szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn bezárta az egyik legnépszerűbb látványosságát, a Viktória házat a budapesti Füvészkert vezetősége. A látogatók - főleg a nyugdíjasok és a diákok - súlyos károkat okoznak a növényekben, az állatokat megdobálták. A helyszínen kertészeknek nincs se idejük, se eszközük arra, hogy megakadályozzák a rongálást, viszont most azt tervezik, bekamarázzák a területet.

„Sorozatosak voltak a rongálások, csonkítások, tolvajlások, aminek következtében a Viktória levelei, és a rovarfogó gyűjtemény oly mértékben károsodott, hogy a gyűjtemény érdekében be kellett zárnunk a házat” - olvasható a Füvészkert honlapján hétfőn kikerült közleményben. A látogatók jelenleg csak az ablakon keresztül nézhetik meg a húsevő növényeket és a Viktória közel félméteres leveleit.

Kieszik Fűvészkertet a fügéjéből

Kiszel Péter főkertész végigvezette a hvg.hu munkatársát a Füvészkertben, megmutatva az okozott kárt. A főkertész szerint a rongálások, lopások évek óta zajlanak. „Nyugdíjasok például a virágokat szokták elvinni emlékbe, ha rájuk szólunk általában felháborodnak. Az iskoláscsoportok pedig kavicsokkal dobálják meg a ház tetejét, teletömik a húsevővirágokat, letépkedik a leveleket és már az is előfordult néhányszor, hogy fürdő gyereket találtunk a medencében” – mondta a főkertész.

Stiller Ákos

Azonban nemcsak a Viktória házban okoznak problémákat a látogatók. Hétvégén például rengeteg család érkezik, a gyerekek szinte minden növényhez hozzányúlnak, előfordul, hogy a patakot átépítik, és megdobálják a halakat és a teknősöket. Ezek mellett persze a felnőttek is okoznak károkat, gyakran rágyújtanak a kertben és eldobálják a csikkeket és szemetelnek, vagy megeszik a kerti fügét. „Valamint időről-időre betörés is előfordul, ilyenkor a nagyobb növényeket vagy az eladható virágokat viszik el” – teszi hozzá.

Nincs panasz

A főkertész szerint nincs túl sok eszközük a rongálások megakadályozására. Az egyik probléma az, hogy csak három kertész dolgozik a kertben, emiatt „nincs idejük felügyelni folyamatosan mindenkit”. A látogatási szabályzat szerint egy gyerekcsoport esetében a kísérő felelőssége, hogy ne történjen természetvédelmi károkozás. A főkertész szerint a rongálások egyik oka az, hogy a tanárok nem szólnak rá a gyerekekre és sokszor el sem olvassák a bejáratnál felfüggesztett szabályzatot.

A Füvészkert természetvédelmi terület, a természet védelméről szóló törvény szerint szabálysértésnek minősül és akár több tízezres bírsággal sújtható, ha valaki kárt okoz a növényekben, állatokban. A büntetés kiszabása nem a Füvészkert hatásköre, hanem a területileg illetékes természetvédelmi és vízügyi felügyelőséggé, ám ők csak a legritkább esetben állapítanak meg büntetést, mivel utólag nagyon nehéz felderíteni, ki is okozta a kárt.

Tilos a fűre lépni
Stiller Ákos

A főkertész azt mondta, ők sem tartják jó megoldásnak a látnivalók elzárását. Most más a megoldáson gondolkodnak: felmerült már, hogy a belépők mellé kiosztanak egy figyelmeztető cetlit a kísérő felelősségéről és arról, hogy olvassák el a szabályzatot, vagy esetleg bekamerázzák a területet.  A látogatók egyébként eddig még nem panaszkodtak a bezárás miatt, sőt a Füvészkert Facebook oldalán található kommentekből az derül ki, hogy a legtöbben egyetértettek a vezetőség döntésével.

A Fűvészkert pár héten belül újra meg akarja nyitni a lezárt területet: a tervek szerint a ház a Múzeumok Éjszakáján, június 22-ig nyít ki újra. „Ezen az eseményen rendszerint nagy az érdeklődés, ilyenkor gyerekeket szoktunk ültetni a vízben úszó levelekre, akár 20-30 kilót is elbírnak, nem süllyednek le” – magyarázza Kiszel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Ismét szakuraünnepet tart a Füvészkert

A japán cseresznyefák virágzásában gyönyörködhetnek a látogatók az ELTE Füvészkertben szombaton és vasárnap a szakuraünnepen, melyen kalligráfia és íjászati bemutatók is színesítik a programokat.