szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megtartotta alakuló ülését, elfogadta ügyrendjét az Államreform Bizottság, amelynek feladata az Államreform II. nevű program egyes intézkedéseinek tudományos és társadalmi megalapozása, véleményezése. Patyi András, a testület vezetője az M1 Ma reggel című műsorában elmondta: a bizottság minden héten ülésezni fog, folyamatosan le kell tennie javaslatait a kormány asztalára.

Patyi András, aki a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora is, elmondta: a kormány által szerdán tárgyalt új közbeszerzési koncepciót előző nap a bizottság is áttekintette, véleményezte. A javaslat egyszerűsíti az eljárási feltételeket, rövidíti a határidőket, csökkenti az ajánlattevő terheit – fejtette ki Patyi András, hozzátéve: mindezek miatt a bizottság támogató véleményt adott át a kormánynak. Patyi András kitért arra, hogy az Államreform Bizottságnak tagjai között van öt miniszter, továbbá több állami szerv vezetője. 

Az állampolgárok számára a leginkább látható eredmény az lesz, hogy valóban csökken-e majd az ügyintézésre fordított idő, és az anyagi terhek – mondta a testület vezetője, hozzátéve: nem csak az egyszerűbb ügyintézés, hanem az azzal összefüggő díjak és illetékek radikális csökkentését is célul tűzte ki a kormány. 

A bizottság – ismertette – segíti és támogatja a kormányablakok kiterjesztésének folytatását, gyorsítását is. A tervek szerint a jövőben növelik a kormányablakok számát, országos területi lefedettségüket. Ebben beletartozik az is, hogy minél több ügyet tudjanak majd egy helyen elintézni az emberek – tette hozzá Patyi András. 

Az Államreform II. nevű program részeként a kormányhivatalok integrációjának folytatása is a tervek között szerepel. Mint Patyi András elmondta: sok szerv került már be a kormányhivatalokba, de vannak még olyan államigazgatási feladatok, amelyek odakerülhetnek. Ezeket még vizsgálja a bizottság – jelezte. 

Lázár János október 22-én jelentette be: a kormány belevág az államreformba, amelynek során tartósan meghatározza, hogy a befizetett adóért cserébe milyen szolgáltatásokra számíthatnak a választók. Hangsúlyozta: az átalakítás – a hatékonyságra koncentrálva – érinteni fogja a minisztériumok létszámát, a területi közigazgatást és az ügyintézésről szóló hatályos törvényeket. Egyúttal tarthatatlannak ítélte, hogy a 4,1 millió adófizetőből csaknem 1 millió az államtól kapja a fizetését. 

Az Államreform Bizottság felállításáról szóló kormányhatározat kedden jelent meg, szerdán lépett hatályba. A határozat rögzíti: a kabinet áttekintette az Államreform II. – a bürokráciacsökkentés programjának intézkedéseit, és megállapította, hogy egyetért az "állami humántőke reformjával". Ehhez sorolták a fegyveres szervek tagjaira vonatkozó életpályamodell bevezetését és az állami szférában foglalkoztatottak létszámának intézményi szintű felülvizsgálatát – az ellátott állami feladatok függvényében –, majd a tapasztalatok alapján a közszolgálati életpályamodell bevezetését. Az "állami humántőke reformjához" tartozik "az általános ügyintézési képességgel bíró személyi állomány" kialakítása, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem államtudományi felsőoktatási intézménnyé való átalakítása is. 

A kormányhatározat szerint a kabinet egyetért emellett az állami szolgáltatások és ügyintézés reformjával, így különösen a kormányablakok országos hálózatának kiépítésével; az állampolgárokat és a vállalkozásokat érintő, fizetési kötelezettséggel járó adminisztratív terhek radikális egyszerűsítésével vagy megszüntetésével; az új közbeszerzési irányelveknek megfelelő elektronikus közbeszerzési rendszer kialakításával; valamint az európai uniós források felhasználási rendjének újraszabályozásával. 

A területi közigazgatás átalakítása is folytatódik: a kabinet hatékonyabbá tenné a szakigazgatási szervek működési és szervezeti kereteit, és a kormányhivatalokba integrálná az azok szervezetrendszerén kívül eső területi államigazgatási szerveket, kivéve a rendvédelmet és az adóigazgatást – derül ki a rendelkezésből. 

A kormány a program végrehajtásáért Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert jelölte ki felelősnek, és döntött arról is, hogy a program egyes intézkedéseinek tudományos és társadalmi megalapozására, javaslattevő, véleményező és tanácsadói tevékenységre létrehozza az Államreform Bizottságot, amelynek elnöke Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora. A bizottság tagjait a Miniszterelnökség vezetője kérte fel, a bizottsági munkáért tiszteletdíj nem jár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!