A választási eljárásról szóló új, 2013-as törvény lényegesen megváltoztatta a korábbi szabályozást. Előírja, hogy a szavazólapon a jelöltek - az önkormányzati választáson a főpolgármester-jelöltek, polgármesterjelöltek, egyéni választókerületi jelöltek, egyéni listás jelöltek - nem nevük abc-sorrendjében szerepelnek a szavazólapon, hanem a választási bizottságok által kisorsolt sorrendben.
A sorsolást a jelöltbejelentésre nyitva álló határnapon, a határidő lejárta után - azaz szeptember 8-án 16 óra után - kell a választási bizottságoknak elvégezniük. A választási eljárásról szóló törvény részletesen szabályozza az azonos nevű jelöltek szavazólapon feltüntetésének szabályait, e szerint abban az esetben, ha a választáson két vagy több jelölt neve megegyezik, a szavazólapon nevük után, zárójelben fel kell tüntetni születési évüket.
Amennyiben ugyanazon jelölőszervezet által állított, vagy független jelöltek neve és születési éve is azonos, akkor a szavazólapon a jelöltek neve után, zárójelben fel kell tüntetni a lakcímük szerinti települést, és ha az is azonos, akkor a foglalkozásukat.
A választási iroda feladata, hogy írásban kérje a jelöltet, nyilatkozzon a foglalkozásáról. A nyilatkozatra három napja van a jelöltnek, a törvény azonban nem tartalmaz rendelkezést arra az esetre, ha a jelölt nem nyilatkozik. Ugyanakkor a több utónévvel rendelkező jelöltnek lehetősége van arra, hogy kérje, a szavazólapon csak az egyik utónevét tüntessék fel, a doktori címmel rendelkező jelölt pedig kérheti, hogy a szavazólapon ne szerepeljen a "dr." megjelölés.
Az önkormányzati választáson tehát megszűnik annak a lehetősége, hogy névazonosság esetén a jelölt kérhesse, tüntessék fel ragadványnevét (becenevét) a szavazólapon.
A korábbi önkormányzati - és ott is inkább a kisebbségi - választásokon volt jellemző, hogy azokon a településeken, ahol sok azonos vezetéknevű jelölt élt, és több esetben a jelölteknek még a keresztneve is azonos volt, a helyi választási bizottság a jelölteket ragadványnevükkel (mint például "Zorró", "Pipás Gyuszi fia", "Marcsa fia", "Fikusz", Manitu", "Drótos", "Kopasz Ödön") vette nyilvántartásba, hogy a választópolgárt a felvett nevek segítsék abban, arra a jelöltre adják a voksukat, akit támogatni kívánnak.
Nem lehet ragadványnevekkel nyilvántartásba venni jelölteket
Már több mint kétezer jelöltet vettek nyilvántartásba az október 12-i önkormányzati választásra, azonban a korábbi évek gyakorlatával szemben már nem lehet a jelölteket a ragadványnevükkel nyilvántartásba venni.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.