szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Bombariadó volt a Clark Ádám téren, így a kis létszámban megjelent hazai szélsőjobboldali szimpatizáns nem nagyon találja az utat a Kapisztrán tér felé. Ahol dupla annyi antifasisztától, csak a rendőrök választják el a "Becsület Napjára" érkezőket.

“A mai rendőrségi közlemény ellenére lesz Becsület Napja. A rendőrség ugyan megtiltotta, de a szervezők bírósághoz fordultak, ahol érvénytelenítették a tiltó határozatot!" - írta weboldalán szombat délelőtt a betyarsereg.hu. A gyülekező délben, a Clark Ádám téren lesz, a szervezők a rendőrség fokozott ellenőrzésére készülnek egész hétvégén. A fokozott rendőrségi figyelmet a Budapesti Rendőr-főkapitányság hivatalosan is bejelentette: a rendőrfőkapitány szombat 0 órától vasárnap éjfélig a főváros teljes területére rendelte el. A rendőrök igazoltathatnak, átvizsgálhatják a ruházatot, a járműveket, és lefoglalhatják a közbiztonságra veszélyt jelentő eszközöket, anyagokat.

A "becsület napja" kifejezés a második világháború végén, 1945. február 11-én indult, német és magyar alakulatok kitörési kísérletére utal  a szovjet ostromgyűrűből, ez a nap a magyarországi szélsőjobboldali - hungarista, neonáci és más - csoportok  egyik legnagyobb éves eseménye. Az idén a rendőrség 14 rendezvényre vonatkozó bejelentést kapott, és az ORFK Kommunikációs Szolgálatának közlése szerint valamennyi rendezvény megtartását megtiltotta.

Egyelőre nincs tömeg...
Horváth Szabolcs

A Népszabadság korábban úgy értesült, hogy a Betyársereg, a Magyar Nemzeti Arcvonal és a Pax Hungarica Mozgalom szervezte a „közös megemlékezést”, és a Magyar Hajnal külön rendezvényt akart tartani. Ez utóbbit azonban a rendőrség – bírósági jóváhagyással – megakadályozta. A Magyar Hajnal a közös megemlékezésen is csak úgy vehetett volna részt, hogy nem viselik a szervezet jelképeit. Erre a szervezet nem volt hajlandó, így inkább távol marad az eseménytől.

Az Antifasiszta szervezetek a hivatalos tiltás ellenére ellentüntetést hirdetett, úgy készülnek: mégis lesz szélsőjobboldali rendezvény. A Dózsa szobornál délben mintegy 100 ember gyűlt össze. A magyar zászlók mellett néhány Szolidaritás zászló tűnt fel. Provokáció eddig nem volt,  a környező utcákban néhány betyársereges pólóban a térhez közeledő kopaszt a rendőrök igazoltattak. Az antifasiszta ellentüntetők elindultak a várba.

Horváth Szabolcs

A Clark Ádám térről, a vár másik oldaláról érkező hírek szerint bombariadó van. A rendőrség percek alatt lezárta a Lánchidat, a Clark Ádám teret és az Alagutat. A távirati iroda tudósítója 12.10.kor azt közölte, hogy a Lánchídra nem is lehet felhajtani - egyik irányból sem. A gyalogosok egyelőre közlekedhetnek a hídon. A rendőrség azonban teljesen lezárta a Clark Ádám teret, és az Alagút is le van zárva az autók elől. Utóbbinál a gyalogosok csak a pesti oldal felől haladhatnak át.

A tüntetők nagy része így nem tudott átmenni a hídon Pestről Budára, majd feljutni a budai Várba, így nagy kerülővel igyekeznek a helyszínt megközelíteni.
A Sikló melletti korlátra egy molinót feszítettek ki, rajta a "No pasaran" (nem törnek át) felirat olvasható, alatta ugyanez rovásírással. (A "No pasaran" a spanyol polgárháború híres antifasiszta jelszava.)

A bombakereső kutyák dolgoznak a téren, de a korábban sem nagy létszámú gyülekezetből néhány apróbb, lézengő csoporton túl szinte senki nem maradt. 

Clark Ádám tér, bombariadó után
Horváth Szabolcs

A másik oldalról a várba tartó antifasiszták a Kapisztrán téren találkoztak az első "becsület naposokkal", Talán 10 ember nézi, ahogy a téren épül az emelvény. Sokkal feltűnőbb, hogy a Kapisztrán térre forduló utcán keresztben áll két rendőrségi mikrobusz.

Szűk körben tartott rendezvényt végül sikerült valahogy összehozni a szélsőjobbosoknak. Kevesen vannak, szinte nézők sincsenek.

Horváth Szabolcs

A 13.30-kor a Kapisztrán téri helyszínen már bemondták, hogy a "Becsület Napja" rendezvénynek vége. Nagyjából 70-80 ember gyűlt össze a téren, akik maradtak, német katonanótákat hallgatnak és énekelnek.

Az antifasiszták tüntetése
Horváth Szabolcs

Az antifasiszta tüntetők pedig jó egy utcányi távolságból, a két csoport közötti rendőrkordon felett, megafonokon keresztül kiabálják feléjük, hogy "Takarodjatok, nácik!" 

Horváth Szabolcs

Az MTI jelentése szerint ez a rendőrsorfal akadályozta meg, hogy nem sokkal 14 óra előtt összeverekedjen a "Becsület napja" címmel meghirdetett demonstráció és az antifasiszta ellentüntetők egy csoportja szombat délután a budai Várban, a Kapisztrán térnél. 

A kitörés áldozatainak jelképes emlékművét végül mégis megkoszorúzták, a távirati iroda szerint a molinók, illetve a zászlók a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Betyársereg és a Magyar Nemzeti Arcvonal elnevezésű szervezet jelenlétét valószínűsítette. A mintegy 300 emlékező között ott voltak a Blood and Honour, vagyis a Vér és Becsület elnevezésű nemzetközi szervezet bolgár, holland és magyar "divíziójának" tagjai is.

Horváth Szabolcs

Sokan különféle egyenruhákba öltöztek, többen is az egykori nyilaskeresztes párttagokéhoz hasonlító fekete egyenruhát, rajta a nyilas karszalagra emlékeztető karszalagot viseltek a rendezvényen. Mások második világháborús magyar, illetve német egyenruhára hasonlító ruházatban jelentek meg, sokan pedig nyilaskeresztes zászlóra emlékeztető lobogót, illetve árpádsávos zászlót lengettek.

Azóta annyi történt, hogy az antifasiszták tüntetése is, és az utána spontán együtt maradó csoport is befejezettnek tekintette az eseményt, és elindult haza. A Kapisztrán téri helyszínen lévő tudósítónk szerint fél négy körül ért véget a "Becsület Napja", ahol összesen "néhány száz fős tömeg" fordult meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!