fogja. "Kérdés, hogy a gyülekezési szabadság akkori kordonbontó bajnokai is következetesek lesznek-e és újra előveszik-e csípőfogóikat a sufniból" írják.

A Társaság a szabadságjogokért (TASZ) azt közölte, mivel az alaptörvény-módosítás elleni tüntetésekhez a köztársasági elnöki hivatal előtti tér lenne a legmegfelelőbb, ezért a TEK akciója a jogszerű tüntetések megakadályozásának tekinthető. Mint írják, a Sándor-palota önmagában nem szorul többletvédelemre, a békés demonstrálók pedig nem jelentenek nemzetbiztonsági kockázatot, a közterületek önkényes átminősítése "biztonsági műveleti területté" pedig egy 2013. februári Ab-határozat szerint is sérti a gyülekezési szabadságot.

“A Sándor-palota környékének műveleti területté nyilvánítása teljesen ellehetetleníti azoknak az állampolgároknak a gyülekezési jogát, akik jogszerűen, demokratikusan és békésen kívánják a köztársasági elnök tudomására hozni a véleményüket” – mondta el Hegyi Szabolcs, a TASZ politikai szabadságjogi programvezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!