szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két világháború közti Horthy-rendszerhez hasonlította a Nemzeti Együttműködés Rendszerét (NER) Kis János filozófus a Magyar Narancsnak adott interjújában. Kis János szerint Orbánék rendszere valójában megbénítja az országot, a Fidesz módszere, ideológiája és politikája azonban saját magukra is veszélyes lesz.

A NER egy rendszer, ugyanis a 2010-ben elindított folyamatok egy irányba mutatnak és egymást erősítik, ilyen a központosítás, a visszaállamosítás, az államon belüli hatáskörök felfelé csúsztatása, a fékek és ellensúlyok lebontása, a pártok közötti versenyfeltételek eltorzítása, az Európától izolálódás, a külföldi tőke kiszorítása, valamint az uniós kötelezettségek felrúgása – magyarázta Kis János filozófus a Magyar Narancsnak adott interjújában.

Horváth Szabolcs

Kis János a NER nem feltétlenül hatékony, mert az, hogy egyetlen fő ember akar dönteni minden kisebb ügyben is, valójában megbénítja az államot, bizonytalan légkört hoz létre, amelyben senki nem mer kockázatot vállalni, a gazdaság pedig ettől leül és stagnálni kezd. "A NER valójában igencsak törékeny rezsim. Ha pedig előáll egy komolyabb krízis, azon rezsicsökkentéssel vagy hasonló trükkökkel már nem lehetne segíteni" – mondta Kis János. A rezsicsökkentés hatásaival kapcsolatban hozzátette, szerinte a Fidesz inkább a képzetlenebb, kistelepüléseken élőket nyerte meg ezzel a lépéssel, miközben rengeteg más intézkedéssel több csoportot is elidegenített, ők pedig jelenleg passzív tömeget alkotnak.

A filozófus szerint kétféle jövője lehet a NER-nek: az egyik a teljes gazdasági bezárkózás, a piacgazdaság felszámolása, a kilépés az EU-ból és a politikai ellenzék teljes kiszorítása, a másik pedig az, ha kompatibilissé teszik a rendszert a piacgazdasággal, a többpártrendszerű demokráciával és az EU-val. Ez utóbbi azonban a NER végét jelentené, mert a NER összeegyeztethetlen az uniós kötelezettségekkel és a demokráciával is.

Változnia kellene az MSZP-nek és az Együttnek is

"A kérdés kicsit leegyszerűsítve úgy szól, hogy meg tudja-e duplázni az Együtt 2014 a támogatottságát. Ha képes erre, az megváltoztatja az erőviszonyokat" – mondta Kis az újonnan megjelenő pártszövetségről. Szerinte az Együttnek akkor van esélye, ha a fiatalabb, iskolázottabb, városiasabb szavazókat meg tudja szólítani, még akkor is, ha azok eredendően jobboldali érzelműek, de képesek felismerni, hogy az ország állapota és a Fidesz közjogi dúlása között összefüggés van. Hibaként ítélte meg azonban azt, hogy az Együtt is egyetért a külhöni magyarok választójogával.

A Fidesz és a Jobbik viszonyáról Kis János azt mondta, attól szerinte kevésbé kell tartani, hogy a választások után a Fidesz és a Jobbik koalíciót köt, annak azonban van esélye, hogy választási szövetségre lépnek, akár nyíltan, akár titokban.

Kis szerint könnyen előfordulhat, hogy a passzív választókat végül egy olasz Beppe Grillóhoz, valamint az Ötcsillagos Mozgalomhoz hasonló párt fogja tudni megszólítani, amely ideológia nélkül kezd ígérgetésbe. (Olaszországban a 2013-as választások után egy komikus, Beppe Grillo vezette politikusellenes párt alakíthatta meg a legnagyobb frakciót a semmiből indulva.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!