szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre csak 54-en szeretnének cigányként szavazni a parlamenti választáson, de lehet, hogy az országos önkormányzat taktikázik. Egy nemzetiségi mandátumhoz szinte biztosan tízezernél több szavazat szükséges, amire lényegében a romáknak és a németeknek lehet esélyük. Utóbbiak képviselete regisztrációra szólít fel, saját jogú képviselőt szeretnének.

Nem tolonganak az emberek azért, hogy nemzetiségi választópolgárként szavazhassanak az április 6-i parlamenti választáson – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján közzétett adatokból. A legnagyobb hazai nemzetiség, a cigányság tagjai közül szerdáig mindössze 256-an regisztráltak a nemzetiségi névjegyzékbe, és közülük csak 54-en jelezték, hogy az országgyűlési választásokon is roma listára kívánnak szavazni. A legtöbben, 922-en a német nemzetiségiek közül szeretnének német nemzetiségiként voksolni.

Az új választási törvény megteremtette a tizenhárom elismert hazai kisebbség parlamenti képviseletének lehetőségét. Ehhez azonban az szükséges, hogy a nemzetiséghez tartozó polgárok regisztrálják magukat a nemzetiségi névjegyzékben, külön kérve, hogy az ne csak az önkormányzati, hanem a parlamenti választásra is érvényes legyen. A regisztrált nemzetiségi választók egy százalékának ajánlásával az adott országos kisebbségi önkormányzat országos listát állíthat. A nemzetiségi választók a pártlisták helyett ezekre szavazhatnak (az egyéni jelöltekre a szokott rendben voksolhatnak).

A törvény szerint a nemzetiségi listáról kedvezményesen lehet parlamenti mandátumot szerezni: ha egy lista szavazatainak száma eléri, vagy meghaladja az összes listás szavazat 372-ed részét, a nemzetiségi lista kap egy kedvezményes, de teljes értékű mandátumot. Ehhez ugyanakkor alacsony részvétel esetén is több mint tízezernyi nemzetiségi szavazatra lenne szükség, vagyis legfeljebb a romák és a németek reménykedhetnek saját képviselőben. Az ennél kevesebb szavazatot kapó nemzetiségek úgynevezett szószólót küldhetnek majd az Országgyűlésbe, aki nem szavazhat, de felszólalhat a kisebbség érdekében.

Egy, a Roma Sajtóközpont birtokába jutott levélben Farkas Flórián, az Országos Cigány Önkormányzat és a Lungo Drom elnöke, a Fidesz képviselője arra kérte a címzetteket, hogy ne adják le a nemzetiségi regisztrációs kérelmeket. A kérést a levélben nem indokolta, de – mint azt elsőként a vs.hu kiszúrta – január elején, a Kossuth rádió 180 perc című műsorában azt mondta: a Fidesz szövetségeseként a parlamenti választások sikerének rendelik alá a nemzetiségi szavazást, és csak annyi embert regisztrálnak nemzetiségiként, amennyi szükséges. Vagyis, ha 10-20 ezer roma képes bejuttatni egy kisebbségi képviselőt, a többieknek fölösleges regisztrálniuk, nyugodtan szavazhatnak – mondjuk – a Fidesz listájára.

Eddig egyedül a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata állt ki nyíltan a nemzetiségi regisztráció mellett. Tavaly decemberi közleményükben azt írták: „hosszú évek után a magyarországi németek 2014 tavaszán végre saját jogon juttathatnak képviselőt a Magyar Országgyűlésbe”, ezért arra kérték a németeket, vetessék fel magukat a nemzetiségi névjegyzékre, és támogassák szavazatukkal a magyarországi németek listáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!