szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Konspiratív módon ugyan, de teljesen törvényesen, ideiglenes magyar magánútlevéllel távozott Bolíviából Tóásó Előd – közölte az akciót végrehajtó Baptista Szeretetszolgálat elnöke. A chilei határátkelőhelyet azért választották, mert ott felületes a határellenőrzés.

Az, hogy a magyar külgazdasági és külügyminisztérium technikai segítséget adott Tóásó Előd hazahozatalához, azt jelenti, hogy új útlevelet adtak Tóásónak, akinek a bolíviai hatóságok az ígéretük ellenére nem adták vissza a dokumentumait – ismerte el a köztévében Szenczy Sándor, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke.

Tóásót és horvát társát, Mario Tadicot a baptisták hozták ki pénteken Bolíviából Chilén keresztül, miután a bolívia hatóságok ígéretük ellenére nem adták vissza Tóásó útlevelét, pedig ő nem kívánt tovább az országban maradni. Szenczy elmondta, hogy Tóásó nem bízott a bolíviai hatóságokban, ezért választották a konspiratív, taxiváltásokkal megvalósított "szöktetést" a hegyvidéki határállomáson keresztül, de ettől függetlenül Tóásó távozása teljesen törvényes volt, és törvényesen kért és kapott útlevelet a magyar államtól. Szijjártó Péter KKM-miniszter azt is közölte, hogy ideiglenes magánútlevelet kapott Tóásó a Buenos Airesben lévő magyar nagykövetségtől, attól, amely Bolíviába is akkreditálva van.

A hvg.hu a baptisták részéről úgy értesült, hogy chilei határt azért választották, mert a hegyekben lévő Chungara közúti határátkelőhelynél nincs elektronikus útlevélellenőrzés, "gyakorlatilag egy kockás füzetbe vezetik a határátlépéseket".

A köztévé korábban jeleneteket is közölt arról, ahogyan Tóásó La Pazban beül egy autóba, illetve ahogyan elhagyja a bolíviai-chilei határt. Szenczy szerint a várhatóan hétfőn kora délután Budapestre érkező Tóásó tart a ferihegyi reptéren egy sajtótájékoztatót, de azután el szeretne vonulni a nyilvánosság elől.

Tóásó és Tadic a bolíviai-chilei határon
MTI / Baptista Szeretetszolgálat

Tóásó Előd és társai ügye 2009 áprilisában pattant ki Bolíviában, miután kommandósok a Santa Cruz-i Las Américas szállodában rajtaütöttek egy feltételezett terroristasejten, amely állítólag Evo Morales elnök meggyilkolására készült, és az ország erőszakos kettészakítását készítette elő. Az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a két túlélőt, Tóásót és Tadicot, mindkettőjüket az ügy további 37 vádlottjának nagy részével együtt vizsgálati fogságban tartották. Tóásót és Mario Tadicot ez év február 20-án fegyveres felkelésben való bűnrészességért öt év és tíz hónapi szabadságvesztésre ítélték. Az ítélet vádalku és a vádlottak által kért rövidített eljárás keretében született. Mivel mind Tóásó, mind Tadic csaknem hat éve őrizetben volt, büntetésüket már letöltötték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!