szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Átveszi az állam a tiszavasvári önkormányzattól a helyi veszélyeshulladék-lerakó telepet és ingatlanjait, az intézkedést az esetleges környezetvédelmi károk megelőzése indokolják – derül ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pénteki közleményéből.

A hulladéklerakó telep - a környezetvédelmi kötelezettségekkel együtt - a volt ICN Alkaloida Magyarország Rt.-től került át a tiszavasvári önkormányzat tulajdonába egy 1997-ben meghozott kormányhatározat alapján.

Az érintett ingatlanok átvételéről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kezd tárgyalásokat az önkormányzattal. Az állami szerepvállalás mellett megtörténhet a kármentesítési technológia módosítása és a kármentesítés finanszírozása is.

A tárca közleménye szerint az önkormányzat költségvetésében már nincs elkülönített pénzügyi keret a környezetvédelmi üzemeltetési feladatok folytatására, a korábban erre a célra rendelkezésre álló források kimerültek. Az állami vagyonkezelésbe adás után lehetőség nyílik uniós források megpályázására is – tették hozzá.

A volt Alkaloida Vegyészeti Gyár hetvenéves működése alatt több mint 500 ezer tonna veszélyes hulladék halmozódott fel a város agyagbánya-gödreiben és depóniákban. Még 1997-ben a sikeres privatizáció érdekében a gyárat és a környezeti kárral terhelt területet különválasztották, ez utóbbit kapta meg a város. Az állami privatizációból befolyt összegből 1,1 milliárd forint állt rendelkezésre a környezeti károk felszámolására, de ez az összeg elfogyott a szennyezőanyagok helyben tartására kidolgozott lokalizációs rendszer kiépítésekor és működtetésekor.

A Kelet-Magyarország korábbi cikke szerint a tiszavasvári önkormányzat 2011 szeptemberében pert helyezett kilátásba az állam ellen, mert a város eddig az időpontig nem kapta meg a veszélyes hulladéklerakó kármentesítési feladataihoz szükséges körülbelül 80 millió forintot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!