szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Amikor Vlagyimir Putyin azzal indokolja az orosz katonai beavatkozást Ukrajnában, hogy "meg kell védeni a határon túli orosz ajkúakat", nem jó, ha a magyar kormányfő félreérthető nyilatkozatokat tesz – mondta a hvg.hu-nak Bernard Guetta. Az egyik legismertebb francia újságíró szerint bár van éppen elég baj a demokráciával Közép-Európában, máshol sem jó a helyzet. Hosszabb távon mégis optimisták lehetünk.

hvg.hu: Ön „Európa megmentéséről” írt legutóbb könyvet. Nem Franciaországtól kellene jelenleg Európát megvédeni? Önöknél lehet a legerősebb párt az EP-választások után a szélsőséges Nemzeti Front.

Bernard Guetta: A Nemzeti Front valóban a legmagasabb támogatottsággal bíró párt lehet az EP-választásokon, de ez azért nem jelenti azt, hogy ők lennének a legerősebbek. Tudjuk, hogy a választásokon alacsony lesz a részvétel: akik elmennek, azok a csalódottságukat fogják kifejezni a Nemzeti Frontra adott szavazatukkal, de ez azért nem tükrözi a francia társadalom általános attitűdjét az EU-val szemben.

hvg.hu: Azért mindenképpen tünetértékű.

B. G.: Ez tény. De ez sem francia sajátosság, sajnos számos EU-tagállamban találunk hasonló hangulatot. Komoly kiábrándultságot érezni az EU intézményei, politikája és – sajnos – egyre inkább az alapértéke, az európai egység iránt is. Abból a szempontból persze nem is csodálkozhatunk, hogy az elmúlt években az EU-t a válságkezeléssel és az ezzel járó megszorításokkal azonosították leginkább. Ráadásul a döntéseket sokszor nem is a nemzeti kormányok hozták meg. Sokan érezhették úgy, hogy „diktálnak” nekik Brüsszelből. Pedig tudjuk, hogy ez nincs így, a végső szót minden esetben a hazájukban demokratikusan megválasztott állam- és kormányfőkből álló Tanács mondja ki. Az EU nem diktatúra, még ha az unióellenes erők, mint a Nemzeti Front, úgy is állítják be.

Bernard Guetta: lehet, hogy az EU csak egy sikertelen történelmi kísérlet marad?
Túry Gergely

hvg.hu: Négy éve azt írta, az EU az összeomlás szélére jutott, és nagy az esély rá, hogy előbb-utóbb csak mint egy sikertelen történelmi kísérletre emlékezzenek majd rá. Az unió ezt a négy évet túlélte, most milyennek látja a közeljövőt?

B. G: A veszély nem múlt el, sőt erősebb, mint valaha. Az EU-nak nagyon gyorsan meg kell változnia, ha azt szeretnénk, hogy az unió ne veszítse el polgárai bizalmát: ez érvényes az intézményekre és a politikákra is. Szerintem szükség lenne néhány, nagyjából öt-tíz, fontos, jövőbe mutató, mindenki számára közérthető cél megfogalmazására, aminek elérése szolgálatába állítjuk az unió intézményeit. Új egyensúlyt kellene alkotni a nemzeti és az uniós döntéshozatal között is. Szükség lenne például a Bizottság szélesebb hatáskörére szerintem, de ehhez az is kell, hogy az elnökét a polgárok közvetlenül válasszák meg – még ha pillanatnyilag a legnagyobb tagállamok vezetői ezt jórészt nem támogatják.

hvg.hu: Orbán Viktor gyakran szereti mondogatni, hogy a más tagállamok által még bírált magyar lépések (például az unortodox gazdaságpolitika) hamarosan mintát jelentenek majd a többi tagállam számára is. Ön szerint így lesz?

B. G.: Az önök kormányfőjének kétségtelenül vannak ötletei, amikre érdemes odafigyelni. A közműcégek államosítása szerintem nem bűn, sőt akár pozitív következményei is lehetnek. De Orbán Viktornak vannak veszélyes elképzelései is. A „nemzet határokon túli újraegyesítése” az Európai Unióban anakronisztkus, értelmezhetetlen.

"Nem aggódom Kelet-Európáért"
Túry Gergely

hvg.hu: Vannak magyar kisebbségek nem uniós tagállamokban is…

B. G.: Ezzel tisztában vagyok. És úgy gondolom, ma, amikor látjuk, mi zajlik Ukrajnában, és halljuk, hogy Vlagyimir Putyin az „orosz ajkú lakosság határokon túli megvédésével” indokolja, amit tesz, nagyon veszélyes hasonlókat mondani szerintem. Nem jó, ha azt gondolják, Orbán úgy beszél, mint Putyin.

hvg.hu: Orbán Viktor valóban mondott olyanokat, amin sokan felháborodtak, de emellett kormányfőként mindig tartotta magát a közös uniós állásponthoz, Ukrajna ügyében is. Valószínű, hogy ezeket a szavakat „belső felhasználásra” szánta az EP-kampányban.

B. G.: Jó politikus.

hvg.hu: Orbán Viktor talán mond durvákat néha, de Magyarország nem árul fegyvereket Putyinnak, mint teszik azt például önök is.

B. G.: Franciaország hadihajókat ad el Oroszországnak, Németország az orosz gáz legfőbb felvásárlója, Magyarország és egy sor más ország is orosz gázt hoz be, és nincs olyan tagállama az EU-nak, amelyik ne kereskedne Putyinnal. A mostani tragikus események azonban világosan demonstrálják minden európai vezető számára, hogy Vlagyimir Putyin nem megbízható partner, ezt mindenkinek figyelembe kell vennie, és mostantól ennek tudatában politizálna.

"Budapest sokkal jobb hely, mint a 70-es években volt"
Túry Gergely

hvg.hu: Orbán Viktor és a kormány tagjai mindig azt mondják, ők tökéletesen el tudják egymástól választani az üzletet és az orosz hatalmi érdekeket.

B. G.: Ha így gondolják, akkor naivak, vagy rosszul gondolják. Az olaj, a gáz nem nyersanyag, hanem stratégiai fegyver, és Putyin láthatóan így is használja. Vele nem lehet „csak üzletelni”.

hvg.hu: Nemrég megjelent egy cikk Közép-Kelet Európáról, melyben a szerző arra hívja fel a figyelmet, hogy a nagyon ígéretes demokratikus fejlődést mutató államok közül többen is (például Magyarország, Szlovákia, Románia) letértek erről az útról, és autoriter vonásokat viselő kormányok kerültek hatalomra, nő a korrupció, miközben emelkedőben a szélsőjobb is. Ön szerint mi az oka ennek a folyamatnak?

B. G.: Azért ennyire ne legyenek mazochisták, ne ostorozzák magukat: sajnos ez egyáltalán nem csak közép-kelet-európai jelenség. Bőven vannak demokráciaproblémák máshol is, a szélsőjobb pedig Hollandiában, Franciaországban, Dániában, Svédországban, Norvégiában épp úgy erősödik. A korrupció szintje lehet, hogy alacsonyabb nyugaton, de azért van ott is bőven. Egyébként pedig ne becsüljük le azt a teljesítményt, amit a közép-kelet-európai államok nyújtottak az elmúlt időszakban: gyökeres változásokat vittek véghez, rá sem lehet ismerni már arra, milyenek voltak a rendszerváltás előtt. Budapest ma sokkal jobb hely, mint amikor először jártam itt, még a 70-es években, nekem elhiheti. A gazdasági válság miatt most van egy elbizonytalanodás, valóban. Ezt őszintén sajnálom, de hosszabb távon nem aggódom a régióért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!