szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hónapok óta Lázár János nyilatkozataitól, döntéseitől, viselt dolgaitól hangos a sajtó. A már államtitkárként is túlmozgásos, munkamániás Lázár különösen azóta lett még aktívabb, amióta miniszterjelölt lett, a harmadik Orbán-kormány kialakításában pedig egyre több, illetve egyre nagyobb pénzeket kezelő terület kerül hozzá. Kérdés, hogy miért lesz Lázárból mindennap címlapsztori?

Lázár János az országgyűlési választások óta meglepő, szokatlan nyilatkozatokat tesz, mintha hibát hibára halmozna. (Erről szóló gyűjtésünket keretes anyagunkban találja.) A hvg.hu több kormányzati forrással, fideszes politikussal, kormánypárti háttéremberrel is beszélt arról, miért viselkedett így Lázár János az utóbbi hetekben, illetve miért tesz ilyen szokatlan, unortodox nyilatkozatokat. Ezekből a beszélgetésekből álltak elő ezek, a gyakran egymásnak is ellentmondó elméletek. Mivel ezek közül néhány finoman szólva is meglepő, ezért a listát mi magunk is kiegészítettünk néhány saját gyártmányú összeesküvés-elmélettel. A felsorolást a leghihetetlenebbekkel kezdjük. 

1. Lázár egy kamikaze 

Gyanúnk szerint elégedetlen az orbáni politikával, de Orbán Viktor hatalma az újabb kétharmados győzelem után kikezdhetetlen, ezért úgy döntött, belülről bomlasztja a rendszert, falnak vezeti a kormányt. Ezért szól be újságíróknak, idegeníti el a médiát, utasítja el a norvég pénzeket. Rátámadt arra az emberre, Simicska Lajosra, aki Orbán Viktornak kollégiumi évei óta a legfőbb támasza és támogatója elérve, hogy a kormányhoz húzó médiumok is üssenek a kabineten, megrendüljön a párt anyagi háttere pont az újabb – az önkormányzati – választás előtt. 

Túry Gergely
Lázár kicsit felpörgött

- Lázárnak annyira fontos volt, hogy a bíróság ne kötelezhesse arra, hogy kiadja a horribilis hotelszámlát produkáló utazása célját, hogy inkább zsebből fizette ki utólag a szállásköltséget az államkasszába. Azon a stíluson talán még a Fidesz szavazói közül is sokan megütköznek, ahogyan Lázár videósunkkal közölte, hogy ha ez neki kétmillió forintjába került, akkor kétmillióba kerül.

- Az Origo-ügyben Lázár azt követelte, hogy az elbocsátott főszerkesztő, Sáling Gergő bizonyítsa be, hogy a kormány nyomására váltották le, holott Sálingnak ezt a kiadóhoz fűződő szerződése nem teszi lehetővé. Ami biztos, hogy amint az Origo cikkezni kezdett Lázár gyanús hotelszámláiról, repült a főszerkesztő. Sáling eltávolítása után közel kétezren tüntettek az Origó székháza előtt, cikkünk megjelenését követően pedig újabb tüntetés készül a Kossuth téren. 

- Úgy védte meg a reklámadó ötletét, hogy közben nekitámadt az adó ellen tiltakozó RTL Klubnak, mondván, „zsarolja a magyar politikát”, és ilyennel inkább otthon, Németországban próbálkozzon. A reklámadó ellen a Fideszhez közeli médiabirodalom is tiltakozott, a Fidesz tehát Simicska Lajossal is ujjat húzott.
- Az EP-választási kampány egyik emlékezetes pillanatában felpattant egy makói játszótér padjára, amin eleve ücsörgött két idősebb ember. A padon állva jelentette be hogy a makói képviselőtestület előtt közmunkára jelentkezett. 

- Egy "szenvedély", amiről "nem tud leszokni" – így magyarázkodott, miután az Átlátszó.hu megírta, hogy Lázár 23 millió forintos fácánvadászatra fizetett elő Csehországban. Lázár szerint a vadászatra jelentkezett társai dobták össze a pénzt, ő csak befizette az összeget.

