szerző:
MLF
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Utcáról utcára vívja meg a salgótarjáni csatát a Fidesz, az MSZP és a Jobbik. A város lakosságát 8 napon belül kétszer is urnához hívják: most vasárnap időközi választás lesz, április 6-án pedig eldől, hogy a Fidesz képes-e újra megszerezni az egykoron "kis Moszkvának" nevezett megyeszékhelyet, esetleg az MSZP visszahódítja a települést, vagy tud-e végre gyökeret ereszteni a Jobbik. A szocialisták perdöntőnek tartják a most vasárnapi voksolást.

Bár a hétvégén a pártok a Békemenet, a fideszes és a baloldali nagygyűlés miatt a fővárosra figyelnek, vasárnap egy olyan eseményre kerül sor, amely az április 6-i országgyűlési választás főpróbájának is tekinthető – legalább is az MSZP-ben így értékelik a helyzetet. Március 30-án tartják a ciklus utolsó időközi választását, ráadásul egy olyan körzetben, ahol a baloldali összefogás nem is esélytelen: Salgótarjánban.

A választást azért kellett kiírni, mert a nógrádi megyeszékhely VII. számú kerületének képviselője, Ispán András tavaly december 18-án elhunyt. A mandátumra öt jelentkező is akadt: ebből három független, Szabó Csaba, Tóth Tamás, Klenóczky Sándor. Továbbá két pártjelöltre is lehet voksolni: a Korszakváltók színeiben az MSZP-s Fekete Tamás és a Magyar Munkáspárt politikusa, Bánházi György indul.

A Fidesz indul is meg nem is

Az időközit tartó forgáchi városrész társadalma sokszínű. Laknak itt középosztálybeliek, de ide tartozik egy régi bányászkolónia is, ahol főleg idősebb emberek laknak – van olyan ház a telepen, melyben még vezetékes víz sincs. Ugyanakkor itt található Salgótarján egykori szimbóluma, a fénykorában több ezer munkást foglalkoztató öblösüveggyár is, amely már rég nem üzemel, épületeit bontják (a város hanyatlásáról szóló riportunkat itt olvashatja).

Bontás alatt
Fülöp Máté

Éppen ezért a hvg.hu-nak helyi fideszes és szocialista politikusok azt mondták, egyik párt sem biztos a győzelemben, a választás kétesélyes, de még az sem zárható ki, hogy a Jobbik is jelentős számú támogatót tud gyűjteni. A két nagyobbik pártban érdeklődésünkre megerősítették: ha támogatottjuk győz, akkor annak hangsúlyt fognak adni az országos médiában is, azaz arról fognak beszélni, hogy a salgótarjáni eredmény megelőlegezi az április 6-it.

Nógrád megye két választókerülete - a bal jobbra, a jobb balra áll
Haza és Haladás Alapítvány

Ennek ellenére sem a Fidesznek, sem a Jobbiknak nincs hivatalos jelöltje. Ez a Fidesz esetében azért is meglepő, mert Ispán András a párt politikusa volt, aki 2010-ben komoly sikert ért el: közel 50 százalékos eredménnyel győzött. Most a nagyobbik kormánypárt nem állított önálló jelöltet, viszont – ahogy ezt Becsó Zsolt, a megyei szervezet elnöke elmondta – a függetlenként jelentkező Szabó Csabát támogatják. Szabó a Fidesz kampányába aktívan részt vevő, Kövér László országjárását is szervező Keresztény Értelmiségiek Szövetségéhez tartozik, a szervezet helyi elnöke. A KÉSZ salgótarjáni csoportja pár hónapos, tavaly novemberben alakult újjá.

Biztonsági játék

A helyi fideszes szervezet biztonsági játékot játszik – állította az országos pártvezetés egyik tagja a hvg.hu-nak. Ha az MSZP veszít, az akkor is hír az országos sajtóban, ha nincs vele szemben Fidesz-jelölt. Viszont, ha a baloldal nyer, akkor nem állíthatja, hogy legyőzte a Fideszt, szerintük nem hivatkozhat majd arra, hogy kormányváltó hangulat van a városban. A helyi pártszervezet egyik oszlopos tagja a hvg.hu-nak ezzel szemben azt állította, Ispán halálára való tekintettel inkább kegyeleti okai vannak annak, hogy Szabó nem fideszes színekben indul.

Nápolyival a cukiságversenyben
Facebook

Ugyanakkor a salgótarjáni Fideszben úgy látják, Ispán András 2010-es győzelme inkább kivételnek tekinthető. Ugyanis a forgáchi városrészben még az őszödi beszéd kiszivárgása utáni 2006-os önkormányzati választáson is tudott győzni az MSZP, igaz csak 19 szavazattal szerzett többet, mint a Fidesz. 2002-ben is a szocialistáknak állt a zászló, korábban pedig a Munkáspárt ért el itt jó eredményeket. Sőt, a rendszerváltás előtt Ispán is tagja volt az állampártnak, az MSZMP-nek, a Fideszbe egy évtizeddel ezelőtt lépett be, gyakorta hangoztatva, hogy az 1956-os forradalmi eseményekben nemzetőrként vett részt.

Függetlennek álcázott jobbikos?

Klenóczky Sándor is függetlenként indul – szórólapjain kiemeli, hogy keresztény –, viszont a helyi jobbikos politikusok az ő támogatására buzdítanak a Facebookon. A Jobbik négy évvel ezelőtt még eredménytelen volt a városban – nem tudtak képviselőt juttatni a közgyűlésbe –, de még az MSZP-ben is elismerik, hogy a nemzeti radikális pártra „van igény” a városban, legfeljebb szervezési problémáik vannak. A helyi pártszervezet több válságon ment keresztül alapítása óta: gyakoriak voltak a kizárások, a városi szervezet többször is feloszlott. Tehát a jelöltek közül egyedül Tóth Tamás tekinthető „igazi” függetlennek, ő egy helyi iskola tanára.

A salgótarjáni csata

Az országos választások közeledtével mind az MSZP, mind a Fidesz nagy energiákat feccöl a salgótarjáni választókerületbe. Az elmúlt hetekben sorra keresték fel a megyeszékhelyet a kormánypolitikusok. Szócska Miklós adta át a felújított újszülött osztályt, Szijjártó Péter vállalkozói fórumot tartott, Soltész Miklós bölcsődét adott át, február végén pedig a nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály látogatta meg a várost.

Mesterházy Salgótarjánban kampányol - jobbra Fekete Tamás
MTI / Komka Péter

Orbán még 2012-ben tüntette ki figyelmével Salgótarjánt 2014-re teljes foglalkoztatást ígérve a munkanélküliségtől sújtott településnek. Március 11-én ismét a térségben járt – a salgótarjáni választókerülethez tartozó – Bátonyterenyén egy épülő bútorgyár alapkövét tette le. A Fidesz a rendszerváltás előtt „kis Moszkvának” nevezett várost csak 2006-ban tudta elhódítani a szocialistáktól, akkor is csak azért, mert a korábbi MSZP-s polgármester és a megyei elnök összekülönbözött, az előbbi pedig elindult független jelöltként az MSZP-s Dóra Ottóval szemben.

Éppen ezért a szocialisták számára presztízskérdés a vasárnapi és az április 6-i győzelem. Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölt március 17-én kampányolt a városban, a művelődési központban – az MTI fotói szerint – teltház fogadta. Akkor ellátogatott a Forgách-telepre is. Személyesen a térség jelöltjének, Boldvai Lászlónak is kulcskérdés, hogy újra egyéni mandátumot szerezzen (2010-ben Becsó győzött egyéniben). Ő azon kevés „idősebb” politikusok közé tartozik, aki a 2012-es tisztújításon megtarthatta a megyei elnöki posztot, a pártban nem tartják Mesterházy emberének.

Vona Gábor a munkásvárosban - már látja a fényt
MTI / Komka Péter

Az április 6-i küzdelembe a gyenge salgótarjáni jelenlét ellenére beleszólhat a Jobbik is, amely Bátonyterenyén és a Pásztó környéki falvakban erős – az előbbi városban 2010-ben második lett a Fidesz mögött. Vona Gábor március 13-án járt Salgótarjánban. Szavazatokat vihet el a nagyobb pártoktól Seres Mária mozgalma is: az SMS elnöke 2010-ben lett a Salgótarján melletti Mátraverebély polgármestere.

Feljelentéssel tarkított kampány

Dóra Ottó a hvg.hu-nak azt mondta, jelöltjük több mint 350 ajánlást gyűjtött össze a városrészben és arra számítanak, hogy ennél jóval több szavazatot, akár az ajánlások dupláját is megkaphatják. A kerületben 2400 embert vettek névjegyzékbe, 2010-ben pedig 33 százalékos volt a részvétel, Dóra azzal számol, ha most is ennyien mennek el voksolni, győzni fognak.

Ugyanakkor a Fidesz sem bíz semmit a véletlenre: szombaton családi hétvégét tartanak majd a városrészben, ahol szalonnát fognak sütni. Bár ez Becsó országos kampányának a része, jelen lesz Szabó Csaba is. Becsó kampánya korábban az országos médiába is bekerült, miután a politikust egy képével dekorált nápolyival népszerűsítették. Közben a negatív kampány is beindult: valakik olyan szórólapokat osztogattak pár hete, melyen felemlegették Simon Gábor millióit, a térség országos jelöltjének, Boldvai Lászlónak a házügyét, illetve azt állították, hogy Fekete különféle pályázati pénzekben részesült. Dóra szerint a 27 éves Fekete esetében elképesztőek a vádak, ezért az MSZP feljelentést tett a rendőrségen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

M. László Ferenc Itthon

Pusztuló gyárak és romok közt keresi a kiutat a hajdani "kis Moszkva"

Folyamatosan zsugorodik a szocialista nagyipar fellegvára. Elvándorolnak a fiatalok, nyáron bezárt a főiskola, a vállalkozók nem jutnak hitelekhez. Bár a régi gyárépületek elbontásával több rom is eltűnhet Salgótarjánból, egyelőre nem látszik, hogyan lesz képes a munkanélküliségtől agyonsújtott város talpra állni. A helyi politikai elitnek 23 év alatt nem volt egy épkézláb ötlete Salgótarján megmentésére. Riport.