Iszlám Állam: Kedden szavaz a parlament az iraki magyar misszióról

Az Országgyűlés hétfőn tárgyalja utoljára a kedden elfogadni tervezett előterjesztéseket, köztük a kormány azon kétharmados többséget igénylő javaslatát, amely lehetővé tenné az Iszlám Állam elleni magyar katonai szerepvállalást.

  • MTI MTI
Iszlám Állam: Kedden szavaz a parlament az iraki magyar misszióról

Az ülésnap 13 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, amit kétórás interpellációs időszak, majd az azonnali kérdések és válaszok órája követ.

A parlament honlapján elérhető információk alapján a fideszes Bánki Erik arról interpellálja Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, hogy milyen gazdasági kilátások várhatóak az IMF-jelentés tükrében. A szocialista Szakács László Mégsem rendezik a kórházak adósságát? címmel benyújtott interpellációval fordul Balog Zoltánhoz, az emberi erőforrások miniszteréhez, a jobbikos Kepli Lajos interpellációjában arra vár választ Seszták Miklós fejlesztési minisztertől, hogy a kormány miért nem segíti a geotermikus energia felhasználásának elterjedését, míg az LMP-s Sallai R. Benedek azt kérdezi Fazekas Sándor földművelésügyi minisztertől, hogy tárcájának van-e olyan ígérete, amelyet betartott.

Az esti órákban a kedden elfogadni tervezett előterjesztések bizottsági jelentéseit tárgyalhatják. A képviselők ekkor szólhatnak utoljára hozzá a kormány azon kétharmados támogatást igénylő előterjesztéséhez, amely lehetővé tenné a magyar részvételt az Iszlám Állam elleni nyugati koalícióban, az iraki Erbílben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban azt mondta: az összesen 150 katonából 110 teljesítene szolgálatot a helyszínen, hat magyar tiszt pedig a vezetési pontokon lenne jelen.

A rendőrök és katonák bérének emeléséről szóló kormányzati előterjesztések vitája a keddi szavazások előtt folytatódik és ér véget. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője pénteken az ellenzék támogatását kérte az ehhez szükséges kétharmados törvényekhez. Emlékeztetett, hogy a javaslatok alapján idén 30 százalékkal, majd azután évente 5-5 százalékkal, így 2019-ig bezárólag összesen 50 százalékkal nőnének a bérek az ágazatban.