szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A VI. kerületi önkormányzat "véletlenül", egy lakótól értesült arról múlt héten, hogy az Andrássy úti palotatűzzel kapcsolatos másodfokú katasztrófavédelmi vizsgálat határozatában olyan megállapítások vannak, amelyek befolyásolhatják az ügy kimenetelét – állítják az erről szóló keddi közleményükben. Úgy fogalmaztak: információk hiányában az önkormányzat nem tudja megítélni, hogy van-e olyan körülmény, "amely megkérdőjelezi a biztosító kártérítési kötelezettségét" az épület akóival szemben.

A katasztrófavédelmi szakemberek az első- és a másodfokú tűzvizsgálati eljárásban is építőipari tevékenységnek minősítették azt a nyílt lánggal járó munkát, amely miatt tavaly nyáron kigyulladt, majd leégett a Kodály köröndi palota teteje és harmadik szintje.

Előzőleg az Index a pestisracok.hu internetes oldalra hivatkozva azt írta: a társasház eleshet a biztosítótól várt több százmillió forinttól, mert a biztosításukban szereplő záradék értelmében építési tevékenység során keletkezett károkat a kétmilliárd forintos kötvény nem fedez. A két portál szerint Székely Imola közös képviselő jelezte: bíróságon támadja meg a határozatot, mert karbantartást végeztek, nem építést, és erre fog hivatkozni akkor is, ha a biztosító nem hajlandó fizetni.

Az önkormányzat közleményében sajnálatosnak nevezték, hogy az elsőfokú határozatot és a társasház fellebbezését az önkormányzat többszöri kérés ellenére sem kapta meg, így a vitatott pontok alátámasztásához nem tudott szakmai segítséget nyújtani. Felhívták a figyelmet arra, hogy a határozat bíróság előtt megtámadható ugyan a lakóközösség döntése alapján, de az önkormányzatnak nincs beavatkozási lehetősége. Nincs garancia arra, hogy a bíróság megváltoztatja a határozatban foglaltakat – tették hozzá.

Az önkormányzat az információk hiányában nem tudja megítélni, hogy van-e olyan hivatkozási alap, "amely megkérdőjelezi a biztosító kártérítési kötelezettségét".

Úgy fogalmaztak: a közös képviselő magatartása "nehezen érthető", és "gyakran semmibe veszi az önkormányzat kéréseit", pedig a kerület "az első pillanattól kezdve felelős és emberséges intézkedésekkel segítette, segíti a károsultakat". A VI. kerület képviselő-testülete korábban 250 millió forintot szavazott meg a külső és belső életveszély-elhárítási munkákra, és gondoskodott a fedél nélkül maradt tulajdonosok lakhatásáról – emlékeztettek.

Az Andrássy út 83-85. szám alatti épület lakástulajdonosainak rövid távon az a legfontosabb, hogy a védőtető kiépítése után a földszint, az első és a második emelet lakói mielőbb visszaköltözhessenek otthonukba. Ehhez a közös képviselőnek be kell szereznie a közműszolgáltatóktól a szolgáltatások újraindításához szükséges engedélyeket.

A VI. kerületi önkormányzat a közleményben a tűzeset fontos tanulságai közt említette, hogy minden társasháznak legyen felkészült szakember bevonásával megkötött biztosítása, hogy a szerződés a lehető legkevesebb jogvitára adjon okot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!