szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Város Mindenkié (AVM) hajléktalan érdekvédelmi csoport szerdán tiltakozó akciót tartott a XVII. kerületi önkormányzat épületénél. A résztvevők transzparensekkel vonultak fel, hogy a kormány és a fővárosi önkormányzatok 2010 óta egyre fokozódó hajléktalanellenes intézkedései ellen tiltakozzanak. Azt követelték, hogy Rákosmente Önkormányzata semmisítse meg a közterületi hajléktalanságot és a „guberálást” büntető rendeletét. Az önkormányzat úgy reagált: a rákosmentiek közössége gondoskodik a rászorulókról.

A csoport azért választotta a XVII. kerületet a tüntetés helyszínéül, mert Rákosmente Önkormányzata volt az első, amely élve az alaptörvény 4. módosítása adta lehetőséggel meghozta a közterületi hajléktalanságot büntető rendeletét. Ennek értelmében 2013. július 15-e óta ebben a kerületben szabálysértést követ el az, aki a kerület közterületein életvitelszerűen tartózkodik, illetve ingóságait ott tárolja, valamint az is, aki a lomtalanításkor kitett lom vagy a szelektív hulladékgyűjtőben található hulladék közül kivesz valamit.

Az AVM szerint "ez csak a kezdet". Tarlós István főpolgármester nemrég bejelentette, hogy a főváros kitiltja Budapest bizonyos területeiről a hajléktalan embereket, áprilisban Pintér Sándor belügyminiszter pedig benyújtotta a szabálysértési törvényt módosító javaslatát, mely akár elzárással is büntetné azokat a hajléktalan embereket, akik közterületen vagy maguk építette kunyhókban kényszerülnek élni.

Az AVM álláspontja szerint kormánypárti politikusok három éve rengeteg pénzt és energiát fordítanak a hajléktalan emberek üldözésére, ahelyett, hogy a tömeges lakhatási szegénység érdemi megoldásán dolgoznának. Lakatosné Jutka az AVM hajléktalan aktivistája beszédében elmondta, hogy „miközben az ország jobb érzésű polgárai elítélik a hajléktalan emberek üldözését, addig a kormány, a városvezetés, és a helyi polgármesterek feljogosítva érzik magukat arra, hogy az alaptörvény 4. módosításának lehetőségeivel élve elrejtsék, kitiltsák, és tömegszállókra kényszerítsék a hajléktalan embereket".

Az aktivista elmondta továbbá azt is, hogy a hajléktalan emberek hatósági üldözése helyett a kormány és az önkormányzatok feladata a hajléktalanság megelőzése és az érdemi lakáspolitikai intézkedések kidolgozása és elindítása lenne: „Ne a hajléktalan embert, hanem a hajléktalanságot, ne a szegény embert, hanem a szegénységet üldözzék!”

A tüntetésen Szabó Tiborné, XVII. kerületi KDNP-s önkormányzati képviselő magához ragadta a szót és kifejtette, hogy szerinte elfogadhatatlan, hogy az AVM tüntetést szervezett a Városháza elé, mert véleménye szerint a kerületben sokan adományoznak ruhát hajléktalan embereknek.

Balog Gyula, az AVM hajléktalan aktivistájának kérdésére, hogy mi a helyzet a kerületi szociális bérlakás-rendszerrel sajnos nem tudott érdemben válaszolni, mint ahogyan arra sem, miért kell büntetni a közterületen élő hajléktalan embereket. A helyszínen tartózkodó több önkormányzati képviselő és az AVM képviselői megállapodtak, hogy ezeket a kérdéseket egy személyes találkozó keretében vitatják meg.

"A rákosmentiek közössége gondoskodik a rászorulókról"

"Rákosmentén mi nem politikai cirkusznak tekintjük a hajléktalanok ügyét, hanem napról napra minden erőnkkel igyekszünk segíteni rajtuk. Az önkormányzat rendszeresen ételt, ellátást, és biztonságot, esélyt nyújt nekik. Másoknak is ezt javasoljuk.  A szerencsétlen sorsú embereknek nem felbérelt tüntetőkre van szüksége, hanem rendszeres odafigyelésre. Rákosmente közössége ebben élenjáró. Ezért a rákosmentiek nevében minden ízléstelen politikai provokációt visszautasítunk" - reagált a tüntetésre a XVII. kerületi önkormányzat.

