szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ellenzék az uniós pályázatok elosztásáról, valamint Alföldi Róbert István, a király feldolgozásáról kérdezte a kormányt, míg a Fidesz az SZDSZ hitellel terhelt ingatlanjainak állami visszaszerzését sürgette kedden, az Országgyűlésben a napirendi pontok előtt.

Kit és mikor vonnak felelősségre az uniós pályázatok elosztásának sikertelensége miatt? – tette fel a kérdést a szocialista Harangozó Gábor napirend előtti felszólalásában.

Az ellenzéki politikus a kormány hozzá nem értésének bizonyítékaként említette, hogy 2010-ben felfüggesztették a források kifizetését, az elkölteni tervezett keret negyedét pedig ezt követően meghirdetni sem tudták, miközben a fejlesztési ügynökség szakértői állományának 80 százalékát elbocsátották.

"Az első félidőre ki se jöttek. A másodikra lecserélték a bajnokságot nyert csapatot, beállították a rokonokat, haverokat, hagy szórakozzanak. Ezek után lehülyézték a bírót, átrajzolták a tizenhatost, ellopták a kaput, amiért sorozatban kapták a sárga lapokat, majd a pirosakat" – fogalmazott Harangozó Gábor egy a helyzetet szerinte jól érzékeltető sporthasonlattal, hozzátéve: a kormány hibái miatt a "nézőket", vagyis az egész országot büntetik.

Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár válaszában visszautasította, hogy a kabinet sikertelenül kezelte volna az uniós források elosztását. Szerinte ezt támasztja alá az is, hogy tavaly több mint 1200 milliárd forint fejlesztési forrás jutott el a pályázókhoz, ami a legmagasabb összeg 2007 óta.

A kormány képviselője szólt arról is, a jövő évtől kezdődő új uniós költségvetési ciklusban 16 százalékról 60 százalékra emelkedik a gazdaságfejlesztésre szánt források aránya.

A jobbikos Mirkóczki Ádám arról kérdezte a kormányoldalt, miért támogatják Alföldi Róbert új István, a király feldolgozását, amely szerinte devianciájával kimeríti a nemzet- és kereszténygyalázást, valamint a történelemhamisítást. Az ellenzéki képviselő gyalázatnak és szennynek nevezte az előadást, és bírálta a szegedi "Fidesz–MSZP-nagykoalíciót", amiért több millió forint közpénzzel támogatta a rendezőt.

Kovács Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár válaszában hangsúlyozta, az államnak és a kormánynak sem volt köze az előadáshoz, így azt nem is lehet rajtuk számon kérni. Kijelentette továbbá, hogy a parlementet nem tartja alkalmas helyszínnek arra, hogy ott művészeti értékekről vitatkozzanak.

A fideszes Balla György napirend előtti felszólalásában azt javasolta a kormánynak, hogy a fejlesztési bank haladéktalanul vegye birtokába az SZDSZ birtokában álló irodákat és értékesítse azokat, ezzel is csökkentve a párt által az ingatlanokra felvett, jelenleg már több mint 500 millió forintos hiteltartozást.

A kormánypárti politikus úgy fogalmazott, a szabad demokrata párt "halálában is kárt okoz" azt követően, hogy az elmúlt húsz évben szerinte egyetlen olyan gondolata, cselekedete sem volt, amely a magyar nemzet érdekét szolgálta volna. Közölte, az SZDSZ korábban 415 millió forint állami kezességvállalással támogatott hitelt vett fel irodavásárlásra, amelyből mindeddig egyetlen forintot sem törlesztett, így teljes tartozása mára meghaladja a félmilliárd forintot. Balla György szerint a megszűnőben lévő párt ezáltal az emberekkel fizettetné meg saját terheit, miközben korábbi elnökeik, Kuncze Gábor és Kóka János "élnek, mint Marci Hevesen".

Cséfalvay Zoltán válaszában azon reményének adott hangot, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) képes lesz behajtani az SZDSZ tartozását. Felidézte, hogy az MFB 2010 végén mondta fel a tartozását nem fizető párt hitelét, így 2011 márciusa óta végrehajtási joggal rendelkezik a fedezetül szolgáló ingatlanokra.

Az államtitkár kitért arra is, hogy az adóhatóság a kölcsönnel kapcsolatban különböző eljárási hibákat talált, kiderült például, hogy az előírtnál nagyobb alapterületű ingatlanokat, valamint nem irodaként funkcionáló helyiségeket is vásároltak. Cséfalvay Zoltán szerint ezen hibák miatt az állam nem érvényesítette kezességvállalását, vagyis nem fizette ki az SZDSZ hitelét a párt helyett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!