- Lázár és helyettes államtitkára Csepreghy Nándor hetek óta támadja a civil szervezeteket is támogató Norvég Alapot, rajta keresztül a norvég kormányt, még listát is küldtek a 444-nek a szerintük problémás (értsd: a Fidesztől független) szervezetektől, majd később Lázár tagadta, hogy listázták volna a szervezeteket. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ki is szállt három civil szervezethez június 2-án, hogy dokumentumokat foglaljon le. A háborúskodással végül Magyarország járt rosszul, mert az Alap – a civileknek járó támogatás kivételével – minden kifizetést felfüggesztett.

2. Lázár körülöleli Orbánt

Igyekszik elszigetelni Orbánt mind nemzetközileg, mind a Fideszen belül, hogy csakis rajta keresztül juthasson információkhoz, ő intézhesse a miniszterelnök legfontosabb ügyeit, és ezzel magához kösse. Ennek már van némi valóságalapja, ugyanis több fideszes politikus is elismerte, a döntéshozatalban fontossá vált, hogy kinek az irodája van a legközelebb Orbánéhoz, és ki van napi kapcsolatban a kormányfővel. Ezért is korlátozza Simicska Lajos befolyását, a milliárdos vállalkozó az egyetlen szinte, aki az 1980-as évektől mostanáig megmaradt Orbán mellett.

3. Lázár kvázi-miniszterelnök szeretne lenni, de kialvatlan

A miniszterjelölt a kormányalakítás során minél több hatáskört szeretett volna magához vonni, mert úgy gondolja, az ő munkamániájára van szükség az apparátus felpörgetéséhez. Erre ő maga is tett utalásokat a hvg.hu-nak adott interjújában, amikor azt állította, 500 hivatalnok akadályozza a munkát, fékezi a kreativitást. Ám ehhez versenyt kellett futnia a többi, kormányon belüli erőcsoporttal a miniszterelnök bizalmáért. Ez a verseny, a kialvatlanság megzavarta a realitásérzékét.

4. Orbán éket ver

Lázár versenyt fut Rogán Antallal, akit a Fideszben gyakran lehetséges utódjelöltnek neveznek. Tény, hogy Orbán versenyezteti a két fiatal politikust: mint a hvg.hu megírta, Rogánt kabinetvezetőnek akarta megnyerni, aki így egy kisebb miniszterelnökséget vezethetett volna a Lázár irányította Miniszterelnökségen belül. Ez a verseny megzavarta Lázár realitásérzékét.

5. Lázár Orbán ostora

A Simicska Lajos nevével fémjelzett cégbirodalom túl nagyra nőtt, önállós hatalmi tényező lett, és Orbán Viktor mindig is a hatalmi viszonyok kiegyensúlyozására törekedett a párton és a kormányon belül. Ehhez használja Lázárt: ráosztotta a feladatot, hogy szorongassa meg Simicskát a reklámadó kivetésével, a volt pártpénztárnok érdekkörébe tartozó fejlesztési minisztérium gyengítésével, Németh Lászlóné eltávolításával.

6. Orbán elhasználja Lázárt

Ez nem zárja ki az előbbi feltételezést, csak más megvilágításba helyezi a tényeket. Lázár hatásköre bővítéséivel túl nagyra nőtt, ezért a miniszterelnök már a kormányalakítás közben nekiállt őt gyengíteni. Államtitkári kinevezésével hódmezővásárhelyi bázisát már 2012-ben elveszítő emberét nekivezette Rogánnak, Simicskának, a médiának, hogy csakis tőle függjön, majd idővel elengedi a kezét.

7. Orbán felépíti Lázárt

A miniszterelnök az elmúlt 25 évben megtanulta – Lázár legutóbb Orbánt a magyar „politika professzorának” nevezte, akitől csak tanulni lehet –, hogy csakis teljesen megbízható emberekkel szabad körülvennie magát. Most – a Népszabadság szerint 2017-ben Orbán válthatja Áder Jánost az államfői székben – arra készül, hogy átadja a kormányt Lázárnak, ezért lehetővé teszi neki, hogy leszámoljon a Fidesz jelenlegi erőközpontjaival és kiépíthesse a saját rendszerét, saját kapcsolati hálóját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!