szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem foglalkozik érdemben az Alkotmánybíróság egy külföldön élő, de magyar lakcímmel rendelkező polgár panaszával, amit a levélben szavazás lehetőségének hiánya miatt nyújtott be. A testület öttagú tanácsa meglehetősen kifacsart érveléssel úgy döntött, rá nem vonatkozik a határon túli magyaroknak kitalált szabály, így nem is keletkezhetett jogsérelme emiatt. A döntés több százezer külföldön dolgozót érint, nekik marad a nagykövetségen szavazás.

Visszautasította az Alkotmánybíróság (Ab) öttagú tanácsa (tagjai: Balogh Elemér, Paczolay Péter, Pokol Béla, Stumpf István és Szívós Mária alkotmánybírók) azt a panaszt, amelyet a választási eljárási törvény levélben szavazásra vonatkozó szabálya ellen terjesztett be egy magánszemély. Az indítványozó azt szerette volna elérni, hogy annak ellenére is szavazhasson levélben, hogy egyébként rendelkezik magyarországi lakcímmel, de az Ab tanácsa nem fogadta be a panaszt.

A panaszos azért szeretett volna feliratkozni a levélben szavazók névjegyzékében, mert felesége Luxemburgban, az Európai Unió Bíróságán dolgozik, így ő is ott tartózkodik, de az országban nincs magyar külképviselet. Ezért az ügyfélkapun keresztül kérelmet terjesztett elő a Nemzeti Választási Irodánál (NVI), hogy levélben szavazhasson. Az NVI ezt elutasította, hivatkozva arra, hogy a kérelmezőnek van magyar lakcíme, márpedig a választási törvény szerint erre csak a határon túli magyarok jogosultak.

Az NVI döntésével szemben a panaszos fellebbezést nyújtott be, de a Fővárosi Törvényszék azt elutasította. Ez ellen a végzés ellen fordult alkotmányjogi panasszal az Ab-hoz, mivel álláspontja szerint a választási eljárási törvény sérti az alaptörvényben rögzített választójogát, illetve a diszkrimináció tilalmát előíró rendelkezést is. A beadvány szerint kérdés alapvető alkotmányjogi jelentőségű, mert a szavazás napján külföldön tartózkodók választójoga gyakorlását érinti.

Az Ab öttagú tanácsának többsége – a szavazati arányok a végzésből nem olvashatók ki – azonban úgy döntött, nem állnak fent a panasz befogadásának feltételei. Az indoklás kicsavart érvelése szerint a panaszos ügyében nem alkalmazták a választási eljárási törvény levélben szavazók névjegyzékére vonatkozó rendelkezéseit, így ő ezt nem támadhatja meg, hiszen „jogsérelme ennek alapján nem is következhetett be”. Némileg leegyszerűsítve: rá ez a szabály nem vonatkozik, így nem is sértheti a jogait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Sportcsarnokban szavazhatnak a londoni magyarok

A külügyi államtitkár szerint 350 ezer olyan magyar választó élhet külföldön, akinek nem adott a levélben voksolás lehetősége. A többségük két országban koncentrálódik, nagy számuk miatt nekik – a helyi hatóságok engedélyével – különleges megoldásokat találnak ki. A több mint félmilló, kedvezményesen honosított határon túli magyar közül eddig 95 ezer regisztrált a választásra.

hvg.hu Itthon

"Ez a kiszorítósdi nem rólam szól" – Hogyan bánt el a kormány a külföldön szavazókkal?

Diszkriminatívnak tekintik a kivándorolt magyarok, hogy nem szavazhatnak levélben, és ha élni kívánnak a választójogukkal, akkor vagy haza kell jönniük, vagy el kell zarándokolniuk a magyar külképviseletre. Ez utóbbi korántsem olcsóbb és egyszerűbb procedúra, mint hazaugrani Magyarországra. Van, aki a nagy távolság és a komoly költségek ellenére sem hagyná ki az alkalmat. Van, aki szerint a lábával leszavazott, amikor kivándorolt.