"Rákosmentén a hajléktalanokról széleskörű összefogás gondoskodik. A téli időszakban az együttműködő intézmények szakemberei rendszeresen végiglátogatják a rákosmenti hajléktalanokat. A résztvevők takarókat, hálózsákokat, konzerveket, gyógyszereket, vitaminokat, kötszereket, meleg ruhát és élelmiszert visznek a fedél nélkül élőknek, tájékoztatást adnak az elhelyezési lehetőségekről, valamint a segítő szervezetek elérhetőségeiről. A Magyar Vöröskereszttel kötött szerződés értelmében a képviselő-testület az elmúlt években közel 7 millió forinttal támogatta a hajléktalanok gondozását. Rákosmente Önkormányzata az elmúlt években több, Budapesten egyedülálló akciót indított útjára a hajléktalanok, rászorulók érdekében" - sorolják.

"A Polgármesteri Hivatal és a civil szervezetek minden évben a téli hideg idején, novembertől márciusig hetente tartanak ingyenes ételosztást, ahol egy alkalommal 200 adag melegételt, teát osztanak ki, 2012-2013 fordulóján összesen 3150 adag étel jutott így a rászorulóknak. A városháza kezdeményezésére a XVII. kerületben egy önkormányzati épületben három éve működik az Adományház, amely fogadja és elosztja az adományokat, használt ruhát, cipőt, takarót, bútort, háztartási eszközöket, élelmiszert biztosít az igénylőknek" - folytatódik a közlemény.

"Településünkön két fő utcai szociális munkás gondozza a hajléktalan személyeket, akik napi rendszerességgel járják végig az útvonalat. Feladatuk a helyszíni gondozás, kríziskezelés és elszállásolásuk megszervezése. Rákosmentén a fedél nélkül élők az Üdvhadsereg Válaszút Háza Női Rehabilitációs Intézmények nappali melegedőjét is igénybe veszik, ahol meleg ételhez is hozzájuthatnak. Téli időszakban – nyitvatartási időben – az önkormányzat intézményei, köztük a Gyermekjóléti Szolgálat valamint a Rákoskeresztúri Családsegítő Központ lehetőséget biztosít arra, hogy felmelegedjenek az utcán élők, ahol meleg teát és mentális segítségnyújtást kapnak" - írják.

Az önkormányzat szerint az, hogy valaki hajléktalan, "nem jogosíthatja föl arra, hogy élhetetlenné tegye mások környezetét, semmibe vegye az emberi együttélés alapvető normáit". "A rendeletre azért volt szükség, mert Rákosmente közterületeinek, közparkjainak egy részét a hajléktalanok miatt ma nem lehet rendeltetésszerűen használni, rendszeres az alkoholfogyasztás, a szemetelés, a biológiai szükségletek kielégítése. A kerületi családok joggal várják el, hogy a játszótérre vihessék gyermeküket, unokájukat, hogy a közparkokban a padokon pihenve tiszta környezetben nyugodtan kikapcsolódhassanak" - magyarázza az önkormányzat.

"Budapesten van más megoldás a hajléktalanok számára: 2010 óta hétszázzal nőtt a fővárosban a munkásszállóknál színvonalasabb férőhelyek száma, egészségügyi központot hoztak létre számukra, programok indultak a lakhatás és munkaerőpiaci elhelyezkedés megoldása érdekében" - áll a közleményben.

"Visszatetsző a szerencsétlen sorsú emberek helyzetét politikai kampánycélokra felhasználni. Ízléstelen és morbid viselkedés a szabadban megfagyás, a szemetelés, az alkoholfogyasztás jogát követelni a hajléktalanoknak. Rákosmente összetartó, erős közösség, amely rendet szeretne városában, ugyanakkor gondoskodik a rászorulókról, segíti őket nehéz élethelyzetükben" - zárul reagálásuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!