szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szél Bernadett a Magyar Narancsnak adott interjújában elmondta, egyre kevesebb a kontroll a parlamentben a beszólásokra, a stílus pedig egyre alpáribb.

"Az a stílus, ami ma az Országházat jellemzi, simán anyázásig mehetne, ha néha nem állnánk fel, hogy eddig, és ne tovább" - mondta Szél Bernadett, az LMP képviselője a Magyar Narancsnak adott interjújában. A képviselőnek nemrég Lázár János adott egy meglehetősen szexista választ. Szél azt mondta, ha nem hívnák fel a figyelmet néha, akkor szerinte alpáribbnál alpáribb szituációk adódnának.

Mint mondta, szerinte vannak, aki nem is tudják, hogy amit mondanak, az szexizmus, és nem is akarják feltétlenül bántani a női képviselőket, csak így sül el. Szél Bernadett szerint viszont fontos, hogy reagáljanak, akár szimplán edukatív jelleggel is.

Mint mondta, az új parlamenti rend bevezetése óta amikor "B hét" van és kevesebben vannak a Parlementben, akkor sok képviselő úgy érzi, maguk közt vannak, és ilyenkor sokkal rosszabb a helyzet, mert nincs kontroll. Szél azt mondta, szerinte a férfi képviselők a szexista beszólásokkal próbálnak egy kis kohéziót teremteni. "Arra viszont háklis vagyok, amikor egy kormánytag, államtitkár, miniszter ilyen stílust enged meg magának, amikor jegyzőkönyvbe kerülnek a szavai. Ilyenkor azt érzem, a Ház méltósága sérül, és én is megsérteném a Ház méltóságát, ha ezt válasz nélkül hagynám" - mondta.

MTI / Koszticsák Szilárd

Szél Bernadett elmondta, a kormánypárt semmit nem tesz, az elmúlt öt évben kormánypárti politikust nem ért szankció, holott nagyon sok beszólás volt már. "Ez a személyeskedés nem helyénvaló, és ha nem beszélünk róla nyíltan, nem lesz változás" - mondta, hozzátéve, hogy szerinte most sok olyan képviselő képviselő került a parlamentbe, akik nem teljesítik az elvárható minimumot és a szakma mélyrepülésben van.

Hozzátette, erősen érezni "a kettős mércét és a pedellusi hozzáállást", mert míg az LMP-s képviselőket megbüntetik azért, ha molinót vagy táblát tartanak fel, a személyeskedő megszólalásokat a házbizottság nem ítéli el. Szél Bernadett elmondta, a strasbourgi bírósághoz fordulnak, mert szerintük a képviselői szólásszabadságot korlátozzák akkor, amikor csökkentik a fizetésüket azért, mert molinókat tartottak fel.

A nők elleni erőszak elleni isztambuli egyezménnyel kapcsolatban elmondta, hiába kampányolnak rengetegen a ratifikálásáért, most a kormány arra hivatkozva húzza az időt, hogy ehhez pénz és jogszabálymódosítás is kell, de leszavazták az ilyen irányú kezdeményezéseket. "Lehet, hogy presztízskérdés is, hogy ne engedjenek az ellenzék és a civilek követelésének, mert ez a kormány megszokta, hogy mindent ő diktál" - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!