szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A miskolci önkormányzat közgyűlése csütörtökön megszavazta a Fidesz-KDNP-frakció javaslatát, amelynek értelmében megkezdődhet a város nyomortelepeinek felszámolása.

A javaslatot 15 igennel, négy nem és hét tartózkodás mellett szavazták meg a képviselők. Igennel szavaztak a Fidesz-KDNP képviselői, nemmel a Demokratikus Koalíció és a Jobbik képviselői, míg az MSZP képviselői tartózkodtak.

A Fidesz-KDNP miskolci önkormányzati frakciója ezen a héten sajtótájékoztatón jelezte, hogy a csütörtöki közgyűlésen a miskolci "gettók és nyomortelepek" felszámolását kezdeményezi, elsősorban azért, hogy biztonságosabb, élhetőbb legyen a borsodi megyeszékhely.

A kormánypárti önkormányzati frakció azt a javaslatát terjesztette a közgyűlés elé, hogy a város "szégyenfoltjait" szüntessék meg, ami a miskolci "gettók, nyomortelepek" teljes körű felszámolását jelenti.

Az előterjesztés szerint mindazoknak, akik elhagynák ezeket a lakásokat, és más településeken vásárolnának magasabb komfortfokozatú lakásokat, 1,5-2 millió forint támogatást adnának, azzal a feltétellel, hogy az ingatlanokat öt évig nem adhatják el.

A csütörtöki közgyűlésen roma aktivisták "Ne szavazd meg a kitelepítést!, Szegények mindig lesznek köztetek!" feliratú táblákkal tiltakoztak a tervezet ellen.

Varga Gergő, a Demokratikus Koalíció képviselője azt közölte, hogy "a Fidesz nem tekinti Miskolc polgárának azt, aki nagy szegénységben él", sőt fizetni is hajlandó azért, hogy a társadalmi problémát ne neki kelljen megoldania, "inkább az így is elszegényedő vidéki kistelepülésekre száműzné őket". 

Mint írta, a DK álláspontja szerint meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy aki ki akar törni a nyomorból, a szegénységből, legyen rá lehetősége, "nem pedig némi aprót dobni nekik és útilaput kötni a talpukra." 

A Jobbik miskolci szervezete korábban azt közölte, számukra elfogadhatatlan, hogy a városvezetés büntetés helyett kétmillió forintot adna mindazoknak, akik "lezüllesztették" az önkormányzati lakásokat, ha azokból kiköltöznének, és a borsodi megyeszékhely közigazgatási határán túl vásárolnának házakat.

A BorsodOnline arról írt, hogy Váradi Gábor, a miskolci cigány kisebbségi önkormányzat elnöke a közgyűlésen azt mondta, a telepek felszámolásáról húsz éve szó van, és ez a cigány emberek számára is fontos. Ám azzal, hogy csak a város határán kívül adnak lehetőséget az embereknek a letelepedésre, nem tudnak azonosulni. 

Megközelítőleg 25 ezer cigány lakik Miskolcon - tette hozzá. Szerinte hogy ma a szegénység és a cigányság ügye közös ügy.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!