szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Durván megsértette az uniós közösségi jogot az Európai Parlament a Tavares-jelentés elfogadásával, a "hatalmi visszaélés" mögött pedig üzleti érdekek húzódnak meg – ez áll abban az országgyűlési határozati javaslatban, amelyet Rogán Antal, Kocsis Máté és Gulyás Gergely nyújtott be a parlamentnek csütörtökön.

"Mi, magyarok, nem akarunk többet olyan Európát, ahol a szabadságot korlátozzák, és nem kiteljesítik. Nem akarunk többet olyan Európát, ahol a nagyobb visszaél a hatalmával, ahol megsértik a nemzetek szuverenitását, és ahol csak a kisebbnek kell tisztelnie a nagyobbat. A vasfüggöny mögött eltöltött 40 év alatt elegünk lett a diktátumokból" – ez áll a Rogán Antal, Gulyás Gergely és Kocsis Máté által benyújtott "A Magyarországot megillető egyenlő bánásmódról" szóló határozati javaslatban.

A javaslat kitér arra, hogy Magyarország sokszor kiállt az európai értékek mellett, szabad akaratából lépett be az EU-ba, és tiszteletben is tartotta, ha az unió intézményei "párbeszédet kezdeményeztek", valamint kész volt a megállapodásra. "Ezért joggal várjuk el az Európai Unió intézményeitől a Magyarországnak kijáró tiszteletet és egyenlő elbánást" – áll a határozati javaslatban.

Orbán a Tavares-jelentés tárgyalásakor az Európai Parlamentben
MTI / EPA / Patrick Seeger

"Elvárjuk az Európai Uniótól, hogy tartsa tiszteletben mindazon jogainkat, amelyek a csatlakozás után is megilletnek minket, éppen úgy, mint minden tagországot" – írják a fideszes politikusok.

Az országgyűlési határozati javaslatban, amennyiben a parlament elfogadja, a magyar Országgyűlés "csodálkozásának ad hangot, hogy az Európai Parlament olyan határozatot hozott, amelyhez nincs joga, és amellyel az Európai Parlament túllépi hatáskörét. Önkényesen állapít meg követelményeket, önkényesen vezet be új eljárásokat, és olyan új intézményeket kreál, amelyekkel megsérti Magyarország uniós alapszerződésben garantált szuverenitását. Ezzel az Európai Parlament szembemegy az európai értékekkel és veszélyes útra vezeti az Európai Uniót."

Az iromány szerint további aggodalomra ad okot, hogy "a Magyarországot sújtó hatalmi visszaélés mögött üzleti érdekek húzódnak meg", ugyanis Magyarország a rezsicsökkentéssel sértheti több európai nagyvállalat érdekeit, akik monopolhelyzetük révén hosszú éveken át extraprofitot termeltek Magyarországon. "Elfogadhatatlan, hogy az Európai Parlament ezeknek a nagyvállalatoknak az érdekében próbál nyomást gyakorolni hazánkra" – írják.

A dokumentum szerint a magyar Országgyűlés egész Európára nézve veszélyesnek tartja, "ha az üzleti csoportok érdekei akadálytalanul érvényesülnek az Európai Unióban, és felülírhatják az alapszerződésben lefektetett szabályokat", ezért a mai napon határozatot fogad el a parlament annak érdekében, hogy "megvédjük Magyarország szuverenitását és a magyar emberek egyenjogúságát Európában".

"Felszólítjuk Magyarország Kormányát, hogy ne engedjen az Európai Unió nyomásának, ne hagyja csorbítani az ország alapszerződésben garantált jogait, és folytassa a magyar családok életét megkönnyítő politikáját!" – zárul a dokumentum, amelynek indoklásában kifejtik, hogy az Európai Parlament által elfogadott Tavares-jelentés egyszerre jelent "durva hatáskörelvonást és hatáskör-túllépést", mert az uniós szerződések őre nem az Európai Parlament, hanem a bizottság, illetve mert a jelentés számtalan olyan megállapítást tesz, amely kizárólag a nemzeti törvényhozás tárgya, és egy olyan intézményt állít fel a vélelmezett közösségi jogsértések vizsgálatára, mely az alapító szerződésekben nem létezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!