szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár két év szabadságvesztésre is ítélhetik azt a drogfogyasztót, aki ellen két éven belül már indult eljárás kábítószer-használat miatt - írja a Népszava.

Az egyszerű fogyasztást tíz év után bünteti újra a júliusban életbe lépő új Büntető törvénykönyv (Btk.), holott a korábbi szigorú szabályok miatt nemhogy nem csökkent, de nőtt a drogfogyasztás - írja a Népszava. Ráadásul az új törvény a besúgóknak kedvez: ha megneveznek egy dílert, megúszhatják a büntetést. A kormány rendőri szemlélete mind a szakmától, mind a nyugat-európai gyakorlattól idegen.

"Tizenöt éve hasonlóan szigorú szabályokat vezettek be, ám ezek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, 1998 és 2003 között nem csökkent, sőt nőtt a drogfogyasztás" - mondta el lapnak Sárosi Péter, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) drogpolitikai programvezetője.

A kormány nem törli el az úgynevezett elterelés, vagyis a hathónapos megelőző, kezelő vagy egyéb jellegű foglalkozások intézményét, így aki vállalja, hogy részt vesz a kezelésen, továbbra is mentesülhet a büntetőjogi felelősségre vonás alól. Ugyanakkor fontos változás, hogy bár jelenleg nincs megkötve, hányszor mehet elterelésre valaki, az új Btk. kiköti: akit két éven belül másodszor kap el a rendőr, nem menekülhet, mindenképpen priuszt kap, mellé pedig pénzbüntetést, illetve felfüggesztett, rosszabb esetben tényleges szabadságvesztést.

"Nincs szó arról, hogy akit kétszer füvezésen kaptak rajta, annak börtönbe kellene vonulnia, ám a priusz megpecsételheti a fiatalok életét, ráadásul ki kell fizetniük a bűnügyi költségeket is, ami egy drágább nyomozásnál elérheti a százezer forintot is" - magyarázta Sárosi, hozzátéve: az új szabályok legnagyobb vesztesei a függő kábítószer-használók.

További probléma, hogy az első Fidesz-kormány drogtörvénye miatt nem kevesebb mint 30 százalékkal csökkent azok száma, akik szenvedélybetegségükkel felkerestek volna valamilyen ambulanciát. "A jól működő ellátórendszer a bizalomra és az őszinteségre épül, nem működhet úgy, hogy a fogyasztók nem mernek beszélni a tapasztalataikról, mert az egészségügyi dolgozóban is csak az állam képviselőjét, a rendőrt látják" - mondta el ezzel kapcsolatban a szakember, hozzátéve: Nyugat-Európában mindenekelőtt egészségügyi, és nem rendészeti problémaként kezelik a drogkérdést.

Újabb változás, hogy júliustól a fogyasztók büntetése korlátlanul enyhíthető lesz, amennyiben az elkövető lehetővé teszi a kábítószert átadó személy kilétének megállapítását - írja a lap.

Júliustól már azok is nagy bajban lesznek, akik az egyetemen vagy a főiskolán buknak le néhány gramm marihuánával: a szigorított rendelkezések értelmében akár három évet is kaphatnak. A változás mértékét mutatja, hogy a jelenlegi szabályozás szerint az elterelés is elegendő ebben az esetben. Aki pedig 18. életévét betöltött diákként egy iskolai buliban átad egy spanglit a 17 éves osztálytársának, most még két évig terjedő, július elsejétől viszont egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő - olvasható a cikkben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!