szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint elszomorító, hogy a felsőoktatási képzésekről folyó szakmai tárgyalásokba ismét beavatkozik a pártpolitika, és a hallgatók teljes félrevezetésével olyan demonstrációk szervezését gerjeszti, melyek ellehetetleníthetik a higgadt párbeszédet – ez olvasható a felsőoktatási államtitkárság hétfői közleményében. Azt is írták: „egyetlen szak megszüntetése sem eldöntött kérdés”.

Hétfőn a Demokratikus Koalíció követelte, hogy a kormány vonja vissza azt a döntését, amelyik alapján több társadalomtudományi alapszakot is megszüntetnének a jövőben. Molnár Csaba, az ellenzéki párt ügyvezető alelnöke azt mondta, hogy a megszüntetésnek nincsen megmagyarázható oka, népszerű és döntően fizetős szakokról van szó ugyanis, amelyek az egyetemek bevételeinek jelentős részét hozzák – hivatkoznak az MTI hírében.

Az ELTE Társadalomtudományi Karán nagy a felháborodás a kormány tervei miatt. Hétfőn az oktatók nem a szokásos tananyagot adják le, hanem a kart fenyegető felsőoktatási koncepcióról beszélgetnek a diákokkal, ahogy fogalmaznak, információs sztrájkot tartanak – tudta meg a hvg.hu. A tervezetet ellenzők hétfő este 6 órára hallgatói és oktatói fórumot szerveznek az ELTE lágymányosi kampuszának aulájába.

A felsőoktatási államtitkárság közleményében emlékeztetettek: a tárca a szakstruktúra átalakítására tett javaslatát részletesen egyeztette a Magyar Rektori Konferencia szakbizottságaival, továbbá a keddi napon a Felsőoktatási Kerekasztal is tárgyalja.

A kormány májusi döntése előtt az Emmi minden lehetőséget megad arra, hogy a javaslatot az érintettek véleményezhessék, és a képzési szerkezet átalakításáról konszenzusos döntés szülessen – ígérik. Egy tüntetés ennek meggyőződésük szerint nem megfelelő formája – közölték.

A tárca szerint „egyetlen szak megszüntetése sem eldöntött kérdés, azonban bármelyik esetleges kivezetése vagy átalakítása alkalmatlan arra, hogy veszélyeztesse az ELTE, vagy más felsőoktatási intézmény költségvetési stabilitását és kari szerkezetét. Ezek a minden alapot nélkülöző híresztelések csak arra jók, hogy a tárgyalások tárgyán túlmutató feszültséget keltsenek”.

Az Emmi kér minden józanul gondolkodó oktatót és hallgatót, hogy ne üljön fel provokációnak. A képzési szerkezet tervezett átalakítása a hallgatók érdekét szolgálja, továbbá az oktatás és a finanszírozás hatékonyságát erősíti, nem veszélyezteti tehát sem a szabad szakválasztást, sem az egyetemi autonómiát – ígérik.

Az államtitkárság pénteken közölte, hogy elkészült az új felsőoktatási szakjegyzék tervezete. Az előterjesztés szerint ismét osztatlan formában képezhetik majd a pszichológusokat és az elméleti közgazdászokat, és létrejön az ötéves agrármérnöki képzés. Alapképzésben és mesterképzésben sem szűnne meg a kommunikáció és médiatudomány szak, ugyanakkor a felsőoktatási szakképzésben és a szabad bölcsészet külön szakirányaként megszűnne ez a szak.

Fórumszervezők: Hamis infókat terjeszt az Emmi

A hétfő esti fórum szervezői elszomorítónak tartják, hogy a felsőoktatási képzésekről folyó szakmai tárgyalásokba ismét beavatkozik az Emmi pártpolitikai szempontok alapján, és a nyilvánosság teljes félrevezetésével olyan hamis információkat terjeszt, melyek ellehetetlenítik a higgadt párbeszédet és a szakmai vitát – írják a Facebookon.

Azok a provokátorok, akik a hallgatók és a tanárok között viszályt akarnak szítani, és azok keverik bele a pártpolitikát az eseménybe, akik egy szakmai alapú tiltakozást pártpolitikainak minősítenek – vélik.

A szervezők jelezték, hogy visszautasítják az Emmi vádjait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!