szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Két éve vizsgálja az adóhivatal két dolgozója, mennyi jövedelmet titkolt el egy magyar nő a még 2007-ben a Szlovákiában szerzett és ott leadózott jövedelme után. Bár azóta bebizonyosodott, hogy mindössze 2,17 euróról volt szó, az ügy még mindig nem zárult le. Adószakértők szerint mindez törvényes és szabályos. Abszurd történet a NAV nyomozói tevékenységéről.

Mintegy huszonötezer euró "eltitkolt kamatjövedelmet" találtak szlovákiai bankszámláján, ezért a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) utólagosan felülvizsgálja 2007-es jövedelmét – erről értesítette két évvel ezelőtt Katalint az adóhatóság. Az asszony (aki azt kérte tőlünk, hogy ne a valódi nevén szerepeljen cikkünkben) megdöbbenve olvasta a hivatal felszólító levelét, hiszen az adóhatóság utólagos vizsgálatakor már nem is létezett a kifogásolt szlovákiai bankszámla.

A nő minden, a NAV által kért dokumentumot összegyűjtött, hogy bizonyítani tudja, tévedésről van szó, ám az adóhatóság két év elteltével sem tágít. Még mindig folyik a vizsgálat, igaz, most már 135 forintról folyik a vita. 

2,17 euró

"Nagyon örültem volna, ha valóban olyan sokat kerestem volna, hogy a számlámon lévő pénz után huszonötezer ezer euró kamatot kapjak, de én mindössze kéteurós, leadózott kamatról tudtam. Ráadásul, amikor az adóhivatal elkezdte a vizsgálatot, a bankszámla már nem is élt, 2008-ban megszüntettem” – mesélte az asszony.

Csak az adóhivatal látja a majd' 25 ezer eurót két éve Katalin számláján
Horváth Szabolcs

Így azonnal a szlovákiai bankhoz fordult, hogy igazolást kérjen a megszüntetett számlájáról. A 2011-ben kiállított szlovákiai dokumentum Katalint igazolta. A hvg.hu-nak megmutatott okirat szerint a szomszédos országban kizárólag egy bankszámlaszámmal rendelkezett, az adózott kamatjövedelme pedig 2,17 euró volt.

A bank által küldött igazolást azonban azonban a NAV nem fogadta el. A magyarországi adóellenőrök a 2013 elején készült jegyzőkönyvben azt írták: az adózónak 2007-ben "külföldi kamatjövedelemként 24.869 euróhoz” jutott, majd figyelmeztették "a NAV rendelkezésére álló és az adózó által beadott igazolás között jelentős eltérés mutatkozik”.

Bár a Katalin által beadott igazolást nem fogadták el, a helyzet tisztázása érdekében, a magyar adóhivatal munkatársai megkeresték szlovák kollégáikat. A tőlük kapott tájékoztatás alapján kiderült, az adózónak van igaza, s ténylegesen mintegy kéteurós összegről van szó. Az akkori devizaárfolyamon ez 682 forintot jelentett, így a NAV végül 135 forintos adóhiányt akar behajtani, továbbá felszámította az ötéves kamatot és a késedelmi bírságot is. Az adóhivatal ugyanis azt is közölte az asszonnyal, hogy az adóhiány „valószínűsíthetően adózó bevételeinek eltitkolása következtében keletkezhetett", emiatt "nincs lehetőség az adóbírság mérséklésére", így azt az adó késedelmes megfizetése esetén az esedékesség napjától kell fizetni.

Egyszer már adózott

Katalin egyébként azt sem értette, miért akarják itthon is megadóztatni jövedelmét, ha ő Szlovákiában már megfizette egyszer az adót, miután a bank automatikusan levonta tőle, és csak a nettó, adózott kamatösszeget írta jóvá a bankszámláján. Ugyanis Szolvákia és Magyarország között kettős adóztatást elkerülő egyezmény van, és ezt Katalin jelezte is a NAV-nak, panaszában pedig kérte, hogy az adóhiányt töröljék. Az adóellenőröket ez sem hatotta meg: az ügy még mindig folyamatban van, mindenképpen behajtanák rajta az adóhatóság szerint elmaradt közterhet. Annak ellenére, hogy a hivatal egyébként megállapította: „az adózónál vagyongyarapodást nem találtak”.

A NAV büntetési határozata ugyanis két év elteltével után sem jogerős, tovább vizsgálják az esetlegesen eltitkolt 135 forintot. Szerettük volna megkérdezni az adóellenőröket, hogy bukkantak 2011-ben 24,8 ezer euróra, ha sem a szlovák hatóságok, sem a bank nem tud ekkora összegről, de a NAV – adótitokra hivatkozva – konkrét ügyekben nem nyilatkozik.

"A szervezet nagy, a hivatali út pedig hosszú"

Egy neve elhallgatását kérő, volt adóhivatali vezető azt mondta a hvg.hu-nak, a NAV évente százezres nagyságrendű ügyet vizsgál, így időnként előfordulnak ilyen, abszurd történetek is. Mint mondta, a szervezet nagy, a hivatali út pedig hosszú, főleg ha még külföldi társszervezetekkel, például a történetben említett szlovák adóhatósággal is fel kell venni a kapcsolatot. Ráadásul, "ha egy ügyet elindítanak, azt végig is kell vinni, még akkor is, ha kiderül, hogy fals információ alapján jártak el, és hónapok teltek el a levelezéssel".

A NAV adószakmai szóvivője, Linczmayer Szilvia a hvg.hu-nak azt mondta, hogy a törvény előírásai szerint a száz forint alatti személyijövedelemadó-tartozást nem kell megfizetni. Ebben az esetben nincs késedelmi adó sem, és a tartozást törlik. Linczmayer Szilvia szerint ugyanakkor ez nem igaz arra az esetre, amikor valakinek például 17 642 forintos adó megfizetését írják elő, de csak 17 600 forintot teljesít. Ekkor ugyanis 42 forintos tartozása lesz az adóhivatal felé, amit be kell fizetni. Különben jön a vizsgálat és a büntetés.

Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő – aki több mint egy évtizedig dolgozott az adóhatóságnál vezetői beosztásban – a 135 forintos adóhiánnyal kapcsolatos történetet hallva azt mondta, nyilván nem éri meg foglalkozni ilyen üggyekkel, hiszen józan ésszel nem természetes, hogy a behajtani kívánt összegnél jóval többe kerül az arra ráfordított munka. "Nevetséges, de törvénytelenség nincs benne, és egy ügyet kiragadni a sok közül nem is jó. Bár persze az adóhivatalt ettől lehet cikizni."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Közbeszerzés még nem volt, a nyertes útépítő már aláírt

Előszerződést kötött a piliscsabai polgármester 2008. december 31-én azzal a céggel, amelyik aztán 2009. február 10-én az önkormányzat meghívásos közbeszerzésén megnyert egy útfelújítást. A történet csak 2010-ben derült ki, miután az útépítésben érintett lakosok bíróságon támadták meg az önkormányzat számítások nélkül megállapított útépítési hozzájárulását. A rendőrség különböző szervei eltérően vélekedtek arról, történhetett-e bűncselekmény. A pályázati iratok egy része eltűnt, de emiatt senkit nem tudtak felelősségre vonni. Kis magyar abszurd.