szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre 76 képviselő igényelt lakást, köztük többen is vannak, akiknek a jelek szerint 30-40 kilométerről is gondot jelentene bejárni a Parlamentbe – írja az Origo.

Az új országgyűlési törvény értelmében a képviselők ebben a parlamenti ciklusban már nem kapnak lakhatási támogatást. Helyette az Országgyűlés Hivatala biztosít számukra budapesti lakást vagy szállást. Erre a törvény szerint három típusú szállás jöhet számításba: az Országgyűlés tulajdonában lévő lakás, bérelt lakás vagy szálloda.

Az Origo megkapta az Országgyűlés Hivatalától a lakhatási segítségre igényt tartó képviselők listáját, eszerint egyelőre 76 képviselő igényelt lakást, köztük többen 30-40 kilométerre laknak Budapesttől, mégis igénylik a támogatást. A parlament honlapján elérhető vagyonnyilatkozatok alapján ezen a listán valóban csak olyan képviselők vannak, akiknek nincsen budapesti ingatlanjuk – írja a lap.

Az napról napra változik, hogy épp ki kér szállodai szobát, az Országgyűlés Hivatalának tájékoztatása szerint a 76 érintett képviselő átlagosan 10-15 százaléka 7-10 képviselő alszik szállodában a budapesti tartózkodása idején.

A listán szerepel Szabó Szabolcs is, aki az Együtt-PM színeiben egy budapesti kerületben, Csepelen szerzett mandátumot. Az Origo kérdésére megerősítette, hogy igényelt képviselői lakást, amit azzal magyarázott, hogy bár évek óta Budapesten él, de gyulai származású, és a fővárosban csak bérlakása van, saját budapesti ingatlannal nem rendelkezik.

A listán van négy olyan képviselő is, akik mindannyian Budapest agglomerációjában élnek, vagyis akár ingázhatnának is: a jobbikos Gyöngyösi Márton az alig 15 kilométerre lévő Nagykovácsiban él például, ő maga meglepődött, hogy a listán van. A fideszes Csenger-Zalán Zsolt szintén igényelt budapesti lakást, ő a 33 kilométerre lévő Zsámbékon él, a település polgármestere is. Az újonnan a parlamentbe került fideszes Bóna Zoltán a 36 kilométerre fekvő Dunavarsány polgármestere, asszisztense azt közölte a lappal, hogy "a jogszabályban biztosított lehetőséggel élt, amikor jelezte szándékát". Hozzátette: az ügyben döntést még nem hozott, minden körülményt mérlegelni fog.

A fideszes Tessely Zoltán Bicske polgármestere, akinek a fővárostól 44 kilométerre lévő Csabdon van lakóingatlana. A politikus az Origo megkeresésére azt mondta, azért igényelt fővárosi lakást, mert az európai ügyek bizottságának alelnöki posztja miatt szüksége lesz rá. A politikus azt mondta, ezzel a pozícióval olyan éjszakába nyúló feladatok járnak együtt, amelyek miatt jogosnak érzi a kérést.

Az Országgyűlésnek egyébként  jelenleg 14 saját szolgálati lakása van a Balassi Bálint utcában, amelyekben aktív, illetve nyugdíjas dolgozók laknak. Ezekben nem helyeznek el képviselőket, így a gyakorlatban marad a lakás- és a szállodabérlés.

Az Országgyűlés havonta maximum a képviselői tiszteletdíj 25 százalékát, azaz 187 ezer forintot költhet az egyes képviselők lakhatására, függetlenül attól, hogy ez bérlakás vagy szállodai szoba, és hogy ebbe a havi rezsiköltségek is beleszámítanak. A lakás legalább 35, legfeljebb 50 négyzetméteres lehet. A képviselők bármikor kérhetik, hogy béreljenek számukra lakást vagy szállodai szobát, vagyis a lakásigénylők jelenlegi 76-os listája is változhat még – írja a lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!