szerző:
Kazimir Annamari
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Parlamenti képviselőket kérdeztünk arról, hogy miért lehet fontos alig négy hónappal az őszi választások előtt az önkormányzati törvény fővárosi közgyűlésre vonatkozó részének módosítása.

Az önkormányzati törvény fővárosi közgyűlésre vonatkozó részének módosítása szerint októbertől, kilenc kompenzációs listán mandátumhoz jutó képviselő mellett, a huszonhárom budapesti kerület polgármestere ülhet majd a közgyűlésben.

Az ellenzéki pártok úgy érzik, a tervezett változtatás és annak módja "árt a demokráciának, árt az alkotmányosságnak", és vélhetően azért épp most terjesztették be, mert a kormány – mérlegelve az országgyűlési, illetve az EP-választás eredményét – félti a közgyűlési többségét az önkormányzati választások után.

A kormánypárti politikusok azonban azt mondják, ez az intézkedés a fővárosiak érdeke, hiszen így zökkenőmentesebbé, harcmentesebbé tehető a kerületek és a főváros viszonya. Többen közülük arra hivatkoztak, hogy 1994-ben az MSZP–SZDSZ-kormány is hasonló módon, a voksoláshoz igen közel módosított törvényt 2/3-dal, annak érdekében, hogy a lakosság közvetlenül választhasson főpolgármestert. Burány Sándor erre a felvetésre úgy reagált, hogy bár ezt a mai napig indokolt lépésnek tartja, az időzítés akkor sem volt "elegáns".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!