szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A határon túli egyetemeken nő az anyaországból érkező hallgatók száma. A magyarországi diákoknak ugyanis egyre inkább megéri időnként megtenni több száz kilométert egy-egy határon túli egyetemig és az egy-két napos szállás költségeit kifizetni, de ingyen tanulni, mint a hazai egyetemeken a röghöz kötési szerződést aláírni vagy a több százezer forintos költségtérítési díjat fizetni.

Szerény mértékben, de folyamatosan nő a magyarországi hallgatók száma a magyar nyelven is oktató határon túli egyetemeken, a legtöbb intézményben ugyanis tandíjmentesen vagy egyéb kötelezettségek nélkül lehet távoktatás formájában tanulmányokat folytatni – írja a szerdai Napi Gazdaság.

A magyarországi diákoknak egyre inkább megéri havonta vagy kéthavonta több száz kilométert megtenni egy-egy határon túli egyetemre és az egy-két napos szállás költségeit kifizetni, de ingyen tanulni, mint a hazai egyetemeken a röghöz kötési szerződést aláírni vagy a több százezer forintos költségtérítési díjat kifizetni.

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemnek (EMTE) a 2012–2013-as tanévben hat magyarországi diákja volt, a tavalyiban már 13, jelenleg pedig 27. Első évben a felvételi eredmények alapján, a felsőbb éveken pedig az elért tanulmányi eredmények szerint rangsorolják évente a hallgatókat, és ennek alapján kerülhetnek ingyenes vagy tandíjköteles helyre. A költségtérítés összege évi 250–700 euró között mozog. 

A pozsonyi és a ko­már­nói tanszékekkel rendelkező Selye János Egyetemre öt évvel ezelőtt 16 távutas diák érkezett, a 2014–2015-ös tanévben már 22. A nappali tagozatos képzés a törvényben meghatározott standard időtartam alatt mindenki számára tandíjmentes. A levelező képzésben az érvényes jogszabályok szerint tandíjat kell fizetni, amely 600–1000 euró között alakul – írja az újság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!