Tetszett a cikk?

Az Alkotmánybírósághoz fordult az alapvető jogok biztosa, mert szerinte sérti az érintettek méltóságát, hogy az új polgári törvénykönyv "hozzátartozó" fogalmából kihagyták a "bejegyzett élettársakat" – közölte az ombudsman hivatala csütörtökön.

Az alapvető jogok biztosa az új Ptk. aggályos fogalommeghatározásának felülvizsgálatát és megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól.

Az ombudsman hivatalának közleménye szerint több panaszos, köztük országgyűlési képviselők, jogvédő civil szervezetek is beadványban kérték az alapvető jogok biztosát, hogy a február 26-án kihirdetett új polgári törvénykönyv egyes rendelkezéseivel kapcsolatban kezdeményezze az Ab eljárását.

A tájékoztatás szerint az alapjogi biztos több szempontból is aggályosnak találta, hogy a bejegyzett élettársak megjelölése egy módosító indítvánnyal kikerült az eredeti szövegtervezetből. Felhívta a figyelmet arra, hogy az alaptörvény hatálybalépését követően is "töretlen" az Alkotmánybíróságnak az a gyakorlata, amely szerint alkotmányosan védendő a kizárólag azonos nemű párok részére nyitva álló bejegyzett élettársi kapcsolat intézménye. Az azonos nemű párok számára is - akik nem köthetnek házasságot - biztosítania kell a jogalkotónak olyan, a házastársakéhoz hasonló jogállást, amely az egyenlő méltóságú személyként való kezelésüket biztosítja.

Az új Ptk. fogalommeghatározása alapján az élettárs hozzátartozónak számít, a bejegyzett élettárs sem hozzátartozónak, sem pedig közeli hozzátartozónak nem minősül. Így az élettársi kapcsolatban élők és a bejegyzett élettársi kapcsolatban élők között egyértelműen sérül az egyenlő bánásmód követelménye: az ilyen különbségtétel önkényes – véli az alapvető jogok biztosa.

Az ombudsman szerint "nyilvánvalóan ésszerűtlen" az a rendelkezés, amely a regisztráció nélküli élettársi kapcsolatot jogi értelemben szorosabb kapcsolatnak tekinti, mint az alkotmányosan védendő bejegyzett élettársi életközösséget. Az ombudsman arra is utalt az indítványban, hogy mindez szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetést valósít meg, az állam által elismert társkapcsolati formában élőket ésszerű ok nélkül zárja ki abból a lehetőségből, hogy egymás közeli hozzátartozóivá váljanak – olvasható az ombudsmani közleményben.

KIM: nincs változás, közeli hozzátartozó marad a bejegyzett élettárs

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium megalapozatlannak tartja az alapjogi biztos Alkotmánybírósághoz írt beadványát. A KIM szerint a bejegyzett élettársi kapcsolatról nem az új Ptk., hanem külön törvény, a bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló törvény rendelkezik.

A bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény értelmében a bejegyzett élettársi kapcsolatra általában a házasságra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, és csak a házasságtól eltérő jogkövetkezményeket állapítja meg a külön törvény. Vagyis a bejegyzett élettársak jogai és kötelezettségei - a külön törvényben meghatározott kivételekkel - a házastársak jogaival és kötelezettségeivel azonosak.

A két törvény rendelkezéseinek együttes értelmezéséből az következik, hogy a bejegyzett élettárs az új Ptk. hatálybalépése után is közeli hozzátartozónak minősül – hangsúlyozták a KIM közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!