szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Bár egy vezetői megbízatásáról már lemondott, továbbiakat birtokol Tollár Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság új vezetője, melyek nem összeférhetőek a kinevezésével. A tábornok álláshalmozásáról a hvg.hu megkérdezte a Belügyminisztériumot, de a kért időpontig nem adták meg válaszukat.

Mint ahogy arról a hvg.hu is beszámolt, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) új parancsnokának április 15-ével megtett Tollár Tibor kénytelen volt lemondani a BM Heros Zrt. vezető tisztségviselői pozíciójáról. A vonatkozó törvény szerint  ugyanis néhány kivételtől eltekintve a rendvédelmi szervek állományának vezető beosztású tagjai munkavégzéssel járó egyéb jogviszonyt nem létesíthetnek. A belügyminisztérium nem talált Tollár cégbeli tisztségével kapcsolatban kifogásolni valót, de a parancsnok azonnal le is mondott a BM Herosban viselt tisztségéről.

További cégek kerültek elő

Az Opten céginformációs rendszer adatai alapján azonban úgy látszik, hogy az OKF parancsnoka más cégekben viselt tisztségeit megtartotta. Harangozó Tamás a Langlovagok.hu írására hivatkozva adta be újabb interpellációját a parancsnok további pozícióival kapcsolatos összeférhetetlenségéről április 24-én. A képviselőnek a belügyminiszterhez intézett kérdései arra vonatkoztak, hogy Tollár miként lehet a Nostra Vegyesipari Kft. és a Magyar Gáz Tranzit Zrt. felügyelő-bizottsági tagja, hiszen ezekre is igaz, hogy fegyveres szerv hivatásosa nem töltheti be.

A cégnyilvántartás szerint a tábornok a Nostrában tavaly augusztus 28., a Magyar Gáz Tranzitban 2014. november 27. óta felügyelőbizottsági tag. Mindkét cég állami tulajdonú, de nem az OKF-hez tartozik, mint a BM Heros Zrt. A fő tevékenységeként "tároló faterméket" gyártó Nostra Kft. 2013-ban mintegy 26 millió forint mérleg szerinti eredményt ért el, a cég tulajdonosa a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága. A zrt. tulajdonosi jogainak gyakorlójaként a Belügyminisztérium van feltüntetve (így elvben Pintér Sándornak tudnia kellett a tisztségeiről), a megbízatás ellátásáért Tollár mintegy havi 220 ezer forint tiszteletdíjra volt jogosult.

A Nostra Kft. esetében a vezető tisztségviselők javadalmazásáról április 8-án közzétett fizetési lista szerint Tollár helyét idén más vette át, de ennek a cégjegyzékben semmi nyoma nem volt április 28-án. Sőt, a legfrissebb adatokat tartalmazó e-cégjegyzékben is az OKF-parancsnok szerepelt a felügyelőbizottság tagjai között.

Harangozó szerint Pintér logikája érdekes

Harangozó az interpellációjában felidézte, hogy korábban Pintér Sándor azzal indokolta Tollár Tibor megbízatását, hogy az OKF gyakorolja a társaság tulajdonosi jogait, s a működéssel kapcsolatos döntések hozóinak és az azokért felelősséget vállalóknak ugyanazon személyeknek kell lenniük. A belügyér logikája mentén haladva a szocialista képviselő szerint Pintérnek kellene lennie minden, a tárca felügyelete alá tartozó szervezetnek, mert politikai vezetőként ő felel a teljes belügyi ágazatért.

Arra is felhívta a figyelmet az interpelláló MSZP-s, hogy nem csak a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény és a Munka törvénykönyve mondja ki az összeférhetetlenséget a munkavégzéssel járó egyéb jogviszony létesítésére, hanem a Honvédelmi és rendészeti bizottság is indokoltnak tartotta a szigorú szabályozás fenntartását ezekre az esetekre. Éppen ezért amikor a belügy megpróbálta az enyhítést lehetővé tevő törvénymódosítást keresztül vinni, nem járultak hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!