szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyjából 30-40 tüntető ment el csütörtök délután a fővárosi Kossuth térre, hogy az egyetemek autonómiájáért szervezett tüntetésen kartondobozokból felépítsék az "Oktatási Autonómia Várát". A felsőoktatás újabb tervezett átalakítása ellen akarnak így tiltakozni.

Ne szűnjön meg az ELTE TáTK Facebook-csoport szervezett tüntetést csütörtök délutánra a Kossuth térre.

A hvg.hu tudósítója szerint nagyjából 25 demonstráló volt a helyszínen háromnegyed öt előtt. Féltek az esőtől, ezért fedett helyre, az árkádok alá mentek. Rendőrök is vannak kint. Később a létszám már 40 körül járt.

Túry Gergely

Az egyetemi autonómiát jelképező kartonvárat celluxból és kartonból építették fel az Andrássy-szobornál. Szerintük ez az építmény védi a hallgatók és oktatók közötti kapcsolatot, bár kissé féltik a széltől, valamint az esőtől.

A várépítés közben megbeszélték a követeléseiket tartalmazó nyolc pontot. A résztvevők negyed hat után már 50-en is voltak, főleg hallgatók, oktatók. Sárga sípokat is osztogattak, amelyeket akkor fújnak meg, ha készen lesz a vár. Utóbbit 18 óra előtt még építették, de fél 7 előtt nem sokkal elkészült. Körülbelül két méter magas lett, és sárga festékkel fújták le.

Túry Gergely

Az Andrássy-szobornál demonstrálók közé ült Ikotity István LMP-s képviselő, aki az Országházból sétált ki.

A szervezők szerint az oktatás szabadsága továbbra is veszélyben van, és sem az Emberi Erőforrások Minisztériuma, sem a kormány nem akarja megérteni, hogy mit szeretnének az egyetemek. Ők viszont tovább akarnak harcolni az autonómiáért.

Volt egy másik tüntetés is a közelben: a bezárásra ítélt XV. kerületi Neptun Általános Iskola diákjai, tanárai az Emberi Erőforrások Minisztériumához vonultak. Velük volt az MSZP-s Kunhalmi Ágnes is. Ez a csoport nagyobb volt, mint a várépítők csapata, nagyjából 200-an lehettek.

Túry Gergely
Túry Gergely

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Akadémia utcai épülete előtt Horváth Szilveszter, az intézmény tanítója, a tiltakozás főszervezője azt mondta: arra kérik Balog Zoltán minisztert, hogy ne írja alá "a halálos ítéletüket, mert szeretnének életben maradni". Annál is inkább, mert az iskolában olyan, súlyos tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeket oktatnak, akiknek a fejlesztése nem megoldható más intézményben – tette hozzá.

A tüntetés végén petíciót adtak át a tárca képviselőjének, Deák Bencének, a köznevelési államtitkár politikai tanácsadójának - derült ki az MTI tudósításából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!