szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabó Máté ombudsman több kifogásolnivalót is talált a bűncselekmények sértettjeinek való segítségnyújtásban: kevés a szakember, nincs mód pszichológusok alkalmazására, nem elég hatékony a rendszer irányítása - olvasható az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának csütörtökön.

Évente több mint 200 ezer ember ellen követnek el a testi, illetve lelki egészségét vagy tulajdonhoz való jogát sértő bűncselekményt. Szabó Máté alapjogi biztos az áldozatsegítő szolgálat működését vizsgálta, azt, hogy az állam milyen módon járul hozzá a jogtalan támadások következményeinek enyhítéséhez. Az ombudsman megállapította, hogy a rendőrség a jogszabályi kötelezettsége ellenére nem vagy nem megfelelően nyújt tájékoztatást az állami támogatás rendszerének lehetőségről. Ez magyarázhatja, hogy a szolgálattól csak a rászoruló sértettek kilenc százaléka, a súlyos bűncselekmények áldozatainak csupán négy százaléka kér ilyen támogatást.

Kiemelték, hogy a vizsgálat szerint a megyeszékhelyeken kívül csak nagy nehézségek árán lehet hozzájutni a támogatásokhoz, ez pedig közvetlenül veszélyezteti az áldozatok esélyegyenlőségének alaptörvényben biztosított követelményét. Az ombudsman megállapította, hogy a szolgálat működésének hatékonyságát, így az áldozatok megfelelő színvonalú támogatását több körülmény rontja. Ilyen a szakemberek létszámának csökkentése, a megfelelő képzésük hiánya, a szakmai irányítás leválasztása a területi szolgálatokról, továbbá a rendszer szervezeti tagolása, közigazgatásba illesztése. Bár a jogszabályok lehetővé teszik, a szolgálatnak nincs módja pszichológusokat alkalmazni, mert erre a költségvetéséből nem telik - tették hozzá.

További problémaként említették, hogy az áldozatnak a büntetőeljárás nyomozati szakaszában nincs lehetősége az állam által támogatott pártfogó ügyvédi képviselet igénybevételére. Az ombudsman álláspontja szerint a tisztességes eljárás követelményének jegyében elvárható, hogy - a jogban járatlan, traumán átesett - áldozatot az állam segítse hozzá  érdekeinek, jogainak érvényesítéséhez és ahhoz, hogy eleget tegyen a kötelezettségeinek.

Az ombudsman a megállapításait megküldte a közigazgatási és igazságügyi miniszternek, az országos rendőrfőkapitánynak, valamint a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal elnökének, és a vizsgálatban feltárt problémák orvoslását kérte tőlük - olvasható a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!