szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vadai Ágnes DK-s politikus szerint a TEK titkos információgyűjtése a magyar polgárokat érintő ügy, és civil ellenőrzése nincs megoldva, ezért szükség van arra, hogy valaki betekinthessen az ezekben a témákban készített dokumentumaikba. Ez ügyben levelet is írt a belügyminiszternek.

Vadai Ágnes szerdán levélben kéri Pintér Sándor belügyminisztertől, hogy megtekinthesse a Terrorelhárítási Központban a titkos adatgyűjtéshez használt eszközök beszerzéséről és engedélyezéséről szóló dokumentumokat – jelentette be a politikus. A Demokratikus Koalíció (DK) színeiben politizáló független képviselő emellett be kíván tekinteni a titkos információszerzés során keletkezett aktákba is.

Mint azt a hvg.hu részletesen megírta, a rendőrség és a titkosszolgálatok közt félúton, valódi külső kontroll nélkül végzi titkos tevékenységét a Terrorelhárítási Központ. Bár nem verik nagydobra, a bűnözők elfogásán és Orbán Viktor védelmén kívül a TEK-nek joga van például telefont lehallgatni vagy lakásokba behatolni. Az Alkotmánybíróság a múlt héten úgy találta, a szabályozás nem szorul korrekcióra. Lapunk adatokat kérve a TEK-ről a közigazgatási és igazságügyi tárcához fordult.

Vadai Ágnes szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a TEK eddig is a szürke zónában tevékenykedett, mert "se nem rendőrség, se nem titkosszolgálat, rendőrség és titkosszolgálat egyben". Hozzátette: az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet munkatársai kifogást nyújtottak be az Alkotmánybírósághoz a TEK titkos adatgyűjtése miatt, de "nem lettünk beljebb".

Az sem ismert, hogy a Terrorelhárítási Központ az elmúlt években milyen módon számolt be az országgyűlési bizottságokban az általános, illetve a titkos adatgyűjtési tevékenységeiről. A képviselő megjegyezte, azt sem lehet pontosan tudni, hogy melyik bizottság lenne az illetékes ebben az ügyben.

Elmondta, hogy kedden telefonon érdeklődött a honvédelmi és rendészeti bizottság titkárságán, de az ott az válaszolták, hogy emlékeik szerint ebben az ügyben még nem hallgatták meg a szervezetet. A nemzetbiztonsági bizottság két kihelyezett ülést is tartott a TEK-nél, majd a szervezet főigazgatója vagy főigazgató-helyettese 2012–2013-ban konkrét ügyekben megjelent a testület ülésein, de a titkos információgyűjtéssel kapcsolatos metódusokról és ellenőrzésekről "nem nagyon számoltak be" – folytatta a politikus.

A képviselő úgy látta, hogy miután a TEK titkos információgyűjtése a magyar polgárokat érintő ügy, és ennek civil ellenőrzése nincs megoldva, ezért szükség van arra, hogy valaki betekinthessen az ezekben a témákban készített dokumentumaikba.

Vadai Ágnes azt mondta, az ügy fontosságára való tekintettel akár éjszaka vagy hétvégén is kész ellátogatni a TEK központjába, hogy áttanulmányozhassa az aktákat. Hangsúlyozta, korábban az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke volt, ezért egyrészt rendelkezik C-típusú nemzetbiztonsági ellenőrzéssel, másrészt pedig tisztában van azzal, hogy hogyan kell kezelni a minősített adatